Skocz do zawartości

Bolid 03042005 21:04:41UT


Brahi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Wczoraj o 21:04:41UT nad Polska pojawil sie bardzo jasny bolid. Udalo mi sie go uchwycic zestawem 300D+Peleng z Nowego Dworu Maz. , zostal tez zarejestrowany kamera w Krakowie (przez Macka Kwinte). Z tego co wiem uchwycil go rowniez Arek

Obserwatorzy wizualni szacuja jego jasnosc na okolo -7 do -10m

 

Na obrazku video (z Krakowa) wbrew pozorom poczatek meteoru jest po prawej (ta ledwo widoczna smuzka, widoczna u mnie duzo lepiej), pozniej nastepuje silny blysk trwajacy cos kolo sekundy no i z lewej widac wolne dogasanie zjawiska..)

 

W ciagu dnia postaram sie wycisnac z tych obrazow troche wiecej :)

 

Przemo

mf030405a_int_sm.jpg

mf030405a_int_green.jpg

210441.jpg

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat patrzyłem w szukacz próbując coś ustawić, kiedy znajomi w liczbie ośmiu jednocześnie wydali z siebie głośne "Łaał" i zaraz "Łaaaaał!!!". Podniosłem głowę i zobaczyłem tylko ostatni ułamek sekundy, kiedy znikał nad SE horyzontem. Nie mogę przeboleć, że mnie to ominęło... Wg relacji bolid był "ognisty", głównie zielonkawy, ale były też inne kolory. Ciągnął jasny warkocz, ale nie zostawił o dziwo żadnej smugi (a jeśli już to nie trwała dłużej niż 2s).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.. co udalo sie ustalic

 

- Zjawisko na zdjeciu z Nowego Dworu osiagnelo max jasnosc -9.8m. Absolutna jasnosc zjawiska to -11m

 

- Obraz z krakowa obejmuje tylko koncowke trajektorii, predkosc przy koncu wynosila okolo 21km/s. Zjawisko zaczyna sie na wysokosci 95km, konczy na 40km. niestety przeswietlenie robi swoje, ciezko o lepsza dokladnosc

 

- Udalo sie wyznaczyc dokladna trajektorie w atmosferze na podstawie obu fotografii z 300D. Poczatek na zachod od Kielc, koncowka nad Krzeszowicami. (jest cos uderzajacego w tej trajektorii..)

 

- widoczna na fotografiach czesc zjawiska trwala niemal 4s, srednia predkosc katowa dla Nowego Dworu 4.2 stopnia/s

 

- orbita lekko nachylona, z aphelium na wewnetrznej granicy pasa planetoid, nieznacznie eliptyczna

 

- Radiant w smoku, alfa 302.88, delta 65.11. Radiant i predkosc zblizone do jakiegos zapomnianego przez swiat roju delta drakonidow.

 

needs more data........

 

Przemo

 

:)

trajectory_kr_ndm_ch.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolid widoczny był nawet z Zielonej Góry! Powoli spływają nowe dane. Mamy już pełny obraz zjawiska z kamery w Krakowie.

 

Przerwy spowodowane są czasem jaki komputer potrzebowal na zapisanie fragnentu przelotu. Niestety w pamieci miesci sie tylko 50 klatek.

 

Pozdrawiam

Mariusz

ZG210442.jpg

krakow210441.jpg

Edytowane przez Marand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Ok.. co udalo sie ustalic

 

- Zjawisko na zdjeciu z Nowego Dworu osiagnelo max jasnosc -9.8m. Absolutna jasnosc zjawiska to -11m

 

- Obraz z krakowa obejmuje tylko koncowke trajektorii, predkosc przy koncu wynosila okolo 21km/s. Zjawisko zaczyna sie na wysokosci 95km, konczy na 40km. niestety przeswietlenie robi swoje, ciezko o lepsza dokladnosc

 

- Udalo sie wyznaczyc dokladna trajektorie w atmosferze na podstawie obu fotografii z 300D. Poczatek na zachod od Kielc, koncowka nad Krzeszowicami. (jest cos uderzajacego w tej trajektorii..)

 

 

:)

 

 

Bolid byl zachycen na Moravě jak opticky, tak i seismickými stanicemi. Z nich vyplývá, že k největším rozpadům došlo na jižní Moravě až u hranic s Rakouskem.

 

This bolide was registered by seismic network of Czech Republic. The most close to the terminal point of trajectory is seismic station Moravsky Krumlov and Vranov, close to the Czech- Osterraich border.

 

Info u Dr.Borovičky - Astronomical Institute of Czech Academy of Science.

 

Pavel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że udało się odświerzyć temat. Brahi czy udało sie policzyć orbitę? Jak ona się ma do Pribrama?

Fascynująca jest takze data tego zjawiska 24 godziny po 02.04.2005.

 

Mirku analiza "Krzeszowic" wisi już na naszej stronie juz prawie rok ;)

 

ANALIZA BOLIDU KRZESZOWICE

 

Ps.

Jeśli istnieje taka możliwość to prosiłbym któregoś z moderatorów o

przeniesienie tamatu do działu "meteory i meteoryty"

 

KRzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że udało się odświerzyć temat. Brahi czy udało sie policzyć orbitę? Jak ona się ma do Pribrama?

Fascynująca jest takze data tego zjawiska 24 godziny po 02.04.2005.

 

Do Pribrama niestety nijak :)..

Orbita faktycznie, wisi sobie z rok.. na dzien dzisiejszy pchnelismy ten artykul do Earth Moon & Planets.. z tego co wiem zostal juz zaakceptowany do druku :)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.