Skocz do zawartości

Cem25p/Cem26- Newton 150/750


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, właśnie zamówiłem montaż Cem26, chciałbym powiesić na nim teleskop SkyWatcher 150/750 z korektorem i lustrzanką. Te 12kg nośności o których mówi producent pociągną realnie taki zestaw bez guidingu przez 30s-1min przy idealnym ustawieniu na polarną? Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam

 

!iOptron Montaż CEM26 GoTo iPolar LiteRocTuba optyczna Sky-Watcher BKP 150/750 OTAW - Delta Optical

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Low periodic error (< ± 10 arc seconds)

Worm period: 600 sec

średnio wychodzi więc 20" na 300s, co owocuje średnią wartością 2"/30s (gdyby wykres PE był piłokształtny, ale pewnie jest bardziej poszarpanym sinusem.

Przy pikselu 5um skala to 5*206/750 = ok. 1.25"/px, to dosyć mało. 

 

Wg tych danych powinno dać się spokojnie uzyskać przynajmniej pewien procent nieporuszonych klatek.

Producent pisze coś o PEC, radziłbym się tym zainteresować:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cloudy nights są wątki gdzie ludzie wieszają na tym ciężar ok 9kg. Chyba Edge HD8. Ja miałem dosłownie godzinę z powieszonym RC6 na CEM26. Ciężko ocenić jakość prowadzenia bo nie guidowałem i nie mam żadnego dobrego zdjęcia z tego setupu. Chyba podobna waga do tego newtona. Możliwe, że dołączona przeciwwaga będzie za mała. U mnie była na końcu. Z powieszonym redcatem udawało mi się w trakcie testów obserwować RMS na poziomie 0.5'' - 1'' (zwo mini guide scope, asi120mm). Ciekawe jaki trafi Ci się egzemplarz. Ja musiałem poprawić luzy na RA i backlash na DEC. W moim odczuciu iPolar jest też dosyć niedokładny. Zawsze muszę poprawić za pomocą sharp cap. Podobno to kwestia najnowszej aplikacji. Ze starszą jeszcze nie testowałem. 

Edytowane przez spock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowałem dawno temu bez guidingu refraktorem 65/420 zamocowanym na montażu CEM25P, który według producenta ma taką samą nośność i błąd okresowy. W serii 2-minutowych klatek część była w miarę używalna i po odrzuceniu 50% najbardziej pojechanych ekspozycji dawało się z takiego materiału złożyć znośne (okiem początkującego) fotografie. Można więc podejrzewać że prawie dwa razy dłuższej ogniskowej i dwa razy krótszych czasach będziesz miał zbliżoną sytuację. Pytanie tylko, co chcesz fotografować na maksymalnie minutowych ekspozycjach i świetle f/5. Taka kombinacja sprawdzi się wyłącznie na garstce najjaśniejszych obiektów. Bez nawet najprostszego guidingu blokujesz sobie drogę do wykorzystania w pełni potencjału takiego sprzętu.

 

1 godzinę temu, Mazik napisał:

SkyWatcher 150/750

 

A co się stało z Epsilonem 130D, którego kupowałeś w zeszłym roku? Sam pamiętam, jak pomagałem Ci skompletować wszystkie akcesoria. Zmiana planów? Tak przynajmniej obstawiam, bo wymiana Takahashi na SW 150/750 jest jak przesiadka z mercedesa do dużego fiata :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie własnych doświadczeń mogę stwierdzić że bez guidingu do 60s daje radę ale musisz liczyć się z odrzutem na poziomie 30-40% , przynajmniej ja tak miałem.

Tuba SW 150/750 z oryginalnym szukaczem+Canon 1100D+korektor komy = ok 6kg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartoszw napisał:

Fotografowałem dawno temu bez guidingu refraktorem 65/420 zamocowanym na montażu CEM25P, który według producenta ma taką samą nośność i błąd okresowy. W serii 2-minutowych klatek część była w miarę używalna i po odrzuceniu 50% najbardziej pojechanych ekspozycji dawało się z takiego materiału złożyć znośne (okiem początkującego) fotografie. Można więc podejrzewać że prawie dwa razy dłuższej ogniskowej i dwa razy krótszych czasach będziesz miał zbliżoną sytuację. Pytanie tylko, co chcesz fotografować na maksymalnie minutowych ekspozycjach i świetle f/5. Taka kombinacja sprawdzi się wyłącznie na garstce najjaśniejszych obiektów. Bez nawet najprostszego guidingu blokujesz sobie drogę do wykorzystania w pełni potencjału takiego sprzętu.

 

 

A co się stało z Epsilonem 130D, którego kupowałeś w zeszłym roku? Sam pamiętam, jak pomagałem Ci skompletować wszystkie akcesoria. Zmiana planów? Tak przynajmniej obstawiam, bo wymiana Takahashi na SW 150/750 jest jak przesiadka z mercedesa do dużego fiata :)

Postawiłem obecnie na Sigmę 105mm która przydaje się zarówno w astro jak i w codziennej pracy. Zdecydowałem się poczekać w tak dużą inwestycją w hobby do następnych wakacji kiedy sytuacja na świecie trochę się uspokoi i będę pewny, że nie zachwieje ona znacząco mojego budżetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.