Jump to content
 • 0

Początki astrofotografii planetarnej.


Ftraw
 Share

Question

Witam serdecznie. Jestem posiadaczem synty 6, niedługo zmiana na większą, ale także dobson. Wiem astrofoto nie dla mnie, skupiam się głównie na wizualu lecz chciałbym także pobawić się w fotografowanie Jowisza/Saturna. W tamtym sezonie moje początki były z Nikonem podpiętym do ogniska głównego i coś tam wychodziło, ale wiadomo nie to samo co kamerki dedykowane. Pomijam kwestie prowadzenia bo wiem to nie to samo co montaż paralaktyczny, ale daje jakoś radę te 2-3 min utrzymać prowadzenie za obiektem ręcznie. Platforma później na większego dobsona jeśli wciągnie mnie fotografia planet. Przechodząc do meritum sprawy, bo się rozpisuje. Kupiłem kamerę t7c. Klon Asi, którego firecapture i sharpcap wyłapuje jako 120. Fotki księżyca robiłem, wszystko fajnie pięknie. Niestety przy planetach pojawiają się schody. Czy mógłby ktoś przesłać zdjęcia ustawień firecapture na jakich parametrach programu najlepiej rejestrować przykładowego Jowisza? Podstawy znam, ale dziś rano naszła mnie ochota na trochę zabawy i do niczego konkretnego nie mogłem dojść. Może seeing, to że planety są nisko i jasne niebo wschodzącego Słońca. Nie bardzo wiem jakie ustawienia pod kątem planet zachować, żeby efekt był zadowalający. Pozdrawiam serdecznie.

Link to comment
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że jakieś prowadzenie do planet trzeba mieć z powodu bardzo małego fov. Ręką też będzie dosyć ciężko prowadzić za obiektem, oczywiście przy wizualu jak najbardziej można, ale jednak w astrofoto te dragania związane z ręcznym przestawianiem przy obróbce pewnie wyjdą przy obróbce, będą to pewnie różne zniekształcenia, rozmycia obrazu itp. W tych latach Jowisz i Saturn z Polski są nisko nad horyzontem co dodatkowo utradnia sytuację, bo seeing, falowania obrazu, słabsza jakość obrazu i wiele więcej niedogoności, ale jak masz już Nikona to możesz spróbować coś tam złapać, kamerą t7c może być znacznie ciężej utrzymać planetę w polu widzenia właśnie przez jej mały sensor. Ja korzystałem z programów do obróbki PIPP, AutoStakkert, Registax 6 oraz żeby tam nieco po poprawiać sam obraz to użyłem Gimpa. Polecam nauczyć się programów do obróbki bo efekt finalny zależy też właśnie od niej. 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Obróbka to jedno w to się bawiłem w tamtym roku z filmami z Nikona. Bardziej mi chodzi o docelowe ustawienia na panelu ustawień typowo pod Jowisza lub Saturna w firecapture. Wiem że nie wystarczy zaznaczyć że Jowisz i z głowy.

Link to comment
Share on other sites

 • 0
Guest wessel
3 godziny temu, Kacper napisał:

Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się,

Niestety, w tym co napisałeś dalej jest tylko potwierdzenie tego coming outu.

Do astrofotografii planetarnej nie wykorzystujemy automatu do prowadzenia ( np. typu autoguider). Albo montaż paralaktyczny z mikroruchami albo Dobson i walka ręczna.

Zasadnicze ustawienia dla Jowisza polegają na osiągnięciu możliwie największego FPS ze względu na szybką rotacje planety. Reszta to dobór własny do Twojego setupu.

Czystego nieba!

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Nie ma czegoś takiego jak presety do planet. Tzn, możesz sobie ustawić jakieś wyjściowe parametry, ale one będą różne w zależności od warunków i możliwości kamery+optyki. 

Włącz histogram i tak ustaw gain i czas, żeby nie dotykał prawej strony (bo przepalisz powierzchnię planety), ale żeby docierał np do 80%. Z drugiej strony, zbyt długi czas, to małe szanse na zamrożenie seeingu. 

Ustaw histogram pod oknem poglądu, jest większy i bardziej precyzyjny. 

 

image.png.21fbb3905d3140bac7de9335ddb044be.png

 

 

 

Nie marnuj czasu obserwacyjnego na testy. Odłącz kamerę od komputera, włącz Firecapture i wybierz "dummycam". Dzięki temu dostaniesz dostęp do programu na wirtualnej kamerze, wylosuje Ci Jowisza czy tam Księżyc i możesz sobie sprawdzać, zebrać klatki, stackować je i czego dusza zapragnie:

 

image.png.a77f2aa0ff25cba4fac1e888afc474e3.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by count.neverest
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Uprawialem juz pare razy astrofotgrafie planetarna z recznym prowadzeniem.

Spokojnie da sie to robic, tylko po kilkunastu minutach takiej zabawy nagle odkrywa się, że to męczy od ciągłego napięcia mięśni :D

Sam zakładam czasem do Newtona 10" ASI 120mm mini, która na co dzień mi służy do guidingu w setupie do DSów. 

Edited by Patryk Sokol
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Witam,

to ja podzielę  się moimi doświadczeniami/frustracjami z astrofoto: Księżyca, Jowisza i Saturna.

Mak 127 bez GOTO + Nikon d5100 - nigdy nie byłem zadowolony z efektów. Ostatnio testuję Nikon Coolpix P 1000 (tylko Księżyc) i jest dobrze (nie perfekcyjnie ale akceptowalnie).

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Z Nikona udało mi się uzyskać tylko tyle. Wiem że nie jest to zadowalające, ale prowadzenia nie mam i nie koniecznie do tego służy aparat żeby nagrywać filmy i stackowac je. Mam nadzieję że z kamerą pójdzie lepiej tylko kwestia nauki firecapture. Pozdrawiam.

saturnn.jpg

jupek.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 0
W dniu 13.05.2021 o 12:47, Ftraw napisał:

Pomijam kwestie prowadzenia bo wiem to nie to samo co montaż paralaktyczny, ale daje jakoś radę te 2-3 min utrzymać prowadzenie za obiektem ręcznie. Platforma później na większego dobsona jeśli wciągnie mnie fotografia planet

Hmm, czyli najpierw się zniechęcisz prowadząc ręcznie i nigdy nie kupisz paralaktyka. Trochę od "tylnej" strony to wszystko. Zwykły 8 calowy newton 200/1000 na HEQ5, który średnio się nadaje (montaż oczywiście - chociaż ja i DSy na nim tłukłem z tą tubą), ale na początek zaczął bym od niego. Mając zalignowany montaż, zrobisz każdą planetę z Uranem, Merkurym włącznie. GoTo to nie fanaberia, a wygoda. Ręcznie tego sobie nie wyobrażam. 

Edited by Tuvoc
Link to comment
Share on other sites

 • 0

@count.neverest  i @Tuvoc dobrze ci radzi. Poszerzyłbym to do:

 

1. Priorytet na wypełnienie histogramu w okolicach 80-85%

2. Musisz balansować: czas vs gain. Im krótszy czas dla pojedynczej klatki typ lepiej.  Nikt nie da Ci tu złotego środka bo to zależy od Teleskopu, aktualnej ogniskowej, fitrów, no i przede wszystkim planety jaką focisz. Metodą prób i błędów dojdziesz do wprawy.
3. Gdy planety sa nisko zawsze wyjdą gorzej niż wtedy gdy sa wysoko. To oczywiste.

4. Nie przesadzaj z długością filmu. Po ci film rzędu 2-3 minut? Nawet jak zbierzesz z takiego filmu dużo dobrych klatek to mogą mieć już wyraźnie zarysowaną rotację planety co wpłynie na wynik zdjęcia po stacku. Zakładam ze jeszcze nie używasz winjuposa do derotacji. Ja osobiście nie robiłem filmów dłuższych niż 30 sec a i z takich filmów bywało że wybierałem 30% klatek i wynik był zadowalający.

5. Mimo że to niekonieczne, polecam montaż paralaktyczny. Do planet nie musi to być super montaż z super dokładnym ustawieniem na biegun. Na poczciwym EQ5 z prostym napędem dasz radę pociągnąć nawet ogniskową w okolicach 6m. Wszystko to oczywiście kwestia wprawy i dobrego seeingu.

6. Bardzo przydaje się focuser z napędem elektrycznym. Przy takich ogniskowych każde kichnięcie przy teleskopie powoduje drgania a co dopiero ręczne ustawianie ostrości czy ręczne prowadzenie.

 

powodzenia.

Edited by pki1234
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.