Skocz do zawartości

Sesja nad Drawą


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W piątek 1.04 wybrałem się w jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce, nad Drawę. Do miejscowości Barnimie, 5 kilometrów na południe od Drawna. Nocleg uzyskałem w dawnej szkole, a teraz stanicy wodnej. Koszt 25 zł za noc od osoby. Bardzo kontaktowi właściciele, ojciec i syn, przygotowali pokój, rozpalili w kominku, udostępnili przedłużacz z prądem, zostawili klucze i oświadczyli, że pojawią się dnia następnego około 10. Póki było jeszcze jasno, wybrałem się na rekonesans. W tym czasie zadzwonił Mirek, który razem z Waldkiem urzędowali kilkadziesiąt kilometrów ode mnie, w Puszczy Noteckiej.

Mirek miał ochotę przyjechać w to miejsce, ale z obiektywnych powodów nie dał rady. Teren jest otwarty we wszystkie strony na kilka kilometrów. Jest też kilka wzgórz, na których można założyć stanowisko. Idealne do maratonu Messiera. Ja jednak wybrałem wygodę.

Przy budynku jest betonowy taras z widokiem na południe. Ustawiłem się na nim. Miałem dostęp do prądu i ciepłego kominka. Pod ręką miałem też czajnik i mogłem zaparzyć ciepłą kawkę. Po pojawieniu się pierwszych gwiazd ustawiłem montaż za pomocą lunetki biegunowej. Cóż za wygoda. Po nastaniu nocy astronomicznej przystąpiłem do robienia zdjęć.

Tu mała dygresja. Kilka nocy spędziłem badając PE montażu. Zamieniłem ślimaki z DE na RA, ponieważ ten z RA wykazywał zbyt duże PE. Po tym zabiegu nastąpiła znaczna poprawa. Pozostały jednak błędy prowadzenia na zębatkach. W pewnych pozycjach gwiazdy wykonują powolne ruchy w jedną i drugą stronę w takt zachodzenia zęba na ząb. No niestety mój nie prowadzi tak, jak Waldka.

Rozwiązaniem tego będzie prawdopodobnie przekładnia z paskiem zębatym.

Pierwszym obiektem, jaki fotografowałem była galaktyka w Lwie NGC2903.

 

ngc2903.jpg

NGC2903

 

W oczekiwaniu na wyłapanie wszystkich fotonów przez kamerkę oglądałem niebo przez lornetkę 12x60. Bez problemu widziałem M63, M94, M106 oraz M101!

Na południowym horyzoncie nie zaobserwowałem ani jednego rozświetlenia.

Początkowo wioska trochę świeciła od strony zachodniej, jednak po naoglądaniu się TV mieszkańcy zaczęli wygaszać światła i zrobiło się jeszcze ciemniej.

Drugim obiektem, jaki chciałem uwiecznić był "słonecznik" M63.

 

m63.jpg

M63

 

Przed wyjazdem Hamal sugerował mi, abym sprawdził możliwość sfotografowania M104 ze względu na jej ujemną deklinację. Nie jest źle.

 

m104.jpg

M104

 

Korzystając z okazji, że Warkocz Bereniki górował, następnym obiektem była "czarnooka" M64.

 

m64.jpg

M64

 

W trakcie robienia tej galaktyki nawiedzili mnie znajomi, którzy niedaleko mają domek letniskowy. Chcąc nie chcą musiałem przerwać zdjęcia i w miejsce kamerki włożyć okular. Okrzyki zdziwienia i niedowierzania wywołał obraz Saturna. Jowisz również się podobał, jak i M13. Pokaz nie był długi i mogłem powrócić do zdjęć.

Rzuciłem jednak spojrzenia na M97 i po raz pierwszy widziałem tę mgławicę z oczami!

Dochodziła trzecia i na niebie zaczęły się akcenty letnie. Pobawiłem się filtrami. Uff, ciężka robota.

 

m27.jpg

M27

 

Na jaśniejącym niebie zrobiłem "obwarzanek". Na kolor nie starczyło czasu. Świtało.

 

m57.jpg

M57

 

O 6 zwinąłem sprzęt i poszedłem się zdrzemnąć dygocząc z zimna.

Sesję uważam za udaną, a teren wyśmienity. Gorąco polecam.

 

Wszystkie zdjęcia zrobiłem kamerką Vestą SC3 w ognisku głównym Soligora MT-800 powieszonego na montażu Vixen GPD. Czasy naświetlania w seriach 20-40-80 sek. W przypadku M27 i M57 czasy nie przekraczały 40 sek, ponieważ dłuższe całkowicie prześwietlały te obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Heniu zaszalałeś, szczególnie sombrero ładnie wyszło. Waldek takze ma ochotę spróbować zmierzyć się z tą M-ką. Osobiście mu odradzałem ale jak zobaczy co Ci wyszło to chyba spróbuje. Jesienią koniecznie musimy sie spotykać w Barnimie.

 

Heniu jeszcze raz gratulacje fortki naprawe robią wrażenie. Po raz kolejny potwierdza się zasada, że to nie sprzęt robi fotki tylko człowiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.