Skocz do zawartości
  • 0

Trójkątna formacja: NOSS? YAOGAN? - prośba o pomoc w identyfikacji


Krzysztof Dreczkowski

Pytanie

Witam, 

 

01 czerwca o godzinie 22.22-22.25, będąc pod Tatrami nagrałem przelatującą na tle gwiazdozbioru Lutni i Łabędzia, trójkątną formację która przecięła trasę lecących w pobliżu Starlinków. Sprawdziłem w Stellarium gdzie nawet większe śmieci kosmiczne są oznaczone, niestety nie widnieje tam jej przelot - choć program ten precyzyjnie pokazuje inne przeloty.

Stąd moja prośba o pomoc w identyfikacji tej formacji. Z tego co czytałem to NOSS miały już nie latać w trójke, czy wiec to Yaogan? Jeśli komuś uda się konkretnie zidentyfikować ten przelot, poprosze także o podanie nazwy programu który ma szerszą baze przelatujących po niebie obiektów, od tych które widnieją w Stellarium

Z góry dziekuje :)

 

Nagranie: 

 

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Między 10 a 30 sekundą przelatuje obok Wegi, jest "do góry nogami" - lepiej go widać w przyspieszonym tempie na youtube. Jasność mógł mieć gdzieś między ok 6-8 mag:  

image.png

Przyspieszone tempo fragmentu nagrania, dla lepszego uwydatnienia: 

 

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witajcie po czasie :) No i nagrałem kolejną formacje trójkątną, nie widniejącą na Stellarium i podejrzewam że też nie będzie jej na innych oficjalnych planach przelotów. Na nagraniu też widać jak niebo jest rozświetlone nad Śląskiem gdzie teraz nagrywałem, w porównaniu z południową stroną Tatr Wysokich, gdzie nagrywałem ostatnio - 1 czerwca.

Powolny czas przelotu świadczy że mogą znajdować się na wysokich orbitach. Dajmy na to że widoczny na nagraniu fragment nieba stanowi jedną dziesiątą całego nieboskłonu, zatem przelot trwający 2 minuty x 10 takich części nieboskłonu, wskazuje że obiektom tym przelot przez cały nieboskłon może zająć co najmniej 20 minut, gdy zwykłym satelitom i starlinkom przelot taki zabiera 4 minuty, więc muszą znajdować się co najmniej 5x wyżej. Możliwe że poruszają się na wysokości między 5000km a 20.000km - dla porównania satelita AJISAI lecący na wysokości ok 5.000km, porusza się jednak szybciej niż ta formacja. Za pomoc w identyfikacji obiektów, będe wdzięczny: 

 

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie ma tego trójkąta w Stellarium... No nie wiem co teraz zrobimy... Jak żyć? :ph34r:... 

 

EDIT nie ma nic złego w tym, że robimy różne narzędzia, niektóre wychodzą lepiej inne gorzej. 

Nie ma nic złego w tym, że ktoś poluje na 'nieznane' formacje satelit. 

 

Ale jak dla mnie trochę za dużo tu sensacji. Stellarium i inne aplikacje pokazują tylko to co jest jawne, nie chronione przez tajemnice różnych organizacji czy państw. Nic dziwnego nie ma w tym, że czegoś tam brakuje... 

Edytowane przez kjacek
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kjacek, ciesze się że uznajesz istnienie tajnych technologii i obiektów na orbicie, bo kiedyś niektórzy sie śmiali z pomysłu że można je nagrywać, a nawet z możliwości że istnieją :) Jakby nie było w ciągu ostatniego miesiąca zarejestrowałem 4 nagrania obiektów których nie udało się zidentyfikować: 2 formacje w kształcie trójkąta, obiekt obok ISS z 12 maja (też niewidoczny w programach z przelotami satelit) i obiekt obok samolotu pasażerskiego w ciągu dnia. Można różnie filozofować czym były, ale na chwile obecną nikt ich konkretnie nie rozszyfrował - nawet jeśli dotyczyły ziemskiej technologii.

Belhur_Olderys: nagrywałem aparatem Sony A7S z obiektywem 55mm (f:1.2) - oddającym widok nieba na monitorze tak, jak to widać prawie gołym okiem. A jeśli chodzi o poprzednie nagranie tej trójkątnej formacji z 1 czerwca, to zrobione było w wiosce Vychodna na Słowacji, tym samym aparatem i obiektywem. 

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Krzysztof Dreczkowski napisał:

Kjacek, ciesze się że uznajesz istnienie tajnych technologii i obiektów na orbicie, bo kiedyś niektórzy sie śmiali z pomysłu że można je nagrywać, a nawet z możliwości że istnieją :) Jakby nie było w ciągu ostatniego miesiąca zarejestrowałem 4 nagrania obiektów których nie udało się zidentyfikować: 2 formacje w kształcie trójkąta, obiekt obok ISS z 12 maja (też niewidoczny w programach z przelotami satelit) i obiekt obok samolotu pasażerskiego w ciągu dnia. Można różnie filozofować czym były, ale na chwile obecną nikt ich konkretnie nie rozszyfrował - nawet jeśli dotyczyły ziemskiej technologii.

Belhur_Olderys: nagrywałem aparatem Sony A7S z obiektywem 55mm (f:1.2) - oddającym widok nieba na monitorze tak, jak to widać prawie gołym okiem. A jeśli chodzi o poprzednie nagranie tej trójkątnej formacji z 1 czerwca, to zrobione było w wiosce Vychodna na Słowacji, tym samym aparatem i obiektywem. 

Te 'tajne technologie' to satelity wojskowe... Spodziewasz się, że np Putin ogłosi, co trzyma na orbicie? Nic dobrego, zapewniam Cię. 

 

To, że Ty nie potrafisz czegoś znaleźć, nie znaczy, że inni nie dadzą sobie z tym rady, jak widać wyżej. Ja też pewnie nie dałbym rady. 

 

A jakiej technologii wg Ciebie 'dotyczyły' te nagrania?... No nie idźmy w tym kierunku, nie na tym forum... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Belhur_Olderys! Gratuluje :) Właśnie o to mi chodzi, takie rozszyfrowywania. Potwierdziłeś jako pierwszy z wszystkich od 1 czerwca, że Yaogan-y jeszcze latają :) A czy te z 1 czerwca też nimi były? O Celestraku pierwsze słysze, ale obadam ;) Widzisz, dobrze że nagrywam takie przeloty bo można sie przy tym czegoś nowego dowiedzieć! Jeśli by Ci się udało rozszyfrować ten obiekt obok ISS z 12 maja, i trójkątną formacje z 1 czerwca (też podejrzewam Yaogan, ale nie mam potwierdzenia), to byłbym wdzięczny. Sam też to spróbuje obadać :)

 

ISSET coś ci wyśle na prywatną poczte, do przemyślenia ;)

 

Kjacek: o to mi właśnie chodzi - potwierdzenie od astronomów i obserwatorów nieba, że są obiekty na orbicie niejawne. To połowa sukcesu w kwestii pogodzenia się z faktami że nie wszystko wiemy :) Jeśli obiekt nie zachowuje się w sposób "szalony" np. na orbicie nie rusza z miejsca z prędkością kilkudziesięciu tysięcy km, to biore go za ziemską technologie. Choć wiadomo, te tajne też są interesujące, a takie jak Yaogan czy NOSS są tylko w połowie jawne, bo służą też wojsku w rzeczach nie do końca ujawnianych. Mówi się że NOSSy wykrywają łodzie podwodne - dziwne że nie odnalazły tego samolotu pasażerskiego, który zniknął z radarów kilka lat temu. Albo znaleźli a o tym nie mówią.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Belhur_Olderys: pozwole sobie na nagraniu zapisać Cię po "nicku" jako odkrywcę tej formacji, z wyjaśnieniem że potwierdziłeś że to Yaogan-y! Im więcej rozszyfrowanych przelotów, tym mniej teorii spiskowych i możliwe że garść nagrań które może pozostaną czystą zagadką mimo wszystko :) Jak też widać, nagrania które "wrzucam" to nie ściema, nie obróbka komputerowa itp.  ale coś po prostu nagranego na niebie, do zbadania, i jeśli jest taka możliwość - do zidentyfikowania. 

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Krzysztof Dreczkowski napisał:

Sam też to spróbuje obadać

No to spróbuj, wiesz, ja mam pracę, rodzinę, dzieci, i hobby, którym jest owszem, obserwacja nieba, ale nie satelit tylko bardziej gwiazd, galaktyk. Radzę się zainteresować tematem TLE z Celestraka, bo dla mnie to już będzie za dużo zainteresowań jak na jednego człowieka :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli możesz napisz mi co oznacza termin TLE, bo pierwszy raz słysze... Wiem jak to jest nie mieć czasu, ale zaskoczyłeś mnie że masz już rodzine, myślałem że jesteś jeszcze młodym wolnym studentem, wyglądasz bardzo młodo :) Oczywiście chętnie sie poducze od was w tym wszystkim, by jeszcze lepiej odsiewać obiekty zidentyfikowane od niezidentyfikowanych :) A kto wie, może przy tych nagraniach, uda się złapać jeszcze jakieś ciekawe zjawiska astronomiczne, wybuchy bolidów itp. - bo nimi też nie gardze :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Krzysztof Dreczkowski napisał:

Jeśli możesz napisz mi co oznacza termin TLE, bo pierwszy raz słysze...

Two Line Element.

Jeśli o tym nie słyszałeś a ja słyszałem, to nie wiem który z nas bardziej interesuje się satelitami, a przypominam, że zacząłem się interesować dziś ok. 17 :P

 

BTW: zmieniam profilowe, żeby trochę poważniej wyglądać :)

  • Lubię 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Krzysztof Dreczkowski napisał:

trójkątną formacje z 1 czerwca (też podejrzewam Yaogan, ale nie mam potwierdzenia), to byłbym wdzięczny.

 

Z ciekawości wrzuciłem wszystko co ma w nazwie Yaogan do Stellarium. Mogę tylko pogratulować intuicji:)

Przelatują przez Wegę, ale tam jest mnóstwo Starlinków wtedy dałem screena nieco wcześniej, żeby ładnie było widać formację.

 

yaogan.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

No to spróbuj, wiesz, ja mam pracę, rodzinę, dzieci, i hobby, którym jest owszem, obserwacja nieba, ale nie satelit tylko bardziej gwiazd, galaktyk. Radzę się zainteresować tematem TLE z Celestraka, bo dla mnie to już będzie za dużo zainteresowań jak na jednego człowieka :P

Bartku, Ty się proszę nie rozpraszaj :D Przecieraj lepiej szlaki w fotografii IR / near-IR ;) tak jak to robiłeś do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

spoko spoko :) ale chyba nie mógłbym spać z latającymi trójkątami nad głową ;P 

Ja tam sypiam dobrze :D Podobnie z barlowami, każdym w oddzielnym pudełku :P Ja tutaj się przymierzam na LI z IR-Pass'em i ukryte gwiazdy w M57, a nie jakieś kropki na niebie :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Behlur_Olderys: dzięki za potwierdzenie że i wtedy były to Yaogan :) A zdjęcie faktycznie poważniejsze :) Dzięki za wyjaśnienie TLE :)

JSC: czasem preferuje kontakt  z żywym inteligentnym człowiekiem niż pójście na łatwizne i posługiwanie się bezdusznym Google ;) O TLE nie wiedziałem, ale znów wielu też astronomów nie wie, co to jest TLP :) Ty wiesz? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Krzysztof Dreczkowski napisał:

JSC: czasem preferuje kontakt  z żywym inteligentnym człowiekiem niż pójście na łatwizne i posługiwanie się bezdusznym Google ;)

O TLE nie wiedziałem, ale znów wielu też astronomów nie wie, co to jest TLP :) Ty wiesz? ;)

 

Ja raczej widzę to z innej strony - łatwizna to pytanie na forum (nie twierdzę, że to źle). Z tym że są osoby, które na 100% możesz pytać, bo odpowiedzą na wysokim poziomie ( jak kol. Behlur_Olderys) , ale są tez osoby, które wiedza mniej niz pytający i tez odpowiedzą - ponosisz takie trochę ryzyko, tym większe im mniej wiesz o dyskutantach. Nie zawsze innym chce sie prostować bzdury wypowiadane przez jakąś tam osobę. Czasem nikt nie odpowie i czekasz, czekasz, czekasz... szkoda czasu ;) W googlach wybierasz co chcesz, ale przy pewnej wprawie umiesz oddzielic ziarno od plew.

 

Nie wiedziałem co to TLE sprawdziłem w google ;) Skróty bywaja czasem takie same a znaczą co innego, wiec ważny jest kontekst. TLP na Ksiezycu? Akurat troche sie interesuje Ksiezycem  (w przeciwieństwie do satelitów, o których wiem bardzo mało), więc o księżycowych TLP akurat trochę wiem, a raczej lepiej powiedzieć czytałem :)

 

PS

 Czy mógłby ktoś usunąć z forum to pozycjonowanie postów w zależności od liczby głosów na tak lub na nie? Przecież to jest bez sensu - rozwala całą dyskusję!

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.