Skocz do zawartości

Program "Sonda" - kto to jeszcze pamieta ?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dogadałem sie z kumplem i pozyczy mi w przyszlym tygodniu karte AV. Tak, ze przegram te 12 Sond do Divixa. Bedzie te divixy umiescic w sieci o ile jest takie zapotrzebowanie z Waszej strony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tylko ktoś by mi dostarczył materiał w VHS to moge zrobić mpg-a czy divx-a nie ma problemu sprzętem dysponuje wystarczy się tylko zgadać. Sam dobrze pamiętam ten program i bardzo go lubiłem.

 

pozdrawiam

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tylko ktoś by mi dostarczył materiał w VHS to moge zrobić mpg-a czy divx-a nie ma problemu sprzętem dysponuje wystarczy się tylko zgadać. Sam dobrze pamiętam ten program i bardzo go lubiłem.

 

pozdrawiam

Seba

 

no to mozemy sie umowic ze jesli mi cos nie pojdzie albo ze skopiowaniem sie nie uda to podesle kasety Tobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurek z Kamińskim pokazali, że do zrobienia programu naukowego jest potrzebna nie tyle kasa co mózg... :-

 

To byli pasjonaci, którzy nawet z niczego robili coś. I to coś oglądało się przez pół godziny z zapartym tchem.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że ta "Sonda" w mpg-ach to będzie chicior... ;):D

 

Tam jest tylko 12 odcinkow a wszystkich jest ponoc 560. Zastanawiam sie moze daloby sie kupic kopie na VHS wszystkich odc. z archiwum TVP. Jakby to bylo drogie to moze uzradzic zrzutke ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michu, jak to jest drogie, ano służę informacją. Otóż pracuję w firmie multimedialnej YDP i pamiętam jak przygotowywaliśmy materiały lekcyjne z geografii. Potrzebowaliśmy film z TVP, bodajże o obradach okrągłego stołu. I teraz, za prawa do użycia materiałów telewizyjnych trzeba było zabulić....3000PLN/30sek filmu!!!!! Macie jeszcze jakieś pytania???

 

>:( >:( >:( drogo tak na mój gust

 

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a tak apropos samego programu "SONDA". Byłem wielkim fanem tego programu, pamiętam jak wróciłem ze szkoły (wtedy jeszcze podstawówki...) i usłyszałem w Teleekspresie, że Kurek i Kamiński zginęli w wypadku samochodowym. Popłakałem się...

 

:'( :'( :'(

 

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michu, jak to jest drogie, ano służę informacją. Otóż pracuję w firmie multimedialnej YDP i pamiętam jak przygotowywaliśmy materiały lekcyjne z geografii. Potrzebowaliśmy film z TVP, bodajże o obradach okrągłego stołu. I teraz, za prawa do użycia materiałów telewizyjnych trzeba było zabulić....3000PLN/30sek filmu!!!!! Macie jeszcze jakieś pytania???

 

>:( >:( >:( drogo tak na mój gust

 

Przemas

 

Moze sie myle ale z tego co wiem to co innego jest kupowac cos na prywatny uzytek z zakazem publicznego odtwarzania a co innego jest kupowac z prawami do uzycia materialow publicznie. Wiec moze jednak to nie bedzie kosztowalo tak duzo. Musze tam zadzwonic moze sie nie rozczaruje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a tak apropos samego programu "SONDA". Byłem wielkim fanem tego programu, pamiętam jak wróciłem ze szkoły (wtedy jeszcze podstawówki...) i usłyszałem w Teleekspresie, że Kurek i Kamiński zginęli w wypadku samochodowym. Popłakałem się...

 

:'( :'( :'(

 

Przemas

 

Ja miałem tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pomysł wydobycia z archiwum TVP SONDY pojawił się już na grupie pl.sci.kosmos i jeżeli dobrze pamiętam zakończył się na ustaleniu, że w archiwum tego nie ma. Zostało kilka odcinków, większość została skasowana. >:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pomysł wydobycia z archiwum TVP SONDY pojawił się już na grupie pl.sci.kosmos i jeżeli dobrze pamiętam zakończył się na ustaleniu, że w archiwum tego nie ma. Zostało kilka odcinków, większość została skasowana. >:(

 

owszem pewnie część pierwszy odcinków została skasowana ( dawno dawno temu w czasie świetności programu ). Nie sądze jednak że większość. Ale jeśli to się zrobi kolejną afere ala Rywin ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mnie to aż tak nie ruszyło, ale fakt Sonda to był świetny program. Taki rodzynek w PRL-owskim gównie telewizyjnym.

 

1. Nawet na Discovery nie ma tak orginalnych programów.

2. Jeśli tamto to było gówno to kończy nam się skala by ocenić jaka teraz jest TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Muzeum Narodowym Kultury Masowej znalazlem:

 

Sonda

 

Pierwszy popularnonaukowy program z cyklu "Sonda" Telewizja Polska nadala 8 wrzesnia 1977 roku. Prowadzil go jeszcze w pojedynke Andrzej Kurek, szczuply entuzjasta nauk scislych, absolwent fizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Dopiero dwa tygodnie pozniej do Kurka dolaczyl jowialny sceptyk Zdzislaw Kaminski, z wyksztalcenia ekonomista, i to byl wlasnie poczatek "Sondy". Wyjatkowosc programu polegala na zerwaniu z tradycyjnym schematem popularyzacji nauki, w ktorym jakis Ekspert przez duze E wyglasza ex cathedra swoje nieomylne poglady na wszystko. Schemat ten przyczynia sie do ksztaltowania falszywego spolecznego obrazu nauki - bo przeciez istota nauki nie polega na samym tylko gromadzeniu danych, ale na spieraniu sie na temat ich interpretacji. Spor jest nie mniej istotny od samych danych.

 

W "Sondzie" nie bylo jednego eksperta. Nie chodzi nawet o to, ze bylo ich dwoch. Kurek i Kaminski nie przedstawiali siebie jako ekspertow, tylko po prostu jako dwoch dyskutantow. Prezentowali wiedze dostepna na jakis temat - pozwalajac widzowi rozstrzygnac, czy zgadza sie raczej z technokratyczna wiara we wszechmoc nauki, uosabiana przez Kurka, czy raczej ze sceptycznie pokpiwajacym z niej Kaminskim. Dyskursywnego sposobu przedstawiania tematu brak mi w kolorowych i atrakcyjnie ilustrowanych programach popularnonaukowych pokazywanych w satelitarnych kanalach typu Discovery czy Planete, gdzie nieomylna wiedze przekazuje nam juz nawet nie Ekspert, tylko po prostu anonimowy lektor. Atrakcja "Sondy" zawsze byly materialy filmowe sprowadzane z Zachodu. Warto jednak przypomniec, co w realiach PRL oznaczalo w takim kontekscie "sprowadzanie z Zachodu" - materialy te Kurek i Kaminski osobiscie wypraszali, wychadzali i antyszambrowali w zachodnich przedstawicielstwach. Po raz pierwszy "Sonda" jakikolwiek material zakupila za pieniadze dopiero w roku 1986, po zrealizowaniu kilkuset programow na podstawie materialow otrzymanych za darmo. Podkreslam to, bo uwazam to za klucz do zrozumienia kultury masowej PRL - nawet tam, gdzie oficjalnie nie bylo kontaktu z Zachodem, zastepowaly go kontakty nieoficjalne, czyli np. prywatne podroze polskich dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, przywozacych z Zachodu plyty i tasmy. Dzieki temu niezaleznie od wyrokow wielkiej polityki zawsze bylismy au courant w zachodniej modzie i rozrywce (w odroznieniu np. od Czechow).

 

Atmosfera wiecznej improwizacji na planie meczyla jednak tworcow programu. W 1984 roku Kaminski skarzyl sie, ze wszystkie rekwizyty musza produkowac sami - "do zrobienia modelu bakterii wynioslem z domu kordonek, ktorego nie chciala mi wydac zona, bo trudny do zdobycia, a mi akurat byl potrzebny czerwony i niebieski". Rok 1989 mial byc ostatnim rokiem "Sondy". Planowali uruchomienie nowego programu. Jego tematem mialy byc... reformy gospodarcze. 29 wrzesnia 1989 r. samochod, ktorym jechali, wyprzedzal ciezarowke z trudem wspinajaca sie pod gore. Nagle wpadl w poslizg na kaluzy oleju, ktory wyciekl z ciezarowki - zdezelowanego stara.

 

WOJCIECH ORLINSKI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też byłem ogromnym fanem tego programu, te dyskusje Kamińskiego i Kurka utkwiły mi w pamięci na zawsze. I ten wstęp z tą muzyką. NIe wiem dlaczego, ale na wstępnie był taki motyw jakby wybuchu i zawsze wyobrażałem sobie, że to wybuch supernowej. No i ten dzień kiedy przyszedłem do domu a mama powiedziała mi, że obaj zginęli w wypadku. To tak jak z Ciszewskim, już później nikt im nie dorównał.

A nawiasem mówiąc dałbym głowę, że program był w czwartki, a nie jak Mirek pisze, we wtorki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć!

pomimo młodego wieku, ja też ich pamiętam. rzeczywiście lecieli tak jakoś po przyjściu ze szkoły, co do zrzuty, jestem "za", ale szczerze wątpię, czy w gąszczu komercji i biurokracji znajdą się jeszcze pasjonaci nauki. Ostatnimi czasy oglądając TV odnoszę wrażenie, że producentom telewizyjnym wyleciała kartka ze słownika z hasłem "nauka", przykre... :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też byłem ogromnym fanem tego programu, te dyskusje Kamińskiego i Kurka utkwiły mi w pamięci na zawsze. I ten wstęp z tą muzyką. NIe wiem dlaczego, ale na wstępnie był taki motyw jakby wybuchu i zawsze wyobrażałem sobie, że to wybuch supernowej. No i ten dzień kiedy przyszedłem do domu a mama powiedziała mi, że obaj zginęli w wypadku. To tak jak z Ciszewskim, już później nikt im nie dorównał.

A nawiasem mówiąc dałbym głowę, że program był w czwartki, a nie jak Mirek pisze, we wtorki.

 

Pozdrawiam

 

Na 100% program byl w czwartki w okolo 19ej. Chyba jeszcze przed wieczorywnka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był mój ulubiony program.

Jak słyszałem muzę z czołówki to gęsia skóra mi wychodziła.

Były jeszcze "Młody Technik", "Świat Młodych" - dodatek wtorkowy, "Urania" - należało się przecież do PTMA. I to wszystko jak na tamte czasy. I czasem pytania konkursowe w "Gazecie Olsztyńskiej" - to tylko na Mazurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie wszystkie odcinki sondy wydala na kasetach firma BRAVO na pocztaku lat 90tych. Byly to czasy kiedy mozna bylo wszystko na prawo i lewo kopiowac. Kasety byly ponumerowane od 1- 32 na kazdej chyba 4 odcinki. Ja mam 3 kasety o numerach 32, 2 i 23. Kupilem je w Gdansku wrzesczu w Domu ksiazki. Na odwrocie kazdej kasety jest adres do producenta:

 

BRAVO, Professional Duplication Studio OFFICE

L. Dziugieł 05-111 Warsaw

05-320 MROZY 21,

Nowogrodzka str 8,

Sloneczna Str ??

pb 211570,

tlx 84-694,

tlx 816892

 

Widac ze adres zakrecony jak sloik po ogorach ale moze jakos do faceta da sie dotrzec ?

( o ile nie siedzi za pirackie kopiowanie :) a moze juz wyszedl i mu cos jeszcze z tych sond zostalo :)

 

Szukalem tych kaset na allegro i w szkolach ale jak kamien w wode

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też byłem ogromnym fanem tego programu, te dyskusje Kamińskiego i Kurka utkwiły mi w pamięci na zawsze. I ten wstęp z tą muzyką. NIe wiem dlaczego, ale na wstępnie był taki motyw jakby wybuchu i zawsze wyobrażałem sobie, że to wybuch supernowej. No i ten dzień kiedy przyszedłem do domu a mama powiedziała mi, że obaj zginęli w wypadku. To tak jak z Ciszewskim, już później nikt im nie dorównał.

A nawiasem mówiąc dałbym głowę, że program był w czwartki, a nie jak Mirek pisze, we wtorki.

 

Pozdrawiam

 

Na 100% program byl w czwartki w okolo 19ej. Chyba jeszcze przed wieczorywnka

 

Bywał też po wieczorynce. Pamiętam dokładnie bo jak miełem 6 lat wlądowałem na coś tam w szpitalu. Jednego dnia w szpitalu zostałem po wieczorynce wygoniony do spania. Bardzo mnie to zirytowało, zawrzywszy że obok wieczorynki , Sonda już wtedy była na mojej liście ulubionych rzeczy z TV :)

 

Pzdr.

 

PS. Program bywał w różne dni , głównie:

czwartki, wtorki i środy, nie pamietam by byl kiedykolwiek w poniedziałek, niedziele , sobote. Piątku nie jestem pewny ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.