Skocz do zawartości

Trąba Słonia ze SkyGuidera i Canona 70D przez dwa obiektywy


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Od roku próbuję przejść od zdjęć obiektów Układu Słonecznego nieco dalej w przestrzeń do DS., w dodatku na możliwie lekkim, przenośnym setupie. Na wiosnę Michał zmodował mojego Canona (stąd te chmury !). W końcu nieco się przetarło i w ostatnim tygodniu, mimo krótkich nocy (ale ciepłych!) popełniłem okolice mgławicy Trąba Słonia i to na dwa sposoby. Canon 70D mod, ISO 800, czas 60 sekund to wspólny parametr. Niebo podmiejskie, Bortle kiedyś 4 teraz raczej 5, zmierzony SQM 20,2 – 20,5 mag.

Szerszy kadr zrobiłem obiektywem 200 mm f2,8 L przymkniętym do f4 – stąd te „gwiazdki” wokół jasnych gwiazd. Stack 203 ekspozycji w DSS, potem Corel Paint Shop Pro. Pogoda bardzo wietrzna – usunąłem kilkadziesiąt klatek, było ponad 240.

Węższy kadr – prawa górna część szerszego fotografowałem niedawno kupionym, a już nie produkowanym Canonem 400mm f5,6 L. Jest to stack 197 kadrów, programy jak wyżej. Wyszło ciemniej, bo jedna przysłona ciemniej, f5,6 zamiast f4 jak w mniejszym obiektywie.

Obydwa zdjęcia zmniejszone 50% żeby nie płakać nad gwiazdkami z 400 mm.

Nie byłem w stanie, niestety, przeciągnąć ekspozycji do 120 sekund dłuższym obiektywem, bo ustawienie na biegun wbudowaną w montaż lunetką było mimo starań tylko „w miarę dokładne”. Montaż to Sky Guider Pro, używałem bez przeciwwagi, po prostu stopka obiektywu na głowicy kulowej. Duży 400 mm f5,6 obiektyw i aparat to ok. 2 kg obciążenia i logiczniej byłoby zastosować przeciwwagę. 200mm f2,8 plus 70D to 1,5 kg. No i może w przyszłości ustawić orientację na Polarną kamerką via 200mm i laptop? Ale to już nie jest lekki zestaw, tylko męczące targanie gratów w pole, żeby uciec od oświetlenia sąsiednich domów.

 

Z obiektywu 400mm i f5,6 tak jakoś zielono (?):

image.thumb.jpeg.a2e52f6174727f7a3ce29d0dbfb56861.jpeg

 

Z 200mm wygląda to tak:

image.jpeg

 

Zastanawiam się czemu na pierwszym zdjęciu mniej widać czerwień mgławicy. Czy dlatego, że ekspozycja przez ciemniejszą przysłonę i jeszcze ciut krótsza ? Nie mam stałego schematu obróbki grafiki i w efekcie martwię się, że nie potrafię przesunąć kolorów by były równe na obu zdjęciach :g:

Ale mamy podgląd tego samego kawałka nieba na dwa sposoby :)

Edytowane przez OBERON RD
Kolejność zdjęć pomylona
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku zdjęcia z Canona 400mm f/5.6L udało Ci się prawidłowo ustawić ostrość? Zakładam, że robiłeś na "pełnej dziurze", ale przy prawidłowo ustawionej ostrości na najjaśniejszych gwiazdach ślad spajków powinien zostać, choćby minimalny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, OBERON RD napisał:

Nie byłem w stanie, niestety, przeciągnąć ekspozycji do 120 sekund dłuższym obiektywem, bo ustawienie na biegun wbudowaną w montaż lunetką było mimo starań tylko „w miarę dokładne”. Montaż to Sky Guider Pro, używałem bez przeciwwagi, po prostu stopka obiektywu na głowicy kulowej. Duży 400 mm f5,6 obiektyw i aparat to ok. 2 kg obciążenia i logiczniej byłoby zastosować przeciwwagę. 200mm f2,8 plus 70D to 1,5 kg. No i może w przyszłości ustawić orientację na Polarną kamerką via 200mm i laptop? Ale to już nie jest lekki zestaw, tylko męczące targanie gratów w pole, żeby uciec od oświetlenia sąsiednich domów.

 

Pierwsza rzecz to z oboma obiektywami fociłbym już jednak z przeciwwagą. No i druga to sprawdzenie, czy lunetka nie jest przypadkiem pojechana. W razie czego można ją dość łatwo ustawić.

Co do samego ustawienia na Polaris to jakiś czas temu kupiłem do swojego SkyGuidera nasadkę kątową 90st na lunetkę biegunową i już nie muszę się wyginać pod statywem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. ostrość była wg maski Bahtinova, plus grzałka opaskowa trzymała temperaturę. Ta "jasna" gwiazda to 4,2 mag. Obrazek zmniejszany 50%

Robiłem jeszcze tym obiektywem, 400mm f5,6, 30 marca Płomień, pas Oriona i spajki są tylko koło najjaśniejszych, przy gwiazdkach 4,0 mag ledwo widać.

Może kwestia, że były fotki lekko poruszone? Ale wybrałem 50% klatek do stacku. Teraz zrobię stack z 95%, zobaczę co się zmieni. Mgławica czy wyjdzie lepiej i czy będzie spajk.

Poniżej Alnitak ma 1,85 mag i są spajki, ale wokół drugiej co do jasności już nie - a ma 4,0 mag. Spajki są bardziej widoczne przy przymykaniu obiektywu, przynajmniej przy tym 200mm.

 

image.thumb.jpeg.7b3d80708dbc078a3f784f99f8d8634f.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Astrobonq napisał:

 

...

Co do samego ustawienia na Polaris to jakiś czas temu kupiłem do swojego SkyGuidera nasadkę kątową 90st na lunetkę biegunową i już nie muszę się wyginać pod statywem :)

A gdzie kupiłeś takie cudo, bo szyja mnie jeszcze boli :Cry: No może nie aż tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, OBERON RD napisał:

A gdzie kupiłeś takie cudo, bo szyja mnie jeszcze boli :Cry: No może nie aż tak...

 

Bardzo wygodna rzecz, raz że nie trzeba się wyginać a dwa, że dzięki temu można na spokojnie dokładnie ustawić montaż

https://www.astroshop.pl/akcesoria/ts-optics-wizjer-katowy-90d-do-lunetki-biegunowej/p,50200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Astrobonq napisał:

 

Bardzo wygodna rzecz, raz że nie trzeba się wyginać a dwa, że dzięki temu można na spokojnie dokładnie ustawić montaż

https://www.astroshop.pl/akcesoria/ts-optics-wizjer-katowy-90d-do-lunetki-biegunowej/p,50200

Dzięki!, rozbawił mnie opis na stronie:

... Czyż nie brzmi to znajomo? Klęczysz lub leżysz zirytowany pod lunetką biegunową w mokrych i brudnych spodniach, lub czujesz, że wiek krzyżuje Ci plany...

 

Jaki wiek?! Nie moczę się!?40 lat brakuje do setki! Ale mokre lub brudne kolana jak najbardziej denerwują!

 

Poskładałem 95% klatek a nie 50% i wygląda lepiej kolorystycznie. Wyszło bardziej czerwono. Ha! (takie tryumfalne Ha! a nie H-alpha). No magia.image.thumb.jpeg.ef02ea8fa5cedde0d509cc55a06a7edb.jpegnie 50 i

 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.