Skocz do zawartości

Obserwatorium metr p.p.m


Renioo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

rezerwuje sobie miejsce na wrzucanie wypocin odnośnie budowy obserwatorium, gdzie planuje pokolei wstawiać plany, założenia i finalnie fotorelacje. Marznięcie zimą, ciągłe składanie i rozkładanie sprzętu, psujące wszystko chmury i raczej uciążliwe wyjazdy zadecydowały o budowie zdalnego obserwatorium roll-off. Stanie na działce przy domu z nienajlepszym podmiejskim niebem z bliskim widokiem na Gdańsk na północy. Zabudowa w sąsiedztwie determinuje też pewien główny problem - zasłoniętą część nieba południowego. Ze względu na LP i lampy sodowe odpalone całą noc jest to jednak wycinek nieba w sumie bezużyteczny. Dobry dostęp do nieba wschodniego, północnego i zachodniego :)

 

Założenia:

1. Skitranie obserwatorium przed niechcianymi spojrzeniami oraz bezpośrednim świeceniem lamp ulicznych. Z tego powodu powstał kompromis - obserwatorium wpuszczone jest w ogród, ale ma zasłonięte południowe niebo.

2. Obserwatorium będzie zdalne a automatyzacja będzie kompromisowa - tj. niepełna. Między innymi dach ma się schować nad teleskopem pracującym w dowolnej pozycji - nie dopuszczam żadnych "zaworów bezpieczeństwa" oraz parkowania teleskopu przed złożeniem dachu. Blisko horyzontu nie będę fotografował tak czy siak- drzewa i LP. Wszystko połączone będzie z szybką siecią domową (światłowodową).

3. Wymiary obserwatorium mają być możliwie małe - startujemy od kwadratu 2x2m, wysokość do ustalenia. Pomieścić mamy APO do około 90mm, Newtona 6" i kable, komputer. Nie przewiduje żadnych obserwacji okiem.

4. Pier betonowy o średnicy 25cm wokół którego powstanie budka - ma utrzymać obecnie Losmandy GM8, maksymalnie projektuje na CEM70.

5. Dach jeżdzący z napędem na zębatce.

6. Kamera AllSky oraz kamera IR do oglądania otoczenia i teleskopu.

7. Smart Home do czujek ruchu.

 

Do automatyzacji planowałem wykorzystać Lunatico Dragonfly, ale cena wraz z Cloudweather staje się przesadzona. Może wystarczy kontrola pogody przez kamerę AllSky, chociaż na początek. Kwestia do rozwiązania.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie wynalazki służące do nadzoru zdalnego obserwatorium, z przykrością stwierdzam, że również krajowej produkcji, ceny mają z kosmosu...

Producenci myślą, że skoro stać cię na teleskop i montaż, to zapłacisz też za automat. Niestety jakie jest życie każdy wie...

Samemu zrobisz za dziesiątą część ceny tych wynalazków i będziesz miał satysfakcję z własnej roboty. Ja tak zrobiłem i nie żałuję.

13 minut temu, Renioo napisał:

Może wystarczy kontrola pogody przez kamerę AllSky, chociaż na początek. Kwestia do rozwiązania.

Ja do kontroli nieba nie potrzebuję nawet kamery AllSky. Wystarczy czujnik temperatury nieba na Arduino lub podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pełne DIY też rozważam. Cene tych produktów przełknąłbym gdyby to był koszt za kombajn z czujnikami, ale bez tego się wacham bo użytek mały. Póki co rozważam tylko z powodów oszczędności czasu - musze brać wolne na grzebanie budki.

 

Kamere AllSky potrzebuje - stanie to koło domu rodzinnego, od którego jestem spory kawał. Mam też pracę wyjazdową z noclegami w całej Polsce i muszę mieć podgląd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, AdamK napisał:

Te wszystkie wynalazki służące do nadzoru zdalnego obserwatorium, z przykrością stwierdzam, że również krajowej produkcji, ceny mają z kosmosu...

Producenci myślą, że skoro stać cię na teleskop i montaż, to zapłacisz też za automat. Niestety jakie jest życie każdy wie...

Samemu zrobisz za dziesiątą część ceny tych wynalazków i będziesz miał satysfakcję z własnej roboty. Ja tak zrobiłem i nie żałuję.

Ja do kontroli nieba nie potrzebuję nawet kamery AllSky. Wystarczy czujnik temperatury nieba na Arduino lub podobny.

Przyjrzałem się Twojemu rozwiązaniu 

 i z chęcią zdecydowałbym się na takie rozwiązanie prowadzenia dachu - jest tanie, proste w wykonaniu i rozwiązuje problem odsłoniętych prowadnic. Nie chciałbyś uchylić rąbka tajemnicy, jak wygląda napęd dachu i sterowanie? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Renioo napisał:

  Nie chciałbyś uchylić rąbka tajemnicy, jak wygląda napęd dachu i sterowanie? :) 

Nie ma tu żadnej tajemnicy... Dach napędzany jest łańcuchem zębatym przesuwanym przez dwa silniczki 12V z przekładnią zmniejszającą obroty (kupiłem na Alledrogo, ale już nie ma ich w ofercie) po około 50zł/sztuka. Przełączanie kierunku obrotów na dwóch przekaźnikach, które widziane są przez komputer jako urządzenia typu HID. Do tego wyłączniki krańcowe... Obsługa przez AnyDeska.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, AdamK said:

Te wszystkie wynalazki służące do nadzoru zdalnego obserwatorium, z przykrością stwierdzam, że również krajowej produkcji, ceny mają z kosmosu...

Producenci myślą, że skoro stać cię na teleskop i montaż, to zapłacisz też za automat. Niestety jakie jest życie każdy wie...

Samemu zrobisz za dziesiątą część ceny tych wynalazków i będziesz miał satysfakcję z własnej roboty. Ja tak zrobiłem i nie żałuję.

Ja do kontroli nieba nie potrzebuję nawet kamery AllSky. Wystarczy czujnik temperatury nieba na Arduino lub podobny.

Moim zdaniem te ceny mają jednak uzasadnienie. Wyobraź sobie, że masz obserwatorium np. w Chile i wypadałoby, żeby działało niezawodnie, bez przypadkowych awarii. To niestety musi kosztować. W przypadku budki, do której można dojechać w kilka godzin oczywiście nie jest to potrzebne i można sobie pokombinować z tańszymi rozwiązaniami.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tylko wszystkie komercyjne rozwiązania były tak niezawodne jak chce tego ich opis, były tak dobrze udokumentowane żeby przekonać mnie do zakupu tego niszowego jednak produktu "w ciemno" - potwierdzając że spełnią moje założenia, no i miały funkcjonalność na jaką wskazywałaby cena, to bym pewnie dawno kupił :) O wsparciu nie wspomnę. Z doświadczenia jednak tak nie jest. Skoro jeden i drugi system oparty jest o Arduino, to po co przepłacać?

 

Mam bardzo dużo sprzętu DIY i jest niezawodny. Mam też dużo komercyjnego sprzętu i szlag mnie trafia :) Na dodatek sprzęt DIY znam bardzo dobrze i naprawa zajmuje chwilę i kosztuje grosze.

 

Rozważam oczywiście ScopeDome Arduino, bo za znośną cenę mam gotową płytkę. Tylko co ona faktycznie może?

Edytowane przez Renioo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy który można zrobić nie będąc na działce - podejście do top piera. W tej roli dwie tarcze hamulcowe ze Skody Favorit ;) koszt 80zł, łatwe do wiercenia.

Tarcze zostaną połączone śrubami M12. Dolna tarcza kotwami zostanie zatopiona w pierze.

Do górnej tarczy obecnie będę mocował adapter do montażu Losmandy - te montaże nakłada się na kołnierz, więc sam bolec nie starczy.

PSX_20210522_172220.jpg

 

W związku z przejściem setupu w tryb stacjonarny poleciała też kamera ASI183 - mały pixel nie znajdzie już chyba użytku. Wstępnie może kamera z sensorem ICX694, chociaż wolałbym ASI294.

To be continued,

Edytowane przez Renioo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, będę śledził. Ja pierwotnie miałem postawić pier na balkonie, ale niebo się zepsuło. W tym roku, w styczniu powstał luźny pomysł postawienia astrobudki pod dobrym niebem. Tydzień temu dogadałem się z jednym gospodarzem, a dziś mam już listewki na wytyczenie terenu i ustalenie poziomu pod fundament. Mam też nadzieję, że jutro wykopię jakąś dziurę pod stopę :-) Budkę będę budował z kolegą, na dwa zestawy.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czas start, inauguracyjne wbicie szpadla. Stanęło na 2x2m i wysokości ściany do dachu 1.8m. Po dłuższym namyśle nie wcale takie małe. Sam pier 80cm nie licząc adapterów z tarcz.

PSX_20210531_141406.jpg

Edytowane przez Renioo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Renioo napisał:

Tak faktycznie około 0.5 m poniżej poziomu morza. Kawałek dalej jest -1m. Geoportal tu szaleje.

 

Tak w opozycji do tych budowanych w górach ;)

I coś widać z takiej głębokości ? rety Ty masz  887 metrów atmosfery więcej niż ja. :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to kopałem a w zasadzie wierciłem pod piera u mnie gdzie jest jakieś 140mnpm i tez miałem studnie. Ale jak lałem beton to wyparło wode :) Ważne żeby później podtrzymać pier dechami z każdej strony podczas schnięcia żeby poziom trzymal i żeby szpile już dobrze wsadzić pod top pier żeby zakres na północ był. Ale to pewnie wiesz :) 

6F01BE7C-2E44-43A2-853A-EC2AB356B064.jpeg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę lane z gruchy, pewnie stopa w stylu amerykańskim - przeżyje wszystko :movingtongue:Sam kręcę beton więc będzie mniejsza.

 

Sama woda zostanie przed zalaniem wypompowywana i nie powinna sprawiać większego problemu bo cement nie ma się gdzie wypłukać. Na dół trafi 10cm piasku i zaleje stopę około 80x80x50cm. W to trafi rura kanalizacyjna fi200 która zostanie zalana betonem i prowizorycznie zazbrojona prętami które połączą się ze stopą. Całość zostanie zasypana piaskiem.

 

Woda u mnie jest od około 80cm - i od około 80cm zaczyna się też ił. Strefa przemarzania 1m. Do 80cm jest ziemia brunatna albo torf czy inny czarnoziem (tu są grunty rolne chronione ze względu na jakość, ale nigdy nie byłem fanem geografii i geologii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.