Skocz do zawartości

Kłapiące lusterko i drgania


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Niedawno próbowałem zrobić fotografię Księżyca w ognisku głównym

Soligorem MT-800 na montażu paralaktycznym, również Soligora jak i

statyw.

Aparat to Praktica super TL, film 100 ISO, czas 1/250s.

Po wywołaniu filmu okazało się, że jest to całkowita klapa.

Wszystkie klatki są poruszone w identycznej płaszczyźnie, co wskazuje na błąd systematyczny.

Migawkę otwieram wężykiem wygiętym w łuk 180°.

Podejrzewam, że sprawcą drgań jest lusterko aparatu.

Przy tak krótkim czasie patent z machaniem kapeluszem odpada.

Czy ktoś z Was ma na to jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wiele lat temu też próbowałem robić takie czasy z wężyka ale to była wielka porażka, stosuję to obecnie tylko do czasu B !!!

Teraz robię je ze spustu dociskając wizjer aparatu do łuku brwiowego i pomimo to że aparat z głową wykonuje powolne ale płynne ruchy to ekspozycje z przedziału 1/60sekundy i krótsze są spokojnie nie poruszone nawet na dużych powiększeniach przy MTO z Telekonwerterem 2x dla przykładu ;D

Jedno tylko pytanie czy zablokowałeś wyciąg w MT-800 śrubą blokującą???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu wyciąg okularowy mam Twój 2", więc wykręcam górna część i wkręcam aparat.

Nie ma już wtedy śruby blokującej, ale wyciąg chodzi dosyć ciasno.

Przyciskanie oka do wizjera wydaje mi się, że jest dobrym sposobem

na wygaszenie drgań o większej częstotliwości.

Dzięki za pomysł. :)

Na pewno wypraktykuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To spoko, już jak widzisz zapomniałem że masz wymieniony wyciąg na nasz bezluzowy o przelocie 2".

Zobaczysz że to dobry sposób na tłumienie szybkich drgań harmonicznych ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pytanko.

Robiłem słonko z czasem 1/500 s, film 100 ISO , Soligor MT-800,

filtr foliowy ø 160mm.

Zdjęcia wyszły bardzo prześwietlone, ledwo widać plamy.

Mój aparat nie ma już krótszych czasów.

Mogę oczywiście zmniejszyć aperturę, ale czy nie pogorszy to jakości obrazu?

Czy może jest jakiś inny patent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Użyj co najmniej 2x konwertera a jasność teleskopu zmaleje cztero krotnie a średnica tarczy wzrośnie 2x i powinno wystarczyć lub do Słońca używaj filmów 25- 50 ASA ;D ;D ;D

Soligor MT- 800 to jak widzisz napradwę bardzo jasny teleskop jak obiektyw z przysłoną 4 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telekonwerter oczywiście fotowizualny 2" 8)

Czy posiada on gwint do przejsciówki M42x1?

Gdzie można nabyć filmy poniżej 100 ISO?

W sklepach fotograficznych to jest najniższa czułość, innej nie prowadzą.

Niegdyś parałem się fotografią B/W i były wtedy filmy 15 DIN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o filmy o czylosciach 50 iso proponuje gielde foto albo sklep internetowy http://www.afv.pl niestety to jest hurtownia i trzeba robic zakupy na min 100 zl . ale znalazlem tam film ILFORDA PAN F 50 iso za 21.11 zl . mniej czułych nie widze ale to i tak mozna sobie forsowac czy oslabiac w pewnych granicach dosyc spokojnie . a to ze film bedzie cz-b chyba nie przeszkadza bo o ile sie nie myle to przez filtr foliowy slonce i tak jest takie szare ?

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W Krakowie spokojnie w kilku lepiej zaopatrzonych sklepach fotograficznych i oczywiście w hurtowniach dostaniesz negatywy i slajdy 25 i 50 ASA. w mnieszym mieście może być z tym niemały problem, pozostają zakupy internetowe lub wyjazd do większej aglomeracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdjatka na zacmieniu wyszly ostre i nieporuszone. Fl = 1300mm, ekspozycja 1/125, montaz EM-100, dobra stara mechaniczna Practica.

 

Mysle ze problemem jest za delikatny montaz. Jezli pret przeciwwagi obraca sie razem z telekopem, mozna sprobowac polaczyc front tubusa z koncem preta - taki trojkat usztywnia calsoc. Poza tym, montaze chinskie z reguly maja za slabe nozki - wymiana na drewno (np statyw od teodolitu) daje radykalna poprawe.

 

Jezeli nie pomoze - przyjdzie do zdjec Slonca zalozyc MTO + telekonwerter - moja Synta CG-5 z oryginalnymi nogami chwiala sie pod Kastorem ale z MTO byla stabilna jak skala (MTO wazy tylko 2500g i ma maly moment bezwladnosci bo jest krotki). Ogniskowa 1000mm wystarczy (ew. konwerter 2x). Poza tym w MTO przy f/10 duzo latwiej ustawic ostrosc.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, fotografowałem Bartka Soligorem w ognisku głównym zaćmienie Słońca i pierwsze fotki które byly przy czasie zdaje się 1/30 lub 1/60 są ostre. Bartek też robił i też wychodzilo OK. Jego zaćmienie Księżyca też wyszło ostre.

 

fotografowałem z samowyzwalaczem ustawionym na 5 sekund.

 

Zdjęcia tutaj:

http://www.astrofotografia.pl/galeria/suneclipse_03/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

Heniu odpowiem Ci jako słaby fotograf astro, wydaje się że to nie aparat winien.Zrób taką próbę załóż aparat w ten sam sposób bez filmu przyceluj w jakiś księżyc i pilnie obserwuj przez wizjer czy po pstryknięciu zauważysz drganie obrazu. zrób to 2-3 x. następnie przed pstryknięciem nowym połóż rękę na tubusie , a drugą pstrykaj foto i obserwuj czy drga. Możliwe jest że tubus jest za wysoko i trza go opóścić aż ustąpią drgania inaczej bardziej go wyważyć. Przyczyną np. może być że jedno z ramion lusterka bocznego jest za blisko otworu z wyciągu i przenosi drgania, a otwór powinien być sym. między ramionami. Zenity też klapią i u mnie nie rusza się obraz. Szukaj przyczyny w teleskopie.Nie wiem czy ten teleskop ma możliwość blokowania tubusu na czas foto?

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Heniek jak weszła fotka ksiezyca to widzę już rozwiazanie problemu, fotka jest nie tyle poruszona co nieostra i potrzeba kalibracji matówki aparatu na nieskończoność lub może sam używasz mocnych okularów korekcyjnych a fotografujesz bez nich ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam żadnych szkieł, mam sokoli wzrok.

Ostrość ustawiam soczewką Fresnela.

Wlazło to zdjęcie, ale w małej rozdzielczości.

Przy rozdzielczości 1840X1232 wyraźnie widać przesunięcie krawędzi, a i kratery są nieco rozciągnięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HI

 

Ja też miałem ten problem.

Nawet zakupiłem sobie aparacik z podnoszonym lustrem EOS100, ale i tak są drgania od otwieranej migawki. Zdjęcia zawsze wychodziły nieostre. Rozwiązałem go w dość prosty sposób. Ustawiam dokładnie ostrość, celuję na księżyc i obserwuje jak i w jakim kierunku się przesuwa. Następnie celuję w księżyc tak aby interesujący mnie fragment księżyca znalazł się w centrum kadru za jakieś 15 sekund. Aparat ustawiam na czas 10 sekund, włączam podnoszenie lustra (nie jest to konieczne w tej metodzie) i wyzwalanie z tajmerem (ok. 8 sekund). Naciskam spust, aparat podnosi lustro, tajmer odlicza czas (część drgań już się wytłumiła), a ja w tym czasie zakrywam obiektyw „deklem od kosza na śmieci” . Jak już słyszę, że migawka się już otworzyła, czekam ok 5-6 sekund na wytłumienie drgań migawki i szybkim ruchem odsłaniam obiektyw na czas ok 0,1-0,4 sekundy. Fotki wychodzą naprawdę pięknie nawet przy ogniskowych do 4 m. Z reguły wykorzystuje film o czułości 400 i ogniskowe 2000-3500 mm z mojego MTO.

 

Haze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.