Skocz do zawartości
  • 0

Czym uzupełnić gamę okularów?


Dawid Wojcieszak

Pytanie

Cześć wszystkim!

 

Jestem w trakcie ulepszania mojej Synty 8" poprzez zakup porządniejszych okularów. Zestaw kitowców i słabszych okularów kupionych w przeszłości uzupełniłem już o Morpheusa 4,5 mm oraz ES 26/62.

 

Pytanie brzmi zatem - czym wypełnić lukę między tymi dwoma okularami? Jest kilka ciekawych ofert, np. Hyperiony albo Oriony Stratus, ale potrzebuje Waszej pomocy w kwestii doboru ogniskowej. Lepiej zapełnić tę lukę ogniskową 10 czy 17 mm? A może coś pomiędzy, np. 13 albo 15? A może najlepiej uzupełnić ją dwiema ogniskowymi?

 

Liczę na Waszą fachową opinię.

 

Pozdrawiam,

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Skoro masz już dobry okular 4,5mm, to teraz zainwestowałbym w jakiś reduktor ogniskowej, ponieważ to szkło wykorzystasz może raz w roku, oczywiście przy odrobinie szczęścia.:emotion-5: Przez większość czasu będzie leżał w szufladzie bezużyteczny. Miałem kiedyś  Syntę 8”  oraz okular 5mm (powiększenie 240x). Przez 2 lata nie udało mi się go sensownie użyć ani razu.  Choć oczywiście co kto lubi. Jeśli chodzi o okulary, to na Twoim miejscu w pierwszej kolejności kupiłbym jakieś dobre szkiełko 6-8mm, a także coś w granicach 13mm-14mm.  I dodatkowo filtr księżycowy, jeśli nie masz. W przyszłości pomyślałbym o zamianie ES 26/62* na jakiś okular z polem co najmniej 82*, w granicach 24mm-30mm, w zależności od tego, jakie masz niebo. Jednak na początek ten ES jest całkiem OK (jest to chyba ta sama optyka, co stary poczciwy Meade Plossl 5000 5-Element 26mm 60*). 

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najczęściej w 8" używam 17ki. Sugeruje Hyperiona 17 i zestaw pierścieni.  Dzięki temu z 17ki zejdziesz w okolice 13, 10 do 9ki. Niezwykle efektywne i niedrogie  rozwiazanie. 

Edytowane przez bacHor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja w syncie 6 a więc ta sama ogniskowa ale trochę inna swiatlosila posiadam es 6.7/82, es 16/68, sw panoramę 23/82 oraz GSO  30/70 do przeglądu. Przydałby mi się jeszcze jakiś w okolicy 9-11mm myślę o esku 11/82.

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, bacHor napisał:

Najczęściej w 8" używam 17ki. Sugeruje Hyperiona 17 i zestaw pierścieni.  Dzięki temu z 17ki zejdziesz w okolice 13, 10 do 9ki. Niezwykle efektywne i niedrogie  rozwiazanie. 

No popatrz, nie wiedziałem, że istnieją takie cuda. Faktycznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.