Skocz do zawartości

PixInside rulez czyli jak pozbyć się śladów p. Muska z naszych fotek


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Z zasady używam do składania ( stackowania) algorytmu MEDIAN ot chociażby po to, aby ukryć nieduże niedoskonałości kilku użytecznych klatek albo pozbyć się śmieci. Ale czasami, szczególnie wtedy kiedy jestem pod dobrym niebem tak jak teraz- kusi użycie algorytmu AVERAGE dającego zdecydowanie lepszy stosunek sygnał-szum, co skutkuje mniejszą liczbą klatek koniecznych do uzyskania zadowalających efektów. Niestety nie usuwa on tak skutecznie jak MEDIAN niechcianych śmieci.

W dobie wszechobecnych satelitów Muska użycie AVERAGE bywa niemożliwe.

Ale.... procedura stackingu PixInsight ma zakładkę Large Scale Pixel Rejection.

Mogę spokojnie Wam ją polecić. Przykład działania na ustawieniach defoltowych - poniżej.

Klatki tylko skalibrowane i wyciągnięte Auto Stretch.

Bez włączonego Large Scale Pixel Rejection- AVERAGE

Z.thumb.jpg.4b034984546d93bbb7f0bfbe338ce63c.jpg

 

Ustawienia:

Ust.jpg.bde55432bf3769b1c13739fd420ee3e5.jpg

 

Average z włączonym Large Scale Pixel Rejection

 

Bez.thumb.jpg.67fe13a498cca6559a9c6139be6af247.jpg

 

Usunięte ślady satelitów:

 

rejection_high.thumb.jpg.8824e8b62fea621cbfaa7e76e576b0d0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przesiadce na PIX szybko zorientowałem się że ani średnia ani nawet mediana nie wywalają skuteczne satelit (tak jak robił to program z którego się przesiadłem) bez wyboru algorytmu odrzucania - a algorytm odrzucania specjalnie jest ustawiony na non żeby użytkownik wykonał wysiłek umysłowy a nie dlatego że można go zostawiać na non i tak jak w większości przypadków w pix jakoś tam zadziała. Rozumiem że masz wyżartą fotkę przez nisko lecący samolot to wtedy zapewne można użyć Twojej sztuczki ale ja takie klatki raczej wywalam.

 

Nikogo nie namawiam, popróbujcie i stakujcie jak wam najwygodniej - love and peace ;)

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem kompletnie o co tu chodzi. Zawsze daje average i Windsorized Sigma Clipping i w życiu mi się żaden artefakt nie ostał, wywala skutecznie nawet ślady po lądujących samolotach. 

 

Ciekawsze to jest zrobienie by klatki które nie skalibrowały paprochów ich nie stakowały ale to inny temat. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

Nie rozumiem kompletnie o co tu chodzi. Zawsze daje average i Windsorized Sigma Clipping i w życiu mi się żaden artefakt nie ostał, wywala skutecznie nawet ślady po lądujących samolotach. 

 

Ciekawsze to jest zrobienie by klatki które nie skalibrowały paprochów ich nie stakowały ale to inny temat. 

To zrób i pokaż. Czy już nawet pokazanie tutoriala musi wywoływać takie wpisy? Po prostu się nie chce mi się  opisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisał Przemek można jeść zupę widelcem, a nawet robić o tym tutki ale przecież ogólną zasadą chyba jest, dla dobra ogółu, żeby korzystać z tych narzedzi w najlepszy, najprostszy i najskuteczniejszy sposób. W. Dokumentacji Pixinsight na stronie developera napisano we wstępie do działu opisującego Pixel Rejection 1 wystarczająco jasno czym usuwa się satelity, myślę że to nic złego, że takie metody uważam (i nie tylko ja) za najlepsze. Nie ma się o co obrażać. 

 

Pixel Rejection

At the beginning of this document, we have said that the set of integrated images usually contains spurious data that cannot be characterized as random noise. Here we are interested in accidental phenomena such as plane or satellite trails and cosmic ray impacts on CCD and CMOS sensors, and also in instrumental defects such as hot or cold pixels and bad pixel rows and columns (with the necessary help of some dithering between subexposures!). All of these bad data form bright or dark artifacts at relatively small dimensional scales, which can be removed efficiently during the image integration task thanks to a family of statistical methods collectively known as pixel rejection algorithms.

The goal of a pixel rejection algorithm is to exclude outliers from the set of pixels that are to be combined in each pixel stack. The differences between the rejection algorithms available lay basically in their sophistication and suitability to detect true outliers in small and large sets of images. In the following paragraphs we describe the rejection algorithms currently implemented in our ImageIntegration tool.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak pisał Przemek można jeść zupę widelcem, a nawet robić o tym tutki" - przekonałeś mnie. To był mój ostatni wpis w temacie tutoriali.

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Antoni napisał:

Maciek ,a ile musi być klatek minimum żeby ta metoda działała? bo np. u mnie przy 5 klatkach wyrównanych i poskładanych ślady pozostają nawet jak używam mediany.

Problem jest, kiedy ślad widać na wszystkich klatkach. Jeśli nie, to czasami wystarczą 3. Był wcześniej wątek na ten temat. Odpowiedni dobór parametrów Pixel Rejection pozwala też minimalizować walking noise.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze używam Average, nigdy Median. Owszem, bywało, że na masterze zostawały minimalne ślady jakiegoś satelity z jednego suba. Nie wiem z jakich powodów, ale zamiast zmieniać ustawienia stackowania po prostu winnego suba usuwałem. Nie robiło to istotniej różnicy, skoro stackuję zwykle od 40 wzwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.