Skocz do zawartości

Omega Centauri by bas.sic / NA2021


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

Jest przepiękna.  Drobne uwagi: ja bym nieco  przyciemnił tło  i poprawił kontrast na gwiazdach ( odrobinkę), bo gromada wydaje mi się nieco smutna ( nieco szara)   No i może minimalna korekta w centrum gromady....

 

 

21 minut temu, Astrobonq napisał:

Jak ją widać gołym okiem? Rozmyta gwiazda czy jednak mgiełka? 

Jasna mgiełka .

A jak ją zobaczyłem w teleskopie 24 cale  w Naglerze z Paracorem , to omal nie spadłem z drabiny :D

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Duser napisał:

..... a wśród nocnej ciszy rozlegały się  " O k......!!!, Ja pierd.......!!! " :D

Zupełnie naturalne w tych okolicznościach .

Dokładnie, nie wiem dlaczego, ale pierwsze co mi przychodziło do głowy to właśnie "O k....!!!".

Widok obłędny w 25" dobsonie z naglerem + paracor. 

 

Godzinę temu, Duser napisał:

@bas.sic , odszumiałeś choć trochę to zdjęcie?  Czy ta kamera tak wspaniale pracuje? Bo szumu właściwie nie ma

 

Właściwie to nie. Pierwsze co mi się rzuciło w tej kamerze to właśnie to że ona nie szumi :)

 

11 minut temu, Grzędziel napisał:

Paweł, napisz parę słów o setupie. Rozumiem, że nie wiozłeś go samolotem tylko wynajęty?

 

Tak to oczywiście wynajęty na miejscu sprzęt na spółkę z kolegą Krzyśkiem H. 

Astro Physics 127 ED f/8 posadzony na zacnym montażu Astro Physics 1200 GTO CP3. Całość w obserwatorium roll-off.

Z tym sprzętem to różnie bywało, przydałby mu się jednak serwis ;)

A że obraz wart więcej niż 1000 słów to zdjęcie setupu (nie zwracajcie uwagi na tego typa).

1622573640887.thumb.JPEG.6246078fe19215c1fd383c053b02e5a0.JPEG

  • Lubię 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tomasz_Habaj napisał:

Zdjęcie świetne, choć mi brakuje troszeczkę większego „rozbicia” gwiazd w centrum.

W pełni się zgadzam.

Niestety mieliśmy problemy z uruchomieniem guidingu w tym montażu. Walczyliśmy chwilę, ale był nie przewidywalny. Dlatego to są subklatki 60s nieguidowane z 1040mm. Detal się trochę rozmył.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bas.sic napisał:

Omega centauri (NGC 5139) w gwiazdozbiorze Centaura

 

Piękna jakość materiału z tej zjawiskowej (chyba największej wizualnie) gromady kulistej.

W mojej estetyce obraz chyba trochę ucierpiał w obróbce, zgadzam się więc z uwagami kolegów @Duser i @Tomasz_Habaj.

Gwiazdki są moim zdaniem na obrazku zbyt niebieskie, w kadrze nie ma gorących niebieskich gwiazd. Najjaśniejsza HD117193 jest typu widmowego A1, więc biała.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.