Skocz do zawartości
  • 0

Kolimacja ts 150/420


orlen

Pytanie

no coś mi nie idzie ustawienie tej tuby, korzystam z metody hamala oraz cheshire, rezultaty jak poniżej. czy ktoś mógłby wskazać czego tu nie ogarniam ? 

(co do odległości matrycy do korektora to podpinam do niego Canona przez złączke EF-M42, dawałem 0,5mm podkładki ale było tylko gorzej, producent deklaruje ze powinno być 55mm czyli tyle ile dokładnie backfocus canona + złączka)

 

1938908524_Screenshot2021-05-22at23_08_38.thumb.png.b0c08e34869e1829911cc351d1edabcf.png

 

1977066856_Screenshot2021-05-22at23_12_26.thumb.png.829874305cd57ba77ac49eea82a0d579.png

 

2130563865_Screenshot2021-05-22at23_18_43.thumb.png.bf41d3824e311de0143084880e4bfbe8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
5 minut temu, count.neverest napisał:

Moim zdaniem kolimacja ok, odległość nie ok. Backfocus podawany przez Takahashi w instrukcji Epsilona też się nie zgadza i różni chyba 1mm.

No to może być lipa bo potrzebna by byla w takim razie złączka <10mm :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Tayson napisał:

Tomek dorobi Ci pierscienie dystansowe co 0.5mm

Ja bym nawet proponował zabawę na końcu dystansami 0,1mm

Ja ostatnio kupiłem 

https://allegro.pl/oferta/podkladka-dystansowa-din-988-42x52x0-1-cz-5szt-10690939607?snapshot=MjAyMS0wNS0xM1QxMzoyNDowMS4yNzVaO2J1eWVyO2QyNjY1ZGJiN2MwYmRkYTk0NzdjZGVlMGZhZWM2NTM4YTAwZWNmZjdkYzZmOWIwMzkyYzU4N2U1YWQ4YzRlMGU%3D

I już 0,1mm robi różnicę w przypadku mojego ts-a i Canona 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@_Spirit_ ten gwint również się wlicza odległość korektor <-> matryca? 

W opisie na stronie TSa niby mówią że dopiero od gwintu m48

"Working distance from the M48x0.75 camera thread is 55 mm", bo to by faktycznie oznaczalo że brakuje mi 1mm który zabiera m63/m48 ale nie wiem czy im można wierzyć. 

Tak czy siak złączka 1mm zamówiona i oby pogody starczyło na dobranie odległości. 

received_477581583513441.jpeg

Edytowane przez orlen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli korektor nie ma wyraźnie zaznaczonego miejsca z którego ma być liczone, to zazwyczaj trzeba od gwintu liczyć. 

Ja bym też uważał na te dystanse podawane przez producenta, szczególnie od TS. 

U mnie dystans ustawiony różnił się od podanego przez producenta o ponad 4mm.

Lepiej metodą dokładania dystansów dobrać idealny 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, count.neverest napisał:

Ciężko powiedzieć, ale wizualnie wybrałem Light_5mm2podkladka_500.0ms_Bin1_0001_1

Moim zdaniem LG masz za mocno ściśnięte, sprawdzałeś to? Poza odległością od korektora jest też różnorodny tilt. 

Chyba za mocno dokrecilem śruby, poluzuje. 

Co do tiltu cdd inspektor pokazuje mi różne wartości nawet jak nie ruszam aparatu. Sprobuje jeszcze poprawić LW ale jak nie pomoże to chyba się muszę dobrać do wyciągu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

LG pewnie masz dość cienkie, jak u mnie. Musisz tak je zacisnąć, żeby mogło się poruszać dość swobodnie i jednocześnie w kolimatorze optycznym utrzymało kolimację, kiedy skierujesz teleskop w niebo. Kolimujesz zapewne na stole i to może pojawić się różnica. Na CCD inspector masz za krótkie czasy. Porób 10-15 fotki. Jak wsadzisz kolimator i poruszasz rotatorem, to wszystko stoi w miejscu patrząc przez ten kolimator?

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, count.neverest napisał:

LG pewnie masz dość cienkie, jak u mnie. Musisz tak je zacisnąć, żeby mogło się poruszać dość swobodnie i jednocześnie w kolimatorze optycznym utrzymało kolimację, kiedy skierujesz teleskop w niebo. Kolimujesz zapewne na stole i to może pojawić się różnica. Na CCD inspector masz za krótkie czasy. Porób 10-15 fotki. Jak wsadzisz kolimator i poruszasz rotatorem, to wszystko stoi w miejscu patrząc przez ten kolimator?

Laser na LG zatacza okrąg mniej więcej 2mm, w cheshire wyglada ok (albo nie potrafie dostrzec różnicy) 

Co do ściśnięcia lustra to czy chodzi o te sruby kontrujace czy jednak musiałbym całą cele wyjmować z tuby? 

 

IMG_20210612_133949.jpg

Edytowane przez orlen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, count.neverest napisał:

Musiałbyś wyjąć celę i sprawdzić. Ja fabrycznie miałem baaardzo ściśnięte lustro. Gwiazdy w polu miały wszelakie kształty, ale nie okrągły. Laser nie powinien się ruszać nawet pół mm. Sam w sobie może być rozkolimowany.

Sprawdzilem poza wyciągiem, na kartce oddalonej 15cm nie rusza się z miejsca, źle ustawione LW może coś takiego powodować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To może być zaciśnięty/skoszony laser, który nie jest w centrum osi optycznej. Sam laser może nie być skolimowany, ale oceń to na dłuższym dystansie niż 15 cm. Rotator może mieć bicie. 

Prawidłowo uzyskane pole i jednocześnie zła odległość od korektora da już symetryczny obrazek. Gwiazdki powinny ciągnąć w rogach tak samo z każdej strony, potem regulujesz tylko odległość.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.