Skocz do zawartości

Coalsack Nebula - Worek węgla z Namibii


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Patrząc przez lornetkę fajnie widać te różne "odcienie" nieprzezroczystości, choć gołoocznie faktycznie wygląda to jak jednolicie ciemna chmurka. A pobliską ciemnotę nazywaną "Dark Doodad" fociłeś? Ona też jest świetna.

PS To czerwone to RCW 71. To dość egzotyczny katalog stworzony przez panów Rodgersa, Campbella i Whiteoak'a, obejmujący obszary emisji Hα w południowych rejonach Drogi Mlecznej.  Numer 71 (o dziwo, uwzględniony w altasie "Interstellarum")  jest bezproblemowo widoczny w ośmiocalowym lustrze – jako dość ulotna mgiełka wokół gwiazdki HD 311999; wewnątrz mgławicy zatopiona jest widoczna w podczerwieni, odkryta całkiem niedawno gromada otwarta.  

http://members.pcug.org.au/~stevec/RCW71_STXL6303_RC14.htm

Edytowane przez lukost
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety. Należało przymknąć obiektyw jeszcze bardziej. Wydaje się, że złączka ZWO z mocowaniem Nikona jest nieco luźna i nie zawsze obiektyw siedzi w niej  sztywno, bez ugięć. Fotografowałem z minimalnie przymkniętym obiektywem ( to wersja filmowa, z bezstopniową przesłoną) , bo generalnie nie przepadam za spajkami generowanymi z przesłony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększone pokazuje ładnie detale ale cały urok dla mnie tkwi w oglądaniu jako całości bo wtedy ukazuje całe piękno jako zwarta struktura rzeczywiście przypominająca tytułowy worek. Technicznie też bardzo mi się podoba . 

Może to moja wyobraźnia ale z lewej strony zarysowuje się jakby głowa wilka lub psa :)  

 

worek.jpg.9b5ce27626c31d8c00428ec8b9582eb1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, gryf188 napisał:

Powiększone pokazuje ładnie detale ale cały urok dla mnie tkwi w oglądaniu jako całości bo wtedy ukazuje całe piękno jako zwarta struktura rzeczywiście przypominająca tytułowy worek. Technicznie też bardzo mi się podoba . 

Może to moja wyobraźnia ale z lewej strony zarysowuje się jakby głowa wilka lub psa :)  

Oczywiście kadr był dobrany nieprzypadkowo tak, aby symulować worek węgla na wózku. Psa nie uwzględniłem, ale rzeczywiście wygląda, jakby siedział na przodzie. coalsack_s.jpg.30c311b2b796c80eb26d1ac89f9ee8d8.jpg

  • Lubię 2
  • Haha 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.