Skocz do zawartości

Jasny meteor (bolid) - 4.06.2021 godz. 23:24:xx CEST


suchyy

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj (już) przed północą (data jw.) wyszedłem na chwilkę na balkon, żeby spojrzeć tradycyjnie w niebo. Było zachmurzone niezbyt grubym woalem prześwitujących baranków z licznymi dziurami, w których pojawiały się gwiazdy. Już od dłuższego czasu zasadzam się na kolejną foto-sesję balkonową, której celem mają być satelity Mentor-4 i Thuraya-2. Niestety pogoda od końca kwietnia, kiedy to przypadkiem udało mi się upolować na foto parkę wspomnianych wcześniej odległych satelitów na GSO (o czym pisałem: TUTAJ), jest cały czas do bani, jeśli chodzi o dłuższe  obserwacje (nocną porą) i na urządzenie nowej sesji trzeba będzie pewnie jeszcze trooochę poczekać (chociaż ze dwie godziny czystego nieba koło północy mi trzeba!).  Kiedy tak sobie  lookałem  na południowy nieboskłon (wqrwiony rzecz jasna), raptem niebo przeciął jasny meteor (jeszcze tak jasnego dotychczas nie widziałem). Zobaczyłem go w przerwach między chmurami i chwilami prześwitującego przez nie - "iskrzył", nierównomiernie, spalając swoją materię w atmosferze. Odcinek od ok. 60° na nieboskłonie przebył w bardzo szybkim, stromym przelocie z kierunku NW na SE (u mnie w Lublinie) w czasie ok. jednej sekundy i zniknął mi za drzewami (widziałem go nawet przez moment w prześwitach liści). Nie miałem ze sobą zegarka, żeby dokładniej oszacować czas. Efektów dźwiękowych nie było, ale meteor świecił jasno, pewnie do wielu mag na minusie, ale bez rozświetlania nieba. Zjawisko trwało krótko i przy obecności chmur ciężko było cokolwiek dokładniej określić. Sprawdziłem w Stellarium - trajektoria pasowałaby do radiantu roju tau Herkulidy, ale to są powolne meteory? Może Ktoś widział z innego miejsca??

 

[edit] Jednak dochodzę do przekonania, że mógł to być meteor z tau Herkulidów, skoro widziałem jego przelot, a nie krótki błysk, jak to jest w przypadku Perseidów. Trajektoria pasuje idealnie. Na dodatek, po znalezieniu takiego artu w necie:

 

Cytat

Taurydy nie będą jedyne

Jeszcze jeden rój meteorytowy może nas zaskoczyć, i to niemiło. Według prognoz rosyjskiego astronoma Michaiła Masłowa, opartych o wiele obserwacji komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3, już na przełomie maja i czerwca 2022 roku możemy liczyć na coś naprawdę niezwykłego, czego wielu mieszkańców naszej planety jeszcze nie miało okazji zobaczyć.

Astronom prognozuje, że w ciągu tylko jednej godziny będziemy mogli zobaczyć od 10 tysięcy do nawet 100 tysięcy meteorów z roju zwanego tau Herkulidami. Podobne spektakle można było zobaczyć tylko kilkukrotnie na tle ostatnich wieków, w latach: 1799, 1833, 1872, 1885 i 1966. Pomimo faktu, że drobiny będą tak małe, że większość z nich całkowicie spłonie w atmosferze, to może zdarzyć się, iż większe kawałki spadną na powierzchnię ziemi w formie meteorytów.

 

Źródło

 

... zastanawiam się więc, czy to nie jest zapowiedź tego co nas czeka? :icon_rolleyes:

 

 

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • suchyy zmienił(a) tytuł na Jasny meteor (bolid) - 4.06.2021 godz. 23:24:xx CEST
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.