Skocz do zawartości

Messier 83 z 400 mm


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, lukost napisał:

Tytułem wstępu - można i należy opierniczać autora za jakość obrazka. :)

Początkiem maja udało mi się wycelować w M83.  Materiału tyle co kot napłakał, ledwie 30 klateczek po 140 s, zbieranych Canonem 400 mm f/5.6. Tak, wiem, żałośnie mało, no ale wiadomo jak wysoko nad horyzontem ta galaktyka wędruje i jak długo trwa okienko czasowe pozwalające łapać fotony z niej pochodzące.  

Obiekt świetnie wygląda w Nikonie 18x70, widać go też w lornetce 12x56, a pewnie i mniejsza dwururka dałaby radę, gdyby warunki dopisały. W czternastu calach dostrzec można jasne jądro, subtelną poprzeczkę i spory obszar mglistego halo wokół. Ramion spiralnych nie widziałem. 

Dwie wersje (cropnięte) - pierwsza ze spapraną kolorystyką, ale ogólnie bardziej estetyczna (chyba?), poskładana i obrobiona w APP, którego ściągnąłem wczoraj i dopiero się uczę. 

534415552_messier83_2popr.thumb.jpg.2bccf7500c19ce8ec1097ecc8c16ebe4.jpg

 

Druga zestackowana w Sequator plus obróbka w fotoszopce. 

547793855_m83popr.thumb.jpg.dacc3a82f9ad11c9ab39d5ae2a640f33.jpg

  

To robione na SA z guidingiem?

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z guidingiem i dobrym ustawieniu na polarną pewnie pociągnie kilka minut, tym bardziej że 400 mm to dość lekki obiektyw. Jedynie czego mu brakuje to światła do astro, ale daje lajka przede wszystkim za podjętą próbę z taką ogniskową. Jak pociągniesz więcej klatek to może być ciekawie.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, peter5 napisał:

Z guidingiem i dobrym ustawieniu na polarną pewnie pociągnie kilka minut, tym bardziej że 400 mm to dość lekki obiektyw. Jedynie czego mu brakuje to światła do astro.

Tak,  waga to jego ogromna zaleta. A ile kosztuje Canon 400 f/2.8 lepiej mnie wiedzieć... ;) 

1 minutę temu, Robson_g napisał:

Nie doczytałem się jakim aparatem.

Fajna fotka.

Dzięki. Robione Canonem 6d. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku to takie testowe focenie bardziej, chciałem zobaczyć czy i co wyjdzie, no bo wiadomo, że 400 mm to nie jest ogniskowa na galaktyki. Faktem jest też, że przy tej wysokości nad horyzontem to już refrakcja, ekstynkcja i insze upierdliwości wchodzą w grę. Ale jakaś tam satysfakcja jest, bo zdjęcia tego obiektu wykonane z Polski można policzyć na palcach. 

Edytowane przez lukost
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę jeszcze na koniec "szlachetną" wersję BW, ale tu już szum wylazł. :) Więcej tego materiału nie tykam, trzeba to focić pod bardziej południowym niebem, na dłuższych czasach i z nieco dłuższej ogniskowej. 

 

messier83 bw.jpg

Edytowane przez lukost
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.