Skocz do zawartości

Guiding, pomóżcie...


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł dla mnie czas na guiding... Przygotowywałem się do tego jakiś czas, pierwsze próby podjąłem wczoraj. Sytuacja wygląda na razie słabo. Montaż to EQ6-R. EQMOD'a skonfigurowałem na pewno prawidłowo, PHD2 skonfigurował się w zasadzie sam poprzez ten wizzard który uruchamia się przy pierwszym użyciu, prawidłowo wykrył kamerę i jej rozmiar piksela, podałem ogniskową guidera i chwilę potem zacząłem pierwsze próby. Dodam jednak że owe testy robię w warunkach miejskich, z balkonu. Myślę że biegun mam ustawiony całkiem nieźle. Gwiazdę do guidowania za każdym razem pozwalałem wybrać programowi. Ekspozycję ustawiłem na 2s. Początek był tragiczny, wykresy na obydwu osiach zygzakowały jak szalone.

Zauważyłem pewną poprawę wraz ze zmniejszaniem czasu ekspozycji (czy to przez warunki miejskie?), przy czasie 0,2s udało się zejść do RMS sumarycznego w okolicy 1,3. Jest to jednak nadal bardzo słaby wynik. Niestety nie zrobiłem wczoraj żadnych zrzutów ekranu (postaram się zrobić przy najbliższej bezchmurnej nocy). Zmniejszanie agresywności nie wpływało zauważalnie na wyniki.

Generalnie mam kilka "podejrzeń" co do przyczyn:

 

1. Nie zrobiłem biblioteki darków o którą program pyta na samym wstępie.

2. Na pilocie SynScan niczego nie zmieniałem w opcjach a śledzenie mam ustawione na klasyczne "sideral rate" (nie wybrałem sideral+pec)

3. Są pewne luzy na obydwu osiach, gdy kupiłem montaż jego praca na najwyższej prędkości była nieco "skrzekliwa" i nieco poluzowałem docisk ślimaka na obydwu osiach (bez rozbierania, kluczykiem ampulowym), wydaje mi się że backlash nie jest wielki ale daje się wyczuć wyraźnie pewien luz po zaciśnięciu obydwu sprzęgieł.

4. Program zawsze tuż po rozpoczęciu guidingu daje dwa komunikaty które wg niego pogorszą dokładność, jeden dotyczy zbyt małej liczby kroków kalibracji (na razie nie wiem co z tym zrobić), drugi jest dla mnie trochę niezrozumiały i mówi o tym że powinienem guidować bliżej równika (??)

5. Warunki miejskie

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał,

Wynik 1.3” nie jest wynikiem tragicznym,ale zależy dla jakiej skali. Pytanie czym focisz.
U siebie w HEQ5 mam często podobnie i z ogniskową 433 mm i pix 3.8 daje radę. Dla EQ6R to jednak wynik poniżej oczekiwań. 
Nie wiem jak to jest w PHD, ale pewnie trzeba zwiększyć liczbę kroków kalibracji lub czas. 
Jak masz luzy to trzeba skasować.

Guider ustaw na 1s lub 2s jak sugeruje Tomek.

pozdr

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

1. Teleskop musi być wychłodzony.

2. Zrób te darki w guiderze.

3. Przebieg prowadzenia zapisuje się w pliku log. Masz te dane tylko musisz zainstalować sobie guiding analizer - nie pamiętam jak się dokładnie nazywał ten program i możesz wstawić te dane tutaj.

4. Wyważyłeś teleskop?

5. Jeżeli robiłeś to wczoraj to była zła noc na takie rzeczy. U mnie też słabiutko było.

Edytowane przez mirekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy przy multistar guiding sprawdza się czas 2,5 s. Przy klasycznym na jednej gwieździe 3,5 s. Ale moj guiding zależy od wyważenia setupu oraz od ustawienia na polarną. 

Przy skali 2,14 moj heq5 osiąga rms w okolicach 1.

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje to jakoś ogarnąć tak jak piszecie. Jeszcze kilka pytań na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy guidować należy na gwieździe która znajduje się jednocześnie w fotografowanym kadrze ? Jeśli nie to czy ma znaczenie jej położenie, np odległość od bieguna ? Czy takie położenie na montażu guidera (foto) ma sens ? Wiem że zwykle wiesza się go na instrumencie fotografującym, mogę tak zrobić jeśli dokupię odpowiednie siodełko do kota.

IMG_2543.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

3xtak

Mogę podpytać, dlaczego ta metoda guidowania jest prawidłowa? Przecież oba instrumenty optyczne mają inną oś obrotu, w kamerze głownej będziesz miał nieruchome gwiazdy, gdyż oś optyczna pokrywa się z osią bieguna niebieskiego, a guider będzie wyłapywał rotację pola. Chyba, że coś ważnego zostało pominięte w moim rozumowaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, TUR napisał:

Michał

Widzisz biegunową z balkonu ? Jak z dokładnością ustawienia na polarna ?
Jeżeli dokładność guidowania to 1.3” przy kocie, to gwiazdy będą okrągłe.

pozdr

 

Ale taką dokładnośc PHD podaje tylko gdy zmniejszę ekspozycję do 0,2 sekundy, Tayson napisał że wtedy guiduje seeing więc nie wiem juz czy to wskazanie jest prawdziwe...

Mam polarną z balkonu, co do ustawienia to stosuje od zawsze ta metodę (pierwszy post, od słów "no to po kolei" w końcówce postu)-

Liczę na poprawę po dociśnięciu ślimaka i kasacji backlasha na obydwu osiach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guiding na 0.2 sekundy nie ma sensu, takim czasem strasznie szarpiesz montażem, już lepiej go wtedy wyłączyć. Na ewentualne wady mechaniczne nic zdalnie nie poradzimy (luz na paskach, luz na ślimaku, kiepskie łożyska, etc) jeżeli oczywiście takowe są obecne (?)

Przed następną sesją zanim cokolwiek zaczniesz to robimy tak:

1) odpalamy PHD2

2) łączymy montaż i kamerkę

3) Narzędzia ---> modyfikuj kalibracje -----> wyczyść dane kalibracyjne

4) dopiero wtedy auto-wybór gwiazdy i guiding.

 

Jeżeli robisz jak powyżej i dalej jest bardzo słabo to coś jest pewnie nie tak mechanicznie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie nieco naiwne, rozumiem ze z punktu widzenia guidingu nie muszę się bawić w alignowanie czy parkowanie montażu? Nie używam prawie goto wiec raczej tego nie robię.

Rozumiem też że EqMod nie musi „wiedzieć” gdzie skierowany jest osadzony na montażu instrument?

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie justowałeś samodzielnie lunetki biegunowej, to załóż, że montaż nie patrzy tam, gdzie lunetka pokazuje. Ja tak miałem od nowości w ioptronie, lunetka po prostu była przekoszona.

Załóż na lunetkę guidującą kamerkę, odpal Sharpcapa i ustaw montaż na północ. Zajmie to 2 minuty. Najnowsze montaże w ogóle nie mają lunetek i warto skorzystać ze wsparcia oprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Justowalem i to nie raz, ostatnio spędziłem nad tym około godziny.

Pisząc o alignowaniu miałem na myśli procedurę kierowania teleskopu na kilka jasnych gwiazd celem późniejszego używania goto.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno tak być, nawet jakbyś jechał konno. A po Twoim awatarze wnioskuję, że może tak być :D

To tylko argument za tym, żebyś wyeliminował błąd ustawienia na północ. Spróbuj za pomocą Sharpcapa ustawić. Wersja 2.9 jest bezpłatna. Ustaw montaż tak dokładnie jak będziesz mógł, skalibruj guiding i rozpocznij testową klatkę. Pamiętaj, żebyś miał tę samą wartość np. 0,5 wpisaną w montażu dla obu osi, a także w PHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misza napisał:

Rozumiem też że EqMod nie musi „wiedzieć” gdzie skierowany jest osadzony na montażu instrument?

Dawno nie byłem przy sprzęcie ale błąd "Guiduj blizej równika" wynika własnie z tego że montaż myśli ze jest skierowany w inna częsc nieba niz faktycznie jest. Na różnych deklinacjach inaczej chyba montaż wykonuje korekty, choć moge się mylić. W końcu blizej polarisa wymagane jest mniej korekt niż na równiku niebieskim. 

 

A co do czasów guidingu przez rok uzywałem 3-4 sekund i dopiero jak zmieniłem na 1.5s poprawił mi sie zarówno wykres jak i wygląd gwiazd. Bardzo dużo zależy od montażu. Oczywiście poniżej 2s jest możliwosc guidowania seeingu ale jeśli robisz to jakąś małą lunetką a nie w OAGu to raczej seeing nie powinien wpływać tak na obraz gwiazdy. Np na takim MGEN3 kolega guiduje na 0,1s i ma zerowy odrzut :P

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, count.neverest napisał:

Pamiętaj, żebyś miał tę samą wartość np. 0,5 wpisaną w montażu dla obu osi, a także w PHD.

 

Masz na myśli to ustawienie prędkości prawda ?

W dniu 16.05.2021 o 11:35, Misza napisał:

 

IMG_2540.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.