Skocz do zawartości

Budujemy obserwatorium obok innego obserwatorium


Rekomendowane odpowiedzi

Problem drzwi, jak Michał powiedział jest na tym etapie dla nas mało istotny. Zapewne je przytniemy i przeniesiemy zawiasy, ale to zajmie trochę czasu. Pogoda będzie coraz gorsza, a pracy jeszcze sporo, chcemy w pełni zamknąć budynek. Pod drzwiami jest podkopane, żeby można było je obsadzić i uchylić skrzydło i wyregulować. Jeśli ktoś bardzo by się chciał dostać do środka aby zniszczyć lub okraść, to zrobiłby to, nawet jakby to był budynek murowany. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za off-topa, ale sam zaadoptowałem podobny domek na rolloffa jak tutaj https://sklep.altanka.com.pl/pl/domki-ogrodowe/578-domek-ogrodowy-altanka-3x2-m-28mm-6m2.html

Nie mają już w ofercie domku 2,4x2,4m, sam domek plus podłoga kosztował 3400.

Adaptacja tj. słupy, ramy na prowadnice  i wózki dachu oraz mechanizm bramowy otwierania dachu, płyta falista i farby prawie  drugie tyle.

Edytowane przez Fred23
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi to takie coś co lubi być montowane w futrynie inaczej się rozjeździe. 

 

Futryna zaś lubi mieć cztery boki by nie udawać trapezu. 

 

Ucięcie jej gdziekolwiek to proszenie się o kłopoty. 

 

Osoby wykonujące ten projekt czytajcie Kamil i ja to osoby pracujące za biurkiem, większość rzeczy jakie przynajmniej ja robię w tym projekcie robię pierwszy raz w życiu i uczę się z jak to wykonać zmontować niekoniecznie fachowo^^.

 

Zapewne większość z Was wstawiła by te drzwi lepiej albo zatrudniła kogoś kto by je zrobił lepiej ale my zrobiliśmy to tak jak umieliśmy z tego co mieliśmy i wg nas działa na tyle dobrze że na tą chwilę jest ok. Lepiej w tym momencie nie musi. ^^

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mxer napisał:

Zapewne większość z Was wstawiła by te drzwi lepiej albo zatrudniła kogoś kto by je zrobił lepiej ale my zrobiliśmy to tak jak umieliśmy z tego co mieliśmy i wg nas działa na tyle dobrze że na tą chwilę jest ok. Lepiej w tym momencie nie musi. ^^

Będzie działało dobrze ale do czasu. Przyjdzie zima, napada śniegu, trochę odwilży, złapie mróz i gotowe. No chyba, że będziecie butle z gazem i palnikiem wozić w samochodzie.

A zima tuż, tuż.

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Fred23 napisał:

Sorry za off-topa

Piszesz jak najbardziej na temat, to wątek o prywatnym obserwatorium ;) Sami na początku braliśmy pod uwagę takie rozwiązanie, ale był problem z odpowiednią powierzchnią. Poza tym liczba dostępnych projektów w okolicy była ograniczona, żeby podjechać, obejrzeć jak taki budynek jest poskładany, co z solidnością, itd. Zdecydowaliśmy się nie kupować jednak gotowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by się ktoś decydował na inne rozwiązanie, to ja mam trochę inne obserwatorium: https://mojaastronomia.pl/?przydomowe-obserwatorium-astronomiczne,61

 

Jednego czego mi jeszcze brakuje to sterowanie ale myślę nad tym teraz. Na mojej stronie są rysunki i projekty do pobrania jeśli ktoś podejmie się podobnej konstrukcji.

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, astro4u.net napisał:

Jeśli by się ktoś decydował na inne rozwiązanie, to ja mam trochę inne obserwatorium: https://mojaastronomia.pl/?przydomowe-obserwatorium-astronomiczne,61

 

Jednego czego mi jeszcze brakuje to sterowanie ale myślę nad tym teraz. Na mojej stronie są rysunki i projekty do pobrania jeśli ktoś podejmie się podobnej konstrukcji.

Murowane zrobimy następne, w Bieszczadach ! :)

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że robota idzie z gazem, brawo! :)

Ja mam za to pytania do obróbki blacharskiej dachu. Możecie podesłać jakie profile tam przymocowaliście? Mam zamiar u siebie też to dobrze wykończyć ale nie jestem pewiem jakie blachy wziąć na nadokapnik i wiatrownicę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym się z Wami podzielić pewnymi przemyśleniami, otóż projektuje obwody elektryczne i oto co wymyśliłem:

 

Całość będzie zainstalowana w szafie rakowej 19cali głębokości 450mm. Zabezpieczenia  i wyłączniki obwodów będą dodatkowo w rozdzielni o szerokości 18S z szyną DIN.


zasilanie 230V oraz 12V
    obwody:
        - (OB1 - 10A) gniazdka wew                                
                - GWE 1 - 12 (lampka, czajnik, ładowarka do tel. etc.)
        - (OB2 - 10A) gniazdka zew   IP66    (dodatkowy montaż gościa który nas odwiedzi, kosiarka do trawy etc.)                         
                - GZW1
                - GZW2
        - (OB3 - 6A) pier K.       (sonoff całe zasilanie)     

                 K. musi się określić jakie zasilanie chce  mieć na słupie                                  
        - (OB4 - 6A) pier M.      (sonoff całe zasilanie)  
                - 12V x1 (zasilacz z xboxa 18.5A (przewód do piera 2x1 silikonowy)
                - 230V x 1 (3x1 przewód linka silikonowy)
                - USB do MiniPC1
                - ETH (przewód kat. 6 do instalacji zewnętrznych żelowany)
        - (OB5 - 6A) oświetlenie                                
                - wew
                    - białe (sonoff)
                    - czerwone (z regulacją od 0 - 100%) 
                - zew  (jakaś mała lampka pod schodami z czujnikiem ruchu żeby się człowiek nie zabił może być czerwona)
        - (OB6 - 6A) informatyka                                
            - internet
            - switch 16 portów
            - monitoring (zapis wew + zew z detekcją ruchu)
            - MiniPC1 (M. zarządzanie sesją)
            - MiniPC2 (K. zarządzanie sesja)
            - MiniPC3 (zarządzający prądem, odsuwaniem dachu, stacją pogodową, oświetleniem wew, allsky)
            - stacja pogodowa + allsky (12V)
        - (OB7 - 10A) napęd dachu (sonoff)                            
        - zasilacz 12V  100W do obsługi urządzeń technicznych 12V. Nie służy do zasilania astrosprzętu.

 

Pytanie głównie do osób które już się z tym problemem zderzyły lub mają inny punkt widzenia, szukam słabych punktów tej instalacji.

Nie poruszamy tu tematu zabezpieczeń oraz podtrzymania zasilania. Wszystkie sugestie mile widziane, jeżeli chcecie bym rozwinął któryś punkt to zadawajcie pytania.

 

Nie jestem alfą i omegę, potrzebuje  pomocy osób bardziej doświadczonych by nie uczyć się na swoich błędach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś trochę cięliśmy piery. Pierwotne założenie było takie, że awaryjne zamknięcie dachu będzie mogło zajść dopiero po złożeniu zestawów do bezpiecznej pozycji. Teraz będzie tak, że dach będzie się mógł złożyć w dowolnym momencie, bo nie dosięgnie teleskopu. Ja nie mogłem w czasie projektowania obserwatorium obliczyć dokładnej długości, bo mój teleskop był w serwisie. No ale mam teraz jakieś 5mm luzu, więc jest ok :)

Pierwszego światła jeszcze nie było.

 

IMG20211103164148.jpg.5cdb17904771965e350704772718673a.jpg

 

IMG20211103174239.jpg.8a6bb0d3b26d48a5f70ef57a91cf6bf8.jpg

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas  na kolejny film... update.

 

Jak Kamil wspomniał obcięliśmy piery ale nie tylko, był też zamach na moje życie... no dobra na moją rękę. :) Uważajcie ze szlifierką kontową na drabinie mając jedna rękę wolna  i 24ro zębową tarczę do drewna. ^^

 

Myślę że jest to ostatni film z  budowy jako takiej, być może  nagramy coś jeszcze z instalacji elektrycznej i montażu automatyki dachu. Tymczasem, byle do wiosny :)

 

 

 

  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, orlen napisał:

@Mxer w jaki sposób podpinasz Asi air do netu żeby zdalnie nim sterować ? 

 

Pytanie Twoje trzeba rozbić na dwa. 

Pierwsze to jak podpiąłem AsiAir do sieci, i tutaj są dwie możliwości. Podpiąć pod domowe WiFi ustawiając tryb klienta lub podpiąć się przewodem. Z uwagi na to jak działa WiFi w AsiAir postanowiłem użyć przewodu. 1000mbps i nie ma problemu z zasięgiem. Nadalem AsiAir na sztywno adres w sieci lokalnej (AsiAir pozwala wyłączyć DHCP i nadać do na stałe) lub w routerze przypisać ipek do mak adresu. Tak czy siak, podpiąłem się po kablu. 

 

Druga część pytania brzmi jak dostaje się do AsiAir z sieci lokalnej, ano na PC który tam jest wgrałem Bluestacka to emulator androida. Tutaj już normalnie appka AsiAir działa. 

 

Jeszcze taka ciekawostka, PC który tam zostawiłem w biosie ustawiłem że jak ma zanik napięcia i jego powrót to ma się zawsze włączać. Podpiąłem go pod włącznik sonoff który kontroluje zdalnie telefonem i PC nie musi chodzi non stop. Jedyne co chodzi na stałe to routerek z internetem. Jedyną wadą tego rozwiązania jest taka, że muszę od włączenia zasilania poczekać 30sekund i pamiętać o wyłączeniu sprzętu w kulturalny sposób przed odcięciem zasilania :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mxer napisał:

 

Pytanie Twoje trzeba rozbić na dwa. 

Pierwsze to jak podpiąłem AsiAir do sieci, i tutaj są dwie możliwości. Podpiąć pod domowe WiFi ustawiając tryb klienta lub podpiąć się przewodem. Z uwagi na to jak działa WiFi w AsiAir postanowiłem użyć przewodu. 1000mbps i nie ma problemu z zasięgiem. Nadalem AsiAir na sztywno adres w sieci lokalnej (AsiAir pozwala wyłączyć DHCP i nadać do na stałe) lub w routerze przypisać ipek do mak adresu. Tak czy siak, podpiąłem się po kablu. 

 

Druga część pytania brzmi jak dostaje się do AsiAir z sieci lokalnej, ano na PC który tam jest wgrałem Bluestacka to emulator androida. Tutaj już normalnie appka AsiAir działa. 

 

Jeszcze taka ciekawostka, PC który tam zostawiłem w biosie ustawiłem że jak ma zanik napięcia i jego powrót to ma się zawsze włączać. Podpiąłem go pod włącznik sonoff który kontroluje zdalnie telefonem i PC nie musi chodzi non stop. Jedyne co chodzi na stałe to routerek z internetem. Jedyną wadą tego rozwiązania jest taka, że muszę od włączenia zasilania poczekać 30sekund i pamiętać o wyłączeniu sprzętu w kulturalny sposób przed odcięciem zasilania :)

Możesz rozwinąć kwestię tego ustawienia w biosie? Czy każdy pc posiada taką funkcję?I o jakie kulturalne wyłączenie chodzi? Nie wiedziałem ,że takie coś się da, a dla mnie byłoby to idealne rozwiązanie,bo też używam sonoffa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Łysy Łysy said:

Możesz rozwinąć kwestię tego ustawienia w biosie? Czy każdy pc posiada taką funkcję?I o jakie kulturalne wyłączenie chodzi? Nie wiedziałem ,że takie coś się da, a dla mnie byłoby to idealne rozwiązanie,bo też używam sonoffa 

to chyba każdy pc't ma, w każdym razie nie spotkałem takiego co by nie miał. Jest taka opcja, że jeśli wyłączasz prąd w sieci, to przy ponowny podłączeniu prądu do sieci komputre automatycznie startuje. Miałem tak samo ustawione w stacji bolidowej i robiłem to tak:
1. shutdown systemu
2. wyłączenie prądu  - elektronicznym programatorem

3. wieczorem załączenie prądu - start komputera i systemu

Analogicznie to działa przy awaryjnych wyłączeniach prądu z działającym systemem

Szukaj czegoś takiego  w biosie:

Bios > Power Management Setup>Restore On AC Power
opcje
Power OFF - wznowienie napiecia - komputer zawsze wylaczony
Power ON - wznowienie napiecia - komputer zawsze wlaczony
Last State - wznowienie napiecia - komputer wraca do stanu w ktorym zabraklo napiecia, wiec jezeli byl wlaczony to sie wlaczy, a jak byl wylaczony to bedzie nadal wylaczony

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łysy Łysy napisał:

Możesz rozwinąć kwestię tego ustawienia w biosie? Czy każdy pc posiada taką funkcję?I o jakie kulturalne wyłączenie chodzi? Nie wiedziałem ,że takie coś się da, a dla mnie byłoby to idealne rozwiązanie,bo też używam sonoffa 

Kwestię biosu już kolega  powyżej wyjaśnił w bardziej niż aptekarski sposób :) a co do kulturalnego wyłączenia, no start - > zasilanie -> zamknij a  nie chamskie odcięcie prądu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mały updejcik, bo w sumie jest co pokazać i omówić. 

Jak wiecie buda teleinformatycznie stoi raczej w "czarnej dupie" i z zasiegiem tam słabo.

 

4ry wizyty i trochę zabawy było, ale mamy uczciwego neta :)

 

W skład zestawu wchodzi:

- router B818

- zestaw anten ATK504

- 2x10m przwodu H1000 z adapterami

- 6,5m maszt 

- karta sim t-mobile

 

A teraz to co najważniejsze, czyli prezentacja i wyniki (w kwestii wyniku oczywiście chwalę się max wartością jaką widzieliśmy, ale zazwyczaj jest to (100/20)

275585126_662396651631473_3693224633897574201_n.jpg

275650780_318608150258870_8439873574442035061_n.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Wał napędowy przygotowany. Na miejscu dotniemy pręty na odpowiednią długość, nawiercimy je i połączymy w łożysku. Ponieważ tu była potrzebna pomoc człowieka, który ma tokarkę i dłutownicę, szczęśliwie trafiłem do takiego, który mocno się zainteresował projektem, jak się dowiedział co ja buduję. Jak się okazało, ma 10" Newtona i jeździ na obserwacje. Planuje skonstruować własny montaż EQ o bardzo dużym udźwigu, możliwe, że z przekładniami harmonicznymi, taka ciekawostka. 

 

image.thumb.jpeg.caba38e5e4cde602d01568bde6f041d7.jpeg

 

image.thumb.jpeg.c5f69f570dff2ebb4c8d43e3c2890cd0.jpeg

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.