Skocz do zawartości
  • 0

Orion UK 12" F4


dimis

Pytanie

Hej,

Mam do was prosbe o porade w sprawie ewentualnego zakupu NT 12". Chodzi tylko o wizual, do AP mam ED80 - jestem poczatkujacy w tej dziedzinie, wiec 12" to nie skala dla mnie i mojego AZEQ-6(moze kiedys). Moj sprzet to wlasnie wspomniany Edek i AR 150 z okularow to ES-y (82° i 100°) pelna gama. Miejscowka to ogrod z Bortle 4. O dedykowanym tele pod DS-y myslalem juz jakis czas, na gieldzie Austriackiej pojawil sie Newton 12" Orion UK z wymienionym wyciagiem i dodatkowo fokuserem, wiem ze to dadatki pod AP, ale coz. Cenowo nie ma problemu, jestem w budzecie i generalnie facet jest moim "sasiadem", takiej tuby nie sprzeda za szybko... no ale... wlasnie. Pakowac sie w F4 na AZEQ-6 pod wizuala do DS-ow? Korektor chyba bedzie od razu potrzebny... taki Parracor to juz masakra cenowa, ale jestem w stanie cierpliwie uzbierac... 

Koledzy, poradzcie, odradzcie, poleccie... bo ja zglupialem. Facet sprzedaje caly zestaw za 1k €, poprosilem o zdjecia i info co i jak z tym telepem. Tutaj link do oferty: Verkaufe Orion UK 12" f4 - www.astronomieforum.at

 

Dzieki serdeczne i CS!

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Rozumiem, że to sprzęt nie wyjazdowy? W trybie az na azeq6 będzie spokojnie śmigać w wizualu - paracorr dokupisz później. No i na pralaktyku, z barlowem 5x planetki i Księżyc też skutecznie pofocisz. Tym bym argumentował sobie zakup tej tuby. Inaczej pewnie dokupiłbym gso 12 cali, żeby móc lookać jak się foci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej mam gso 12 f4 powiem tak raz go powiesilem na heq6 i dalem sobie spokoj chyba ze chcesz z  jakims taborecikiem latac oby dosiegac do okularu Ja mam 178cm po pierwszym razie zrezygnowalem szlo zwariowac i zrobilem mu podstawe jak pod dobsona. Chyba ze chcial bys focic tu juz w niczym nie przeszkadz.  Co do samego teleskopu jestem bardzo zadowolony mialem gso 12 f5 ktorego szybko sprzedalem i ta f4 bardziej mi odpowiada wiadomo koma jest wieksza ale da sie z tym zyc podstawa musi byc dobrze skolimowany . Najwiekszym plusem tego teleskopu jest to ze ostrzy z nasaka bino WO bez barlowa i ponopticami 19 (es 14 i 8,8 niestety nie ostrza) dlatego tak szybko nie sprzedam tego teleskopu gwiazdeczki rozbija w drobne. Teraz sam musisz sobie odpowiedziec na pytanie napewno nie wieszal bym go na AZEQ-6 samo powieszenie w jedna osobe to nie lada wyzwanie trzeba sie niezle nagimnastykowa pozniej operowanie ta wielka tuba :hmm: , co do wlanise gabarytow jest o wiele mniejsza od f5 to tez spory plus do bagarznika w samochodzi miesci mi sie bez problemu.  pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobry sprzęt. Będzie wymiatać na DSach. Optyka powinna świetnie pracować. AZ EQ6 spokojnie pociągnie. Zmiesci się tez na pewno na tylne siedzenie samochodu. 
Do DSow w wizualu na montaż ÈQ to świetna tuba.

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miejscowa to moj ogrod, zero wyjazdow (z ta tuba). Na poczatek tylko wizual, wiec boje sie tego F4 i po prawdzie nie kolimacjii, tylko szerokiego stozka. Odnosnie stablnosci, to mam Berlebacha Planet Mini, akurat pod takie NT-y, wiec skakac nie bede i bez drabiny powinno sie obejsc ;) Najwazniejsze dla mnie jest czy przy tej swiatlosile wizualnie bedzie to jeszcze okej czy nie. Myslalem o zakupie 250/1200, tyle ze wlasnie jest okazja na 300/1200 z porzadnym OAZem... 

Pozdrawiam. K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W trybie EQ to jest zabawa, bo wyciąg zmienia pozycję wraz z obrotem osi RA - raz jest pod tubą, raz nad ect. W trybie AZ ustawisz sobie wyciąg poziomo, po przeciwnej stronie montażu i cały czas jest w jednej pozycji. Jeśli chodzi o światłosiłę, to mam newtona 20” f/4.1 i okulary TV spokojnie dają radę. Jest trochę komy na krawędzi pola, którą można zaobserwować, przy średnich/dłuższych ogniskowych okularów, ale tego nie zauważasz, jeżeli skupiasz się na obserwacjach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Super, gratuluję zakupu, setup wygląda świetnie, tylko do wizuala ustawił bym w modzie AZ, jak radzi @bartolini. Komfort obserwacji to bardzo ważna sprawa.

 

ps

Mnie, zatwardziałemu astrofotografowi też coraz częściej marzy się wizual i pewnie jak zdecyduję się na zakup dużego Niutka to też ten model kupię, tym bardziej, że mam AZ-EQ6.

 

Dobrej zabawy życzę

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Szymon Szozda napisał:

Dobry sprzęt, f/4 jeszcze w zależności od upodobań poeksploatujesz bez korektora, także nie martw sie na zapas :) A apertura... bedziesz mial z czego przyslonic do obserwacji planet, co by okulary lepiej punktowały.

Po przesłonięciu będzie gorzej, bo wzrośnie obstrukcja centralna i tak już spora w newtonie f/4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 hours ago, Ajot said:

Po przesłonięciu będzie gorzej, bo wzrośnie obstrukcja centralna i tak już spora w newtonie f/4.

Dlatego robisz przysłonę z otworem z boku i nie masz żadnej obstrukcji centralnej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej, 

troche sie wczoraj pobawilem. Montaz daje rade, mialem obawy ale niepotrzebnie, trzyma bezproblemu i nic nie trzesie. Musze poprawic kolimacje (i wczesniej kupic laser bo jeszcze nie mam. Polecicie cos?), lustro zakurzone, ale poki co zostawie tak jak jest. Wyciag z motofocuserem dziala elegancko, bez extendera jednak nie ostrzy. Musze koniecznie zmienic polozenie wyciagu, obrocic , bo teraz jest optymalnie dla focenia. Pobawie sie jeszcze troche w EQ i potem w AZ @bartolini i dam znac jak z tym wyciagiem w Zenicie, sam mam 171 cm wzrostu i jestem ciekaw. 

 

@Witos tez jestem z ZG, tylko juz jakis czas temu na emigracji. Na Ksiezyc w pelni bez filtra... na sama mysl oczy mnie bola ;) 

 

Dzieki za odzew Koledzy i CS!

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minutes ago, dimis said:

Hej, 

troche sie wczoraj pobawilem. Montaz daje rade, mialem obawy ale niepotrzebnie, trzyma bezproblemu i nic nie trzesie. Musze poprawic kolimacje (i wczesniej kupic laser bo jeszcze nie mam. Polecicie cos?), lustro zakurzone, ale poki co zostawie tak jak jest. Wyciag z motofocuserem dziala elegancko, bez extendera jednak nie ostrzy. Musze koniecznie zmienic polozenie wyciagu, obrocic , bo teraz jest optymalnie dla focenia. Pobawie sie jeszcze troche w EQ i potem w AZ @bartolini i dam znac jak z tym wyciagiem w Zenicie, sam mam 171 cm wzrostu i jestem ciekaw. 

 

@Witos tez jestem z ZG, tylko juz jakis czas temu na emigracji. Na Ksiezyc w pelni bez filtra... na sama mysl oczy mnie bola ;) 

 

Dzieki za odzew Koledzy i CS!

Krzysiek

 

Do kolimacji przede wszystkim Cheshire.

Samym laserem można czasami bardziej zaszkodzić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, dimis napisał:

Hej, 

troche sie wczoraj pobawilem. Montaz daje rade, mialem obawy ale niepotrzebnie, trzyma bezproblemu i nic nie trzesie. Musze poprawic kolimacje (i wczesniej kupic laser bo jeszcze nie mam. Polecicie cos?), lustro zakurzone, ale poki co zostawie tak jak jest. Wyciag z motofocuserem dziala elegancko, bez extendera jednak nie ostrzy. Musze koniecznie zmienic polozenie wyciagu, obrocic , bo teraz jest optymalnie dla focenia. Pobawie sie jeszcze troche w EQ i potem w AZ @bartolini i dam znac jak z tym wyciagiem w Zenicie, sam mam 171 cm wzrostu i jestem ciekaw. 

 

@Witos tez jestem z ZG, tylko juz jakis czas temu na emigracji. Na Ksiezyc w pelni bez filtra... na sama mysl oczy mnie bola ;) 

 

Dzieki za odzew Koledzy i CS!

Krzysiek

Jak będziesz w ZG to odezwij się na PW. Niedaleko ZG są fajne ciemne miejscówki. Pobawimy się SW 14" GO-TO, będziesz miał porównanie do 12" Orion UK.

Edytowane przez Witos
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Ajot

@Herbert West

Niekoniecznie miałem na myśli pozaosiową przysłonę.
Wzrośnie obstrukcja owszem, ale co w związku z tym? Spada rozdzielczość, tak, ale przykładowo przy przysłonięciu do 200mm będziesz miał w najgorszym przypadku jakość jak z optyki 130mm (200mm-70mm wtórne) co zwykle opędzi austyjacki seeing ;), a zyskujesz swiatlosiłe F/6, którą okularki zdecydowanie lepiej przyjmą - nawet w centrum pola. Z pewnością warto spróbować, w mojej opinii przysłona na około 8-10cali mogła by pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Szymon Szozda napisał:

@Ajot

@Herbert West

Niekoniecznie miałem na myśli pozaosiową przysłonę.
Wzrośnie obstrukcja owszem, ale co w związku z tym? Spada rozdzielczość, tak, ale przykładowo przy przysłonięciu do 200mm będziesz miał w najgorszym przypadku jakość jak z optyki 130mm (200mm-70mm wtórne) co zwykle opędzi austyjacki seeing ;), a zyskujesz swiatlosiłe F/6, którą okularki zdecydowanie lepiej przyjmą - nawet w centrum pola. Z pewnością warto spróbować, w mojej opinii przysłona na około 8-10cali mogła by pomóc.

 

Myślisz pojęcia.

 

Rozdzielczość wynika ze średnicy obiektywu/lustra.

Obstrukcja od np. LW wpływa na kontrast i zdolność zbiorczą. 

(pisząc w uproszczeniu)

 

Dlatego przysłonięcie na 200 mm da 200 mm aperatury ("bez znaczenia" ile ma mm LW). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@astrokarol 
Myślę że kto inny myli pojęcia i powiela tutaj mity. Teleskop z obstrukcją w pewnych miejscach zachowuje się jakby miał aperture 200-70, a w innych miejscach tak jakby miał pełną aperturę 200mm. Dlatego napisałem, że w najgorszym wypadku będzie miał parametry jak 130mm.
I o to chodzi z obstrukcją że spada kontrast , ale nie w takim sensie, że będziesz miał szare wnętrza kraterów na księżycu, tak samo kontrast tarczy księżyca w stosunku do tła pozostanie taki sam.
Poczytaj źródła, szczegolnie pierwsze jest łatwe i obrazowe.
http://www.astrophoto.fr/obstruction.html
https://www.telescope-optics.net/obstruction.htm

Edytowane przez Szymon Szozda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, krzychb napisał:

Ano wcale ta obstrukcja tak na kontrast nie wpływa bardzo:
 

http://www.beugungsbild.de/diffraction/diffraction.html

Na ostrość ma pewien wpływ, choć i tak wspomniana zachowuje przyzwoity poziom nawet przy sporej przeszkodzie.

Tez kiedyś tak na to patrzyłem i ...  tak myślałem. Ale to nie jest prawda. Jeden mały myk jest z tym wszystkim, który takie symulacje burzy. Otóż aberracje nakładają się na siebie! Nie można ich rozpatrywać oddzielnie. Nałóż więc spajki, przegrodę centralną, komę, astygmatyzm itd... dodaj do tego aberracjje okularu i wreszcie seeing. Dopiero wtedy można porównywać teleskopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem.

Odnośnie obserwacji planet to raczej nie ta swiatlosila, wiadomo można próbować i nawet domykać aperture i dorzucać Barlowa. Jak już gazowe będą w się pojawiać trochę wcześniej to napewno wyceluje, a co mi tam.

Wczoraj udało się po raz drugi rozłożyć sprzet. Z tym zestawem statyw jest złożony na minimum wysokości, trzeba się czołgać i zadzierać głowę aby ustawić na polarna. Do teraz czuje, ze mnie kark boli, a dokładność i tak pozostawiała wiele do życzenia. No ale ja nie o tym... chyba (na 100% wzialem potem miernik) mam jakieś przebicia prądu z AZEQ-6. Oczywiście to ten słaby prąd, ale dotknąłem ustami śrubę od statywu przy ustawieniu na PA i „połaskotało”. Nie jestem elektrykiem. Czy u was także jest takie przebicie?

Po drugie. Sasiada urządziły grilla wiec nie było komfortu na oglądanie. @bartoliniprosil o zmierzenie w Zenicie w AZ, wczoraj dałem M51 była prawie w zenicie 85 st. montaż nadal w EQ. Okular na wysokości 161 cm. Tu foto.

Poza tym, muszę kupić coś do kolimacji, pudełko na baterie pod wentylator LG i usztywnić wyciąg. Trzyma jak złoto, ale ma luz na osi jak ustawiam ostrość. 
pozdro

E91D61AA-DC9F-4B6E-8E3B-8DB25B94581E.jpeg

53B5EB0F-F76E-44D9-B3FF-A841993CCE4C.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.