Jump to content

Sesja nad Drawą


Heniek
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

W piątek 1.04 wybrałem się w jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce, nad Drawę. Do miejscowości Barnimie, 5 kilometrów na południe od Drawna. Nocleg uzyskałem w dawnej szkole, a teraz stanicy wodnej. Koszt 25 zł za noc od osoby. Bardzo kontaktowi właściciele, ojciec i syn, przygotowali pokój, rozpalili w kominku, udostępnili przedłużacz z prądem, zostawili klucze i oświadczyli, że pojawią się dnia następnego około 10. Póki było jeszcze jasno, wybrałem się na rekonesans. W tym czasie zadzwonił Mirek, który razem z Waldkiem urzędowali kilkadziesiąt kilometrów ode mnie, w Puszczy Noteckiej.

Mirek miał ochotę przyjechać w to miejsce, ale z obiektywnych powodów nie dał rady. Teren jest otwarty we wszystkie strony na kilka kilometrów. Jest też kilka wzgórz, na których można założyć stanowisko. Idealne do maratonu Messiera. Ja jednak wybrałem wygodę.

Przy budynku jest betonowy taras z widokiem na południe. Ustawiłem się na nim. Miałem dostęp do prądu i ciepłego kominka. Pod ręką miałem też czajnik i mogłem zaparzyć ciepłą kawkę. Po pojawieniu się pierwszych gwiazd ustawiłem montaż za pomocą lunetki biegunowej. Cóż za wygoda. Po nastaniu nocy astronomicznej przystąpiłem do robienia zdjęć.

Tu mała dygresja. Kilka nocy spędziłem badając PE montażu. Zamieniłem ślimaki z DE na RA, ponieważ ten z RA wykazywał zbyt duże PE. Po tym zabiegu nastąpiła znaczna poprawa. Pozostały jednak błędy prowadzenia na zębatkach. W pewnych pozycjach gwiazdy wykonują powolne ruchy w jedną i drugą stronę w takt zachodzenia zęba na ząb. No niestety mój nie prowadzi tak, jak Waldka.

Rozwiązaniem tego będzie prawdopodobnie przekładnia z paskiem zębatym.

Pierwszym obiektem, jaki fotografowałem była galaktyka w Lwie NGC2903.

 

ngc2903.jpg

NGC2903

 

W oczekiwaniu na wyłapanie wszystkich fotonów przez kamerkę oglądałem niebo przez lornetkę 12x60. Bez problemu widziałem M63, M94, M106 oraz M101!

Na południowym horyzoncie nie zaobserwowałem ani jednego rozświetlenia.

Początkowo wioska trochę świeciła od strony zachodniej, jednak po naoglądaniu się TV mieszkańcy zaczęli wygaszać światła i zrobiło się jeszcze ciemniej.

Drugim obiektem, jaki chciałem uwiecznić był "słonecznik" M63.

 

m63.jpg

M63

 

Przed wyjazdem Hamal sugerował mi, abym sprawdził możliwość sfotografowania M104 ze względu na jej ujemną deklinację. Nie jest źle.

 

m104.jpg

M104

 

Korzystając z okazji, że Warkocz Bereniki górował, następnym obiektem była "czarnooka" M64.

 

m64.jpg

M64

 

W trakcie robienia tej galaktyki nawiedzili mnie znajomi, którzy niedaleko mają domek letniskowy. Chcąc nie chcą musiałem przerwać zdjęcia i w miejsce kamerki włożyć okular. Okrzyki zdziwienia i niedowierzania wywołał obraz Saturna. Jowisz również się podobał, jak i M13. Pokaz nie był długi i mogłem powrócić do zdjęć.

Rzuciłem jednak spojrzenia na M97 i po raz pierwszy widziałem tę mgławicę z oczami!

Dochodziła trzecia i na niebie zaczęły się akcenty letnie. Pobawiłem się filtrami. Uff, ciężka robota.

 

m27.jpg

M27

 

Na jaśniejącym niebie zrobiłem "obwarzanek". Na kolor nie starczyło czasu. Świtało.

 

m57.jpg

M57

 

O 6 zwinąłem sprzęt i poszedłem się zdrzemnąć dygocząc z zimna.

Sesję uważam za udaną, a teren wyśmienity. Gorąco polecam.

 

Wszystkie zdjęcia zrobiłem kamerką Vestą SC3 w ognisku głównym Soligora MT-800 powieszonego na montażu Vixen GPD. Czasy naświetlania w seriach 20-40-80 sek. W przypadku M27 i M57 czasy nie przekraczały 40 sek, ponieważ dłuższe całkowicie prześwietlały te obiekty.

Link to comment
Share on other sites

No Heniu zaszalałeś, szczególnie sombrero ładnie wyszło. Waldek takze ma ochotę spróbować zmierzyć się z tą M-ką. Osobiście mu odradzałem ale jak zobaczy co Ci wyszło to chyba spróbuje. Jesienią koniecznie musimy sie spotykać w Barnimie.

 

Heniu jeszcze raz gratulacje fortki naprawe robią wrażenie. Po raz kolejny potwierdza się zasada, że to nie sprzęt robi fotki tylko człowiek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.