Skocz do zawartości
  • 0

Newton 150/600 - problem z gwiazdkami na rogach i podwójne spajki. Czy to wina lustra?


alinoe

Pytanie

Witam,

 

mam problem z gwiazdkami na fotkach. W centrum są jak najbardziej ok. Ostre i okrągłe ale idąc im dalej w stronę krawędzi zatracają swój kształt. Mam podejrzenie, że może to być zbyt ściśnięte lustro ale wolę się upewnić zanim rozkręcę to dziadostwo. Teleskop to Photon Newton F4 kupiony z giełdy z korektorem komy Baader. Kamera Asi294MC-C. Obstawiam, że też nieprostopadłość padania światła na matrycę ma tu znaczenie ale tilter powinien pomóc. Mnie martwi, że te gwiazdki na rogach nie są rozogniskowane - okrągłe a takie krzyżakowe.

 

Może ktoś się z tym spotkał i poradzi jak to skorygować?

 

W centrum jest w miarę ok:

C.jpg.a41bd01cdf53826be6961746210313f3.jpg

 

Prawy dolny róg:

PD.jpg.326bb97854d588e00e825dc2d2d2e337.jpg

 

Lewy górny róg:

LG.jpg.6dcc6d0e353c46747e6dc708ae7b8800.jpg

 

Całość do podglądu:
test.thumb.jpg.dfbd1aa66b9bc6f4743bd9c916376e49.jpg

Z góry dziękuję za każdy pomysł.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mnie cały czas nurtuje pytanie jaki wpływ na obraz dysku Airego ma nieosiowa przysłona w centrum apertury. Niby łatwo to sobie sprawdzic robiąc "lizaka" i przysłaniac refraktor, ale zawsze o tym zapominam. Podejrzewam, ze efekt moze nie być dobrze zauważalny (szczególnie przy gorszym seeingu), ale moze jednak jest? Robił ktos taki eksperyment lub jest jakas strona internetowa o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zwierciadło wtórne powinno być tak małe jak się da, moim zdaniem i dobrane tak, żeby zaświetliło pole największego okularu czy matrycy, której używamy.

Dlatego też jestem wdzięczny poprzedniemu właścicielowi mojego Maka-Newtona, że zmienił LW na mniejsze niż fabrycznie- dokładnie o średnicy obstrukcji w płycie korekcyjnej/montażu LW. Wystarczy na APS-C. Jeżelibym używał Full Frame to musiałbym dodać z 10 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.