Skocz do zawartości

Namibia 2021 czyli astrofoto w czasach zarazy


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, Misza napisał:

Czy powtórka czegoś podobnego jest brana pod uwagę w nadchodzącym roku ? (wiem ze trudno coś planować na 100% w obecnej sytuacji) Pytam bo zasadniczo rzecz biorąc, gdyby ktoś zbierał ekipę, pisałbym się.

Michał

Ja na pewno nie planuję 2022 roku, być może 2023, ale to jeszcze nie jest przesądzone.

Zresztą 2022 w Tivoli jest już chyba obstawione, są jakieś pojedyncze miejsca. 

Dla mnie w grę wchodzi tylko Namibijska zima czyli maj, czerwiec, lipiec.

Nie wiem, też czy będzie to Tivoli. Być może skusze się na Kiripotib albo HAKOS. A być może będzie to po prostu wynajęcie całej miejscówki gdzieś na odludziu.

Tivoli czy inne astro-farmy są świetne na pierwszy raz, bo można tam wynająć kupę sprzętu, ale przynajmniej w Tivoli ten sprzęt jest w różnym stanie. Trzeba na to brać poprawkę.

Podsumowując, jak coś będę kombinować sam, to dam znać. Ale nic nie mogę obiecać.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedź. Nim nie wszedłem w tę relację nie wiedziałem że takie miejsca istnieją. Generalnie jestem chętny na każdy kierunek pod południowe niebo.

Przy okazji zapytam , czy problemem jest ustawienie bieguna na szerokości w okolicy równika ? W zeszłym roku byłem na La Digue (Seszele), 4st poniżej równika, bez sprzętu, ale miejsce fajne, bortle 2, płaskie i fajna kwatera. Zastanawiam się czy warte powtórki tym razem ze sprzętem.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Misza napisał:

Dzieki za odpowiedź. Nim nie wszedłem w tę relację nie wiedziałem że takie miejsca istnieją. Generalnie jestem chętny na każdy kierunek pod południowe niebo.

Przy okazji zapytam , czy problemem jest ustawienie bieguna na szerokości w okolicy równika ? W zeszłym roku byłem na La Digue (Seszele), 4st poniżej równika, bez sprzętu, ale miejsce fajne, bortle 2, płaskie i fajna kwatera. Zastanawiam się czy warte powtórki tym razem ze sprzętem.

Zawsze możesz próbować ustawić montaż metodą dryfu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Misza napisał:

Dzieki za odpowiedź. Nim nie wszedłem w tę relację nie wiedziałem że takie miejsca istnieją. Generalnie jestem chętny na każdy kierunek pod południowe niebo.

Przy okazji zapytam , czy problemem jest ustawienie bieguna na szerokości w okolicy równika ? W zeszłym roku byłem na La Digue (Seszele), 4st poniżej równika, bez sprzętu, ale miejsce fajne, bortle 2, płaskie i fajna kwatera. Zastanawiam się czy warte powtórki tym razem ze sprzętem.

Lunetką - trudne, ale możliwe (jest wiele instrukcji  w sieci jak do tego podejść).

SharpCap, PHD, PAT - normalnie, jak na północy.

Kwestią w tym wypadku jest czy Twój montaż da się ustawić na 4 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, warpal napisał:

Lunetką - trudne, ale możliwe (jest wiele instrukcji  w sieci jak do tego podejść).

SharpCap, PHD, PAT - normalnie, jak na północy.

Kwestią w tym wypadku jest czy Twój montaż da się ustawić na 4 stopnie.

Pytanie czy iOptron 26EC się da, bo planuję kupić go na wyjazd.... Podają że ma 0-60 więc chyba mogę tak założyć.

Zawsze ustawiam Sharpcapem ale przy 4st może być chyba problem jeśli na horyzoncie jest cokolwiek nawet niewysokiego w okolicy bieguna południowego (roślinnośc, nierównośc terenu).

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Misza napisał:

Pytanie czy iOptron 26EC się da, bo planuję kupić go na wyjazd.... Podają że ma 0-60 więc chyba mogę tak założyć.

Nie wiem.  Co prawda widzę, że piszą - "0º ~ 60º (special CW shaft mounting if <10° )", to jednak bym sprawdził czy przeciwwaga nie będzie zahaczać o trójnóg.

 

33 minuty temu, Misza napisał:

Zawsze ustawiam Sharpcapem ale przy 4st może być chyba problem jeśli na horyzoncie jest cokolwiek nawet niewysokiego w okolicy bieguna południowego (roślinnośc, nierównośc terenu).

Może tak być.

Wtedy zostaje PAT. Testowałem go na południowej półkuli dla @bujarek  i działał. Tu jednak skonsultowałbym się jeszcze z autorem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Misza napisał:

Pytanie czy iOptron 26EC się da, bo planuję kupić go na wyjazd.... Podają że ma 0-60 więc chyba mogę tak założyć.

Zawsze ustawiam Sharpcapem ale przy 4st może być chyba problem jeśli na horyzoncie jest cokolwiek nawet niewysokiego w okolicy bieguna południowego (roślinnośc, nierównośc terenu).

Zobacz w instrukcji. 

image.png.01bee9daf82058db12771cf77d8fdfc6.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Tivoli, czy taka wyprawa jest na tyle bezpieczna ze można ją realizować bez dużego ryzyka również solo ? Pytam na wypadek gdyby w nadchodzącym roku nie było w naszym środowisku chętnych, bo ja akurat prędzej widzę szansę dla siebie na taki wyjazd w najbliższym roku niż 2023. Mam trochę doświadczenia w podróżach na własną rękę ale nie jesli chodzi o tzw czarną Afrykę. Tam nie byłem nigdy i nie wiem czego się spodziewać, niemniej już samo istnienie takich astro farm jest w sporej sprzeczności ze stereotypowym obrazem tej części świata.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.12.2021 o 12:01, Misza napisał:

Wracając do Tivoli, czy taka wyprawa jest na tyle bezpieczna ze można ją realizować bez dużego ryzyka również solo ? Pytam na wypadek gdyby w nadchodzącym roku nie było w naszym środowisku chętnych, bo ja akurat prędzej widzę szansę dla siebie na taki wyjazd w najbliższym roku niż 2023. Mam trochę doświadczenia w podróżach na własną rękę ale nie jesli chodzi o tzw czarną Afrykę. Tam nie byłem nigdy i nie wiem czego się spodziewać, niemniej już samo istnienie takich astro farm jest w sporej sprzeczności ze stereotypowym obrazem tej części świata.

Dostanie się do Tivoli (czy na inną astro-farmę) jest całkowicie proste i tak na dobrą sprawę nie ma wiele wspólnego ze słowem "wyprawa" ;).

Rezerwujesz pobyt, umawiasz transport.

Na miejscu - lądujesz na lotnisku, przechodzisz odprawę, czeka na Ciebie kierowca z karteczką, wsiadasz do samochodu, dojeżdżasz na miejsce, dajesz kierowcy napiwek, witasz się z gospodarzami i tyle. 

Zatem jeśli interesuje Cię tylko pobyt w tego typu miejscu, to bardziej przypomina to Niemcy (lub inne "cywilizowane" państwo) niż "Czarną Afrykę".

Czym innym za to jest samodzielne podróżowanie po kraju chociaż tak na dobrą sprawę nie czułem się tam mniej bezpiecznie niż wtedy, kiedy jeździłem sam po Stanach.

Edytowane przez warpal
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do Tivoli i rzeczywiście nic praktycznie już prawie nie mają. Jedynie 22.07-4.08 mi znaleźli i tylko max 2 osoby. Kripotib (trochę gorzej odpowiadają na maile) ma 21.06-5.07 kilka wolnych pokoi. Na pytanie o termin przełom kwiecień/maj nie odpisali.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Misza napisał:

Pisałem do Tivoli i rzeczywiście nic praktycznie już prawie nie mają. Jedynie 22.07-4.08 mi znaleźli i tylko max 2 osoby. Kripotib (trochę gorzej odpowiadają na maile) ma 21.06-5.07 kilka wolnych pokoi. Na pytanie o termin przełom kwiecień/maj nie odpisali.

Znajdź kogoś do ekipy na lipiec/sierpień. Wybieram się do Kiripotib 22.07. Polecimy tym samym samolotem, w kupie zawsze raźniej :)

Edytowane przez bartoszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bartoszw napisał:

Znajdź kogoś do ekipy na lipiec/sierpień. Wybieram się do Kiripotib 22.07. Polecimy tym samym samolotem, w kupie zawsze raźniej :)

Lecisz sam wtedy ? Nie pytałem Kiripotib o ten termin.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie chętniej wybrałbym się wiosną ze względu na obiekty które mnie interesują (czyli te które zwykle wybiera się będąc na południe od równika po raz pierwszy). Jak nie będzie chętnych to najwyżej przyszły rok i rezerwacja z większym wyprzedzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna chodzi mi po głowie wyprawa pod ciemne, południowe niebo. Mam kilka pytań do doświadczonych astro podróżników. 

 

Jeżeli chodzi o Namibię, to jak wypadają inne farmy przy najczęściej wspominanym tutaj Tivoli? Która jest najtańsza? Jaka oferuje najwiecej sprzętu?


Poza tym istnieją jakieś inne, znane miejsca dobre do stargazingu w Afryce?

 

Czytałem wiele razy, ze najlepsze warunki są w Chile. Czy orientuje się ktoś o podobnych farmach w tym kraju?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 2.01.2022 o 11:46, Martyn napisał:

Czytałem wiele razy, ze najlepsze warunki są w Chile. Czy orientuje się ktoś o podobnych farmach w tym kraju?

Właśnie wróciłem z Atacamy, mieszkałem w San Pedro de Atacama, niestety z różnych przyczyn bez sprzętu astro. Warunki są idealne, non stop, i do tego wysoko, czyste powietrze.

Samochodem kilkanaście kilometrów od miasta można się już rozstawić na 3500 m n.p.m. Miasto na 2400.

Do ALMY niestety nie wpuścili.

Pytałem lokalesów o wypożyczenie sprzętu ale nikt nie wiedział gdzie - "czasem ktoś z teleskopem przyjedzie" i tyle.

 

Trzeba jechać na Atacamę, północne Chile gdzie też byłem to cały czas chmury większe lub mniejsze. 

Najlepiej wynajmować coś na południe albo południowy wschód od San Pedro.

Edytowane przez abo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.