Skocz do zawartości

Do czego starcza 15sek naświetlania?


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Przy 15 sekundach na cyfrzaku wyjdzie już conajmniej tyle gwiazd ile widzisz gołym okiem a w CP-4500 który posiadam jest to już zasięg pod 8 mag przy nastawie czułości 800 ASA i oczywiście włączonej redukcji szumów bo inaczej szumy są jaśniejsze niż gwiazdy w kadrze i nawet z nie zdjętym deklem dostaniesz wygwieżdżone niebo z niepowtarzalną gdzie indziej mapą hot pixeli :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 sekund to nie tak mało. Chociaż mam w swoim aparaciku mozliwość 60 sekund to i tak często używam 10-15 sekund, aby gwiazdki były w miarę punkcikami, a nie kreskami. Ale wtedy zazwyczaj robię kilka ekspozycji i robię stack'a.

Wg mojej oceny, przy 15 sekundach i ISO 200 można zrobić gwiazdki do prawie 9 mag.

 

Poniżej 4 x 10 sekund ISO 180.

 

Orion4x10sekISO180.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najjaśniejszą gwiazdkę jaką udało mi się zobaczyć na swojej fotce to ok 9 mag. Myślę, że więcej nie dasz rady.

 

Może to śmiesznie zabrzmi, ale do oglądania fotek i oceniania którą gwiazdkę jeszcze widać, potrzeby jest dobry seeing ;D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Togalku bój się Boga a gdzie czarwień mgławicy w Orionie, umknęła przy stackowaniu ;) ;) ;) ???

Ale muszę przyznać ze gwiazdek w ten sposób sporo wyszło, chyba też muszę spróbować tej metody nakładania obrazów ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Najjaśniejszą gwiazdkę jaką udało mi się zobaczyć na swojej fotce to ok 9 mag. Myślę, że więcej nie dasz rady.

 

Czy aby na pewno najjaśniejszą a nie najciemniejszą przypadkiem, lub najsłabszą jak wolisz???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im obiektyw tego aparatu będzie miał dłuższą ogniskową, tym da się więcej gwiazd zobaczyć na zdjęciu, mój cyfrzak, przy 16 sek, iso 400 i 380mm @ f3.5 łapie w mieście gwiazdy do 10 - 10.5 mag, a to jest trochę więcej (Janusz) niż można zobaczyć gołym okiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z planetami? :- 15sek coś znaczy w tym temacie?

 

McArti, jeśli chodzi o planety fotografowane samym aparatem to w zasadzie tak jak w przypadku gwiazd: decyduje ich jasność (albo ciemność jak kto woli ;)) Czyli masz szanse na planety jaśniejsze niż ok 9 mag.

Jeśli myślisz o fotografowaniu przez teleskop to 15 sekund starczy na wszystkie planety pod warunkiem, że teleskop jest odpowiednich rozmiarów. ;) ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.