Skocz do zawartości
  • 0

Szukacz z obrazem prostym 6x30 czy 8x50 do refraktora


Frosch

Pytanie

Rozważam zamianę szukacza prostego z obrazem odwórconym na szukacz z obrazem ziemskim. Trudno mi poruszać się po niebie mając odwrócone kierunki.

 

1. Czy lepszy będzie  szukacz 6x30 (większe pole) czy 8x50 ? Są to szukacze kątowe (z pryzmatem Amiciego).

2. Czy w przypadku refraktora wygodniejszy jest szukacz kątowy czy prosty? Z szukaczem prostym na pewno gorzej jest przy obiektach blisko zenitu.

 

Przykład szukacza prostego z obrazem ziemskim https://www.astroshop.pl/szukacze-optyczne/omegon-szukacz-6x30-czarny-z-obrazem-prostym-nieodwroconym/p,48375#tab_bar_1_select

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

8x50 będzie jaśniejszy. Ja bym chyba wolał większy. 

A co do tego czy kątowy czy zwykły... To bardzo indywidualna sprawa moim zdaniem i kwestia przyzwyczajenia. 

 

Do patrzenia w zenicie jest lepszy zdecydowanie niz prosty. Problem w tym że patrząc pod kątem ciężko stwierdzić gdzie dokładnie skierowana jest tuba, co utrudnia też poszukiwania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, Frosch napisał:

Trudno mi poruszać się po niebie mając odwrócone kierunki.

to myślę jest dla Ciebie kluczowe, i tego się trzymaj. Jeśli nie możesz się przyzwyczaić, to nie ma się co męczyć. O ile w refraktorach i zwierciadlakach z wyciągiem w zadku szukacz prosty ma sens, o tyle w newtonach jest dla mnie ergonomiczną zagadką, a dodawanie go jako wyposażenie do każdej tuby traktuję jak złośliwość :D

Ja w zasadzie wszędzie używam kątowego - i w refraktorze, i w newtonie. Żeby wstępnie ustawić na obiekt, celuję kucając za tubą. Wada kątowych jest tylko taka, że na paralaktyku trzeba czasem (czyli raz-dwa razy/wieczór) obrócić go w obejmach, i wtedy wymaga ponownego zgrania osi optycznych.

 

Czy kątowy z obrazem ziemskim, czy prosty z obrazem ziemskim? Masz szukacz prosty, to już wiesz jak to jest, i też wiesz, czy koniecznie potrzebujesz prostego, żeby zgrubnie wycelować tubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, Smorff84 napisał:

Szukacz kątowy 6x30 od SW oferuje obraz lustrzany

Czyli ten model odpada (co prawda w teleskopie mam obraz z odbiciem lustrzanym, ale to mi nie przeszkadza tak, jak przy wyszukiwaniu obiektów lunetką).

16 godzin temu, lkosz napisał:

czy koniecznie potrzebujesz prostego, żeby zgrubnie wycelować tubę

 

17 godzin temu, Arthur Skoracki napisał:

patrząc pod kątem ciężko stwierdzić gdzie dokładnie skierowana jest tuba, co utrudnia też poszukiwania. 

Celuję z grubsza tubą teleskopu.

Ok, w takim razie spróbuję szukacza kątowego 8x50. Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Frosch napisał:

(...)

Celuję z grubsza tubą teleskopu.

Ok, w takim razie spróbuję szukacza kątowego 8x50. Dziękuję za pomoc.

 

Wstępne celowanie może znacznie usprawnić red dot jako drugi szukacz.
W szukaczu optycznym podświetlany krzyż zwiększa precyzję celowania na ciemnym niebie.

U mnie wyszukiwanie obiektów stało się czystą przyjemnością po przejściu na szukacz kątowy 9x50 z obrazem ziemskim i podświetlanym krzyżem plus red-dot do wstępnego namierzania.
Mam takie same zestawy na Dobsonie i refraktorze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dla zamknięcia tematu i podsumowania: jakiś czas temu kupiłem szukacz kątowy GSO 8x50, jestem zadowolony, bo łatwiej odnajduje mi się obiekty. Była to dobra decyzja. Jedyny mankament, że z jakiegoś powodu bardziej zahaczam o niego głową, gdy zbliżam oko do okularu. Może po prostu jest większy niż 6x30 (na pewno ma krótszy uchwyt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, oicam napisał:

Preferuję, żeby obraz w szukaczu i teleskopie był tak samo zorientowany. 

Dobrze by było, ale wtedy musiałbym mieć w teleskopie pryzmat Amiciego. Nie chcę też szukacza z obrazem lustrzanym. Ale jest o niebo lepiej, niż jak miałem obraz w szukaczu odwrócony do góry nogami, a w teleskopie odwrócony lewo-prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.