Skocz do zawartości
  • 0

Maj 2021: Prośba o pomoc w identyfikacji obiektu towarzyszącego stacji ISS


Krzysztof Dreczkowski

Pytanie

12 i 16 maja nagrałem przez Sony A7S obiekt towarzyszący ISS. Mimo tygodnia i zadawania pytania na różnych kontach astronomicznych, nie uzyskałem odpowiedzi i  najwidoczniej brak oficjalnych informacji na jego temat. Oficjalne dostawy na ISS miały miejsce w styczniu i drugiej połowie kwietnia 2021, więc teraz nikt o nich nie mówi. Odrzucona 11 marca paleta akumulatorów, znajduje się ok 7000km od stacji, i gdy ISS przelatuje przez "europejskie niebo", na "europejskim" nieboskłonie nie jest już widoczna (jest wtedy gdzieś nad Chinami czy Indonezją). Obiekt towarzyszący ISS wydaje się być w odległości 2-5 km od stacji, ponadto znajduje się też najwyraźniej na niższej orbicie, bo przestaje być widoczny ponad 4 godziny po zachodzie Słońca i ponad 4 godziny przed wschodem Słońca - gdy ISS podczas przelotu jest jeszcze dobrze widoczna i oświetlona. Na nagraniu z godziny 23 - czyli nawet wcześniej, wygląda na to że wlatuje on już wtedy w cień Ziemi (czy ktoś potrafi obliczyć na jakiej wysokości nad Polską i Słowacją był cień Ziemi między godziną 23 a 0.40 w nocy z 16 na 17 maja i na jakiej wysokości była wtedy ISS?)

 

Nagrania z dodatkowymi informacjami pod filmikami na youtube:

 

 

 

 

Jak wspomniałem mimo upływu tygodnia nie udało się go zidentyfikować, wiec prosze o pomoc w identyfikacji, a jeśli ktoś ma teleskop przystosowany do rejestracji wyglądu ISS podczas przelotu, to będę wdzięczny za próbę nagrania lub sfotografowania tego obiektu i podzielenie się nimi. Pozdrawiam

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

No kurde masz racje! on go nie nagrał, pomyliłem na jego nagraniu ten "mój" obiekt z tym satelitą który blisko ISS przelatywał, a który jest też na moim nagraniu. Czyli mój błąd. Problem w tym że ja nagrywałem na podtatrzańskim niebie, a on na jasnym, on w najwidoczniej w normalnym formacie pełnej klatki, a ja w APS-C, no i jeszcze różnica obiektywów: ja mam b. jasny f:1.2 on ciemniejszy - stąd może dlatego widać ten obiekt na moim nagraniu w końcowej fazie (już dość nisko nad horyzontem). On wtedy już takiego zoomu nie miał, no i niebo dużo jaśniejsze, niż tu u mnie pod Tatrami. No i funkcje w aparacie mam tak dostosowane testami by ostrzyło nawet słabe obiekty. Także potwierdam ze ten co nagrał kolega, to nie ten który wlatuje w kadr wna moim nagraniu po 7 minucie tego filmu: 

 

 

Pozostaje polować dalej na ten obiekt, najlepiej dziś o 23.05 może jeszcze jest przy ISS

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, se6a napisał:

Nagrania zaiste ciekawe, niestety na orbicie niezidentyfikowanego syfu coraz więcej, LP też nie rozpieszcza a możliwości naszych teleskopów pewnego progu już nie przekroczą, więc niezidentyfikowanych obiektów raczej będzie przybywać.

 

Proponuję, żeby zamiast ganić kolegę brakiem niezależnych obserwacji samemu wytoczyć działo pod nocne niebo i temat zweryfikować :flirt:

 

Z tym rozwikłaniem i weryfikacją będzie ciężko, chyba, że ktoś siedzi w tym cały czas. Niby każdy z nas wie, że tego syfu na orbicie jest sporo. Ale mi kopara opadła, gdy pierwszy raz spojrzałem w niebo przez noktowizor z obiektywem 180mm F2.8. 

Tam jest wszystko, co poleciało w górę i jeszcze nie zdążyło zejść z orbity. Nawet to ciekawe, ale ciężko znaleźć moment, gdy nic nie rusza się i widać tylko naturalne niebo... Śmiecimy na ziemi, na orbicie to samo... 

 

A co do UFO... Jakoś chyba jestem niewiernym Tomaszem... Kontakt z inną cywilizacją, której przedstawiciele zdołaliby dostać się na Ziemię, byłby jak kontakt z biblijnym Bogiem. Nic nie zostałoby z naszej cywilizacji. 

Inne możliwe rozwiązania problemu UFO są również hymm... pozaracjonalne i jako takie obrażają mój materialistyczny światopogląd :flirt:. Ale nie jesteśmy racjonalni jako gatunek, zatem niech się kręci dalej :movingtongue:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak się nazywa ten noktowizor 180mm f:2.8?? chętnie bym taki miał bo sam sie zajmuje testami by jak najwiecej widzieć na orbicie :) No jeśli chodzi o ten obiekt to jakby nie było dziwnym przypadkiem, poza tym 16 majem, są już 3 nagrania z 10 dni, na których coś leci śladem za ISS, i dystans się w kolejnych dniach powiększa. Może coś wyrzucili, może coś sie im oderwało, ale oficjalnych informacji nie ma.

 

Swoją drogą ciekawy materiał jak człowiek jeszcze mało wie i o rzeczywistosci:

 

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teraz już na pewno wiem: trafiłeś nie na to forum. My tu się nie zajmujemy parapsychologią i metafizyką, a UFO to raczej temat do żartów. Szkoda Twojego cennego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, wessel napisał:

Teraz już na pewno wiem: trafiłeś nie na to forum. My tu się nie zajmujemy parapsychologią i metafizyką, a UFO to raczej temat do żartów. Szkoda Twojego cennego czasu.

Pytanie tylko, kiedy skończy się folgowanie i wątek trafi tam gdzie jest jego miejsce?

  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Proszę w takim razie wszystkich, @kjacek, @Krzysztof Dreczkowski, @Krzysztof z Bagien, @wessel, @Tuvoc:

Zostawmy dyskusję o UFO itp. do oddzielnego wątku, albo w ogóle odstawmy ją na półkę poza forum. Jak dla mnie to tematyka z pogranicza polityki i religii, więc lepiej na forum o tym nie dyskutować. Jak większość wie, takie dyskusje niemal zawsze źle się kończą, zostaje po nich zła atmosfera (żeby nie powiedzieć: smród) i niepotrzebne emocje. Ten wątek jest sam w sobie ciekawy nawet bez podnoszenia wątku UFO, NASA kłamie itp i związanych z tym niepotrzebnych komentarzy i sugestii., więc zostawmy to na boku, OK?

 

Kwestia identyfikacji satelit itp. jest ciekawa sama w sobie i jest trochę tego typu tematyki nawet na forum. Trzymajmy się meritum. Dociekliwość nie jest niczym złym, a monitoring różnego rodzaju śmieci na orbicie jest ostatnio dosyć modnym zajęciem poważnych instytucji. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
54 minuty temu, wessel napisał:

Teraz już na pewno wiem: trafiłeś nie na to forum. My tu się nie zajmujemy parapsychologią i metafizyką, a UFO to raczej temat do żartów. Szkoda Twojego cennego czasu.

 Zgadzam się całkowicie z userami: wessel i Tuvoc! To nie to forum! Mam nadzieję, że administracja zareaguje odpowiednio. Kol. zakładający wątek już pisze nie na temat, przypominam temat to: "...prośba o pomoc w identyfikacji..." - na forum kosmonauta.net dostał bana za pisane bzdet w temacie kosmonautyki!

 

Zrobiłem precyzyjną identyfikację satelitów przy ISS z wczorajszego filmu, przedstawionego przez zakładającego wątek. Na szczęście wiem skąd filmował ze Słowacji, bo mieliśmy wcześniej styczność, bo inaczej nie byłbym w stanie tego zrobić.  Zaraz obrobię dane to wrzucę wyniki i temat będzie można zamknąć, Kolega dowie się co widział!

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, wessel napisał:

Bartek, na pewno czytałeś dokładnie?

 

NIektórych rzeczy wolę nie czytać, natomiast czytałem dokładnie ostatnie kilka wpisów i wydawały mi się totalnie offtopic.

 

Ale wydaje mi się, że sedno sprawy : kolega pokazuje swoje nagranie na którym widać jakiś obiekt przy ISS - jest ciekawe. Nie ukrywam jednak, że niektóre wypowiedzi tutaj były dość prowokujące. To trochę niefajne nakręcać niepotrzebny temat poboczny, pozwalać wątkowi odjechać w stronę ezoteryki, a potem zgłaszać wątek do kasacji a użytkownika do zbanowania. Nie chodzi mi o konkretne osoby czy posty, ale o ogólny wydźwięk tego co czytam. 

 

Gdyby każdy zagryzł zęby i powstrzymał się od ciągnięcia tematu w stronę UFO, spirytyzmu i rządowych spisków to wątek lepiej by się czytało. To apel przede wszystkim do założyciela, @Krzysztof Dreczkowski, szanuję Twoje zdanie, ale nie idźmy w tę stronę, bo jednak astropolis to nie miejsce na takie wynurzenia. Mam nadzieję, że po weryfikacji przez @suchyy będzie pozamiatane w temacie.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Gdyby każdy zagryzł zęby i powstrzymał się od ciągnięcia tematu w stronę UFO, spirytyzmu i rządowych spisków to wątek lepiej by się czytało. To apel przede wszystkim do założyciela, @Krzysztof Dreczkowski, szanuję Twoje zdanie, ale nie idźmy w tę stronę, bo jednak astropolis to nie miejsce na takie wynurzenia. Mam nadzieję, że po weryfikacji przez @suchyy będzie pozamiatane w temacie.

 

 Taki sam apel kolega otrzymał na kosmonauta.net, kilkukrotnie, jako ostrzeżenie. Niestety nie posłuchał, starając się na siłę forsować swoje "przekonania", nie starając się nawet wysłuchać ze zrozumieniem, co mają do powiedzenia inni. Dlatego dostał bana.

 

Jedna z wypowiedzi admina na kosmonauta.net

Cytat

Wybacz, balansujesz niebezpiecznie blisko zablokowania pisania Tobie postów, niestety to co wypisujesz to krok do ignorancji.
Apollo 12: tak tam były silniki i korekty orbitalne, więc różne pchełki odpadały od pojazdu.
Nagranie z misji promu - prawdopodobnie z wnętrza kabiny, więc ryzyko drobin kurzu albo zarysowania w szkle promu.  Dużo tego już było - znów odsyłam do poszukania na stronach NASA, tam dość dużo "surowych" zdjęć.

Zamiast "poszarzania" swojej wiedzy z youtube, poszerzyłbyś czytając takie oto artykuły:
https://www.popularmechanics.com/space/a4298/4319637/
Chyba nie będziesz tutaj podważać wiarygodności Popular Mechanics?
Najgorsze jest to, że każdy z takich filmików jest kompletnie bezsensowny, gdy pomyśli się o kwestii położenia orbit względem siebie i prędkości względnej na "mijance" obiektów. Trochę na ten temat jest dyskusji w innych wątkach - proszę przejrzyj zasoby forum.

Co do kolejnych testów, pozwolę sobie mocno zaznaczyć, że:
- nie ma obecnie żadnych satelitów na wysokości 250 km, większość które obserwowałeś mogło być grubo powyżej 600 km. Dobrze, że potwierdzasz, że szacunek rozmiarów wskazuje, że musiałbyś obserwować satelity o rozmiarach rzędu kilkudziesięciu metrów. To chyba kończy ten temat.
- z przykrością też dodam, że misje promów kosmicznych skończyły się w 2011 roku (STS-135). Od tego czasu załogowe misje są wykonywane na mniejszych pojazdach.

Proponuję, aby był to Twój ostatni post opierający się o filmiki z youtube. Kolejne niestety będą bezlitośnie kasowane. Litości - wpierw wiedza, potem teorie konspiracyjne!

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, suchyy napisał:

Kolega dowie się co widział!

Mnie natomiast zastanawia wiarygodność tego materiału.

Autentyczny ?Tak,owszem ,ale nie koniecznie muszą zgadzać się daty.

Mimo wszystko powodzenia życzę.

Edytowane przez jupiter1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Jeśli chodzi o identyfikacje obiektów przy ISS, to wczoraj tego który za ISS podążał nie było widać z powodu zbyt jasnego nieba, a później z powodu wlotu ISS w cień Ziemi, nim tamten stał się widoczny. Leciał jednak inny satelita trajektorą blisko ISS, którego też nagrałem, ale to już inny obiekt niż ten z poprzednich dni.

 

Pozostaje kwestia dzisiejszych obserwacji o godz. 23.05, czy ten obiekt lecący za ISS wciąż tam będzie.

 

Kjacek, dzięki za przypomnienie że chodzi właśnie o ten noktowizor p8079hp, i chętnie bym taki zdobył, tyle że kolega mnie przestrzegł że te co są w sprzedaży, mają często "poprzypalane przetworniki". Nie wiem o co w tym chodzi, czy słyszałeś o czymś takim? Jeśli byś miał jeszcze aktualny namiar na kogoś kto go sprzedaje, będę wdzięczny za przesłanie go na mój email: kdrecz@poczta.onet.pl

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

dzięki za link, gdyby był dobry to wart swojej ceny. Mam sporo jasnych obiektywów, na pewno by były wykorzystane :) A czy istnieje możliwość obadania jakie najsłabsze jasnością gwiazdy w magnitudo, widać przez ten noktowizor z jasnym obiektywem (porównując np. zbiór gwiazd "Wieszaka" widzianego przezeń, z jasnościami gwiazd podanymi w Stellarium)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Krzysztof Dreczkowski napisał:

A czy istnieje możliwość obadania jakie najsłabsze jasnością gwiazdy w magnitudo, widać przez ten noktowizor z jasnym obiektywem (porównując np. zbiór gwiazd "Wieszaka" widzianego przezeń, z jasnościami gwiazd podanymi w Stellarium)?

Niestety nie. Nie mam teraz na to czasu. I mam już białe noce. 

Ale jakieś 2-3 tygodnie temu przez brudne okno dachowe z obiektywem 180mm F2.8 oglądałem kilka galaktyk we Lwie. Były widoczne obiekty prawie do 10 mag, ale jako bardzo słabe plamki. Tak do 9.75 było OK, ciemniejsze to tak so, so. 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pierwsze wnioski po obejrzeniu tego filmu:

 

ISS mijająca blisko satelite o podobnej trajektorii/ 24.05.2021 23.54

 

Film z przelotu ISS przez gwiazdozbiór Lwa (między gwiazdami: Chertan i Zosma, a potem nad Denebolą). Satelita, który wcześniej optycznie przeciął drogę ISS z lewa na prawo to STARLINK-1056, NORAD: 44761, ID: 2019-074BA po starcie Starlink-2 (V1.0-L1) w dniu 11-11-2019 o godz. 15:56:34 CEST. Satelita przebywa obecnie na orbicie operacyjnej pierwszej powłoki konstelacji Starlink (550km). Satelita lecący optycznie przed ISS to STARLINK-1741, NORAD: 46567, ID: 2020-070AM po starcie Starlink-13 (V1.0-L12) w dniu 6-10-2020 o godz. 13:29:34 CEST. Podobnie jak poprzedni satelita znajduje się już na orbicie operacyjnej pierwszej powłoki konstelacji Starlink (550km). Optycznie za ISS trajektorią po prawej stronie stacji, leciał STARLINK-1708 (już na orbicie operacyjnej), który nie utrwalił się na przedmiotowym filmie. Jego dane NORAD: 46580, ID: 2020-070BA - należy do tej samej paczki co STARLINK-1741, więc nie będę tego rozszerzał.

 

ISS na poniższych zrzutach to biała plama centralnie w kadrze.

 

Starlink-1741 optycznie poprzedzający ISS:

1483021704_ISSStarlink-1741_23-05-2021_23-51-50.jpg.aeabb666ce9411c2e12e13c6ec76a70a.jpg

 

 

Starlink-1056 optycznie przecinający trajektorię ISS:

655002335_ISSStarlink-1056_23-05-2021_23-51-50.jpg.5ccfdcca63d5dac81504010358e05462.jpg

 

 

Starlink-1708 optycznie za i po prawej stronie ISS:

1162053992_ISSStarlink-1708_23-05-2021_23-51-50.jpg.6cf1b13fc8b836f8a2ed5a4fd665f5c1.jpg

 

 

FILM z symulacji przelotu ISS & satelity z konstelacji Starlink

 

... dokładnie, tak jak na analizowanym filmie.

 

 

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Świetna analiza obiektu z 23.54 23maja. Symulacja dobrze zgadza się z realem, tak właśnie to wyglądało. Ta analiza pomaga też zrozumieć to że obiekt towarzyszący ISS 12, 20 i 22 maja, musiał mieć wyrównaną prędkość z ISS, w odróżnieniu od przypadkowego towarzystwa Starlinków, takiego jak wczoraj. Dla tych którzy nie widzieli tego nagrania, niebie wyglądało ono tak :

 

 

Pozostaje więc ciągle kwestią wyjaśnienia: czym był obiekt po prawej stronie ISS 12 maja lecący ze stacją "głowa w głowe", i czym był obiekt lecący analogiczną prędkością jak ISS, w ślad za nią 20 i 22 maja? 

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie ma tu żadnej kwestii do rozwikłania! To są satelity, prawdopodobnie z konstelacji Starlink, które lecą raptem 125km wyżej od ISS (te które są na orbicie operacyjnej 550km) i często (przez ich olbrzymią ilość) można je zobaczyć (na tak krótkich klipach) na "analogicznych" optycznie trajektoriach w pobliżu ISS (lecą "za/przed/z boku i krzyżując się"). Nie będą stale w tej samej pozycji względem ISS - to się zmienia bardzo dynamicznie: te same satelity będą "głowa w głowę" z ISS, a przy kolejnych obserwacjach mogą być już z tyłu lub z przody, ewentualnie gdzieś dalej, a ich miejsce przypadkiem zajmie inny satelita z konstelacji Starlink.

 

Musisz zrozumieć, że konstelacja Starlink jest nadal w budowie. Satelity intensywnie zmieniają płaszczyzny orbitalne (dzięki zjawisku precesji), a orbity (wysokość) dzięki silnikom jonowym i będzie to jeszcze trwało jakiś czas (czytaj: lata), zanim wszystkie (jeszcze sporo nowych zostanie wystrzelonych) znajdą się na właściwych powłokach, orbitach operacyjnych i we właściwym miejscu internetowej konstelacji Starlink. Również ISS jest obiektem aktywnym rzecz jasna, a jej orbita co jakiś czas musi być podnoszona (tak jak to było teraz 20 maja - przecież pisałem o tym wyżej). Po takiej operacji widoki ISS w symulacjach względem innych satelitów mogą ulec zmianie. Dlatego identyfikacje satelitów przy ISS, czy starlinkach, szczególnie po starcie (Starlink-train), czy w przypadku starlinków przebywających jeszcze na orbitach parkingowych (380km), gdzie pozycje satelitów mogą się zmieniać z dnia na dzień (szczególnie w przypadku Starlink-train), są trudne do wykonania! Generalnie identyfikacja dla satelitów na niskiej LEO (szczególnie ISS i satelity Starlink) ma sens jeśli zrobiona będzie z dnia na dzień, ze względu na określony dostęp do baz i sposobu aktualizacji danych TLEs satelitów.

 

Myślę, że szkoda tracić czas na coś co zostało już udowodnione. Możemy spróbować jeszcze z filmami z 20 i 22 maja, ale podaj linki do nich i z jakiego miejsca były filmowane (przynajmniej miejscowość, no i żeby nie było tam błędów w datach i czasie).

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No właśnie że nie zostało udowodnione, bo Apaiss z Youtube, który ma kontakt z jakimś poważanym astronomem, rozwikłał zagadke obiektu z 16 maja, gdy nagrywałem w formacie APS-C czyli powiększeniu poza którym był ów obiekt towarzyszący ISS i którego wtedy nie nagrałem. Apaiss rozwikłał zagadke że obiektem z 16 maja jest kosmiczny śmieć, ale jego sprawdzanie nie potwierdziło się że 12 maja obiektem obok ISS jest właśnie Starlink. Starlinka sugerował ale starlink był po lewej stronie ISS i z przodu, lecąc nieco na ukos przed ISS w prawą strone, a obiekt który nagrałem wtedy był już po prawej stronie i nigdzie na boki nie leciał (do tego w trakcie lotu wyglądał jakby był za ISS, choć może leciał niżej), leciał więc łep w łep razem ISS w tym samym kierunku i najwyraźniej analogiczną prędkością (co widać gdy Virtuoso śledziłem ten sam ruch obu), a po prawej stronie w wykazie przelotów nie było żadnego Starlinka (- stąd obiekt z 12, 20 i 22 maja nie został rozszyfrowany, i może dotyczyć tego samego nie zarejestrowanego nigdzie obiektu): 

Tak samo pozostałe 2 dni, trajektoria i prędkość była analogiczna ISS, z tą różnicą że z upływem dni, dystans od stacji się zwiększał. Na chwilę obecną nie ma więc żadnego dowodu że to starlink, go tam po prostu 12 maja nie było w tym miejscu, a 20 i 22 maja dystans już był tak spory że podczas przelotu przez nieboskłon istnieje ryzyko pomyłki i przypisania tam innego satelity, które też momentami leciały podobnym torem i w podobnym czasie, tak jak to miało miejsce i wczoraj przed północą - ale nie były właśnie tym niezarejestrowanym ( w dostępnych do danej chwili programach, w których go próbowano znaleźć odnośnie 12 maja). Również pozdrawiam

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oj, Krzysztof, Krzysztof,  ;) czy ja się o to pytałem? Jeśli chcesz żebym zrobił analizę, powtarzam:

 

Cytat

... Możemy spróbować jeszcze z filmami z 20 i 22 maja, jeśli chodzi o przeloty ISS, ale podaj linki do nich i z jakiego miejsca były filmowane (przynajmniej miejscowość, no i żeby nie było tam błędów w datach i czasie).

 

Z twojej najnowszej wypowiedzi, wynika, że nie przeczytałeś mojego powyższego posta, albo nie zastanowiłeś się nad tym, co tam napisałem. Podaj te dane i tyle, najpierw sam muszę spróbować, a potem zobaczymy co dalej.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No przeczytałem, piszesz jakby z pewnością że to na pewno starlink, tyle że właśnie opierając się o programy lotów satelitów, i sprawdzenie nie własne, ale osób które też to ciekawi - wyszło że tam starlinka nie było. Więc nie ja to twierdze ale dany program, choć oczywiście nie musi być w nim wszystko bo są programy wojskowe do śledzenia satelit z większą ich ilością, i można się do nich dostać, ale wojsko sprawdza kto chce w danej kwestii w nich się porozglądać, i po co.

 

Ok podaje przeloty:

 

Drugie nagranie (z dwóch tego dnia) na tym wideo: przylot o 22.57  - obiekt widoczny od 7minuty 7 sekundy (obiekt w górnym lewym rogu, ISS w prawym dolnym) musiała to być godzina mniej więcej 23.01 albo 23.02
https://www.youtube.com/watch?v=sh3yUziG_Ms&t=28s

 

 

22 maj godzina 23.00: 
https://www.youtube.com/watch?v=2xwjuJM1vZo&t=1s

 

Aby dobrze go zidentyfikować, trzeba by zidentyfikować i wykluczyć wszystkie satelity widoczne przy okazji na nagraniach, podczas tych przelotów ISS, jak i znajdujących się pobliżu trajektorii stacji.
 

Jestem otwarty na każdą opcje, ale po prostu chciałbym widzieć tak jak w przypadku z 16 maja że obiekt ten w danych programach został dobrze zidentyfikowany, a jego pozycja i lot zgadza się na linii "nagranie - program przelotów" co do joty. Tak było odnośnie tego kosmicznego śmiecia 16 maja. I tak samo odnośnie twojego wybadania z wczoraj ISS i starlinka którego ISS mijała.  12 maj jak narazie zostaje zagadką (dwa obiekty mieściły się wtedy w obiektywie 200mm) , 20 i 22 do wybadania czy to ten z 12 maja czy inne oficjalne (już w obiektywie 200mm by się nie zmieściły żadną szansą, odległość była ok 3x większa od stacji).

 

I jak dacie rade patrzcie dziś podczas przelotu o 23.05, możliwe że jeśli jeszcze tam jest (jeśli z 20 i 22 maja to też on), odległość między ISS a nim w takim przypadku może być teraz jeszcze większa, np. niż długość gwiazdozbióru Łabędzia. I wtedy powinien być też za ISS. Jasność ok 8-9 mag. U mnie chmury więc z obserwacji raczej nic nie będzie.

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zacznijmy od drugiego filmu z 22 maja, bo już sam go znalazłem. Oprócz ISS utrwaliłeś na filmie na pewno nie żadnego "tajemniczego towarzysza", tylko przypadkowego satelitę STARLINK-1737 NORAD: 46586, ID: 2020-070BG (tak zresztą wyrokował w komentarzach na YT Twój Kolega: Mar Kom 1976 i miał rację!).

 

Poniżej na zrzucie symulacji ze Stellarium  widok dokładnie taki jak na filmie w 1:20 (15 sekund przed końcem filmu), czyli przelot ISS między gwiazdozbiorem Lutni, a Herkulesa. Jest to dokładnie godz.: 23:05:12 CEST, wtedy STARLINK-1737 przeleciał dopiero co tuż pod gwiazdą ksi HER, co widać na zrzucie i filmie:

744125069_ISSStarlink-1737_22-05-2021_23-05-12.jpg.0cafc5da431e8d7dabe47fb55eaa728d.jpg

 

 

... w ostatnich sekundach filmu, przed zniknięciem ISS za dachem jakiegoś budynku (i faktycznie wejściem za chwilę ISS w cień Ziemi, czego na filmie już nie widać) w kadr z prawej strony wlatuje na prostopadłej do ISS trajektorii satelita: STARLINK-1063, NORAD: 44768, ID: 2019-074BH:

437326373_ISSStarlink-1063_22-05-2021_23-05-15.jpg.e4b6a040a8005759451f7b86764aa5a3.jpg

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prześledziłem cały wątek i podziwiam samozaparcie w kwestii identyfikacji obiektów. Jednocześnie trochę śmiechłem w temacie "NASA ukrywa". Przyjacielu, gdyby NASA ukrywało to obiekt nie świeciłby się jak przysłowiowe psie jajka na wiosnę na orbicie. X37b z misji OTV-6, który ma 9m x 4,5m krąży na orbicie już rok i o ile mi wiadomo nikt go nie zaobserwował. Nie będę już wspominał o autobusach przeróżnych misji NROL będących na orbicie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.