Skocz do zawartości

USB, dwie kamery, a może trzy kamery?


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ogólnie mam ambitny plan focenia trzema kamerami na raz (pasma Vis, I oraz Z)

Na razie testuję samo techniczne ogarnięcie tematu najtańszymi środkami (tanie kamery, tanie obiektywy).

 

Jednak mój komputer - do tej pory niezawodny - wydaje się totalnie świrować.

 

Po pierwsze sterowniki do QHY462 czasami się instalują, a potem odłączam kamerę i jakby znikają, i muszę się bawić w ręczną instalację, reset, jakieś magię voodoo, machanie martwym kurczakiem nad klawiaturą żeby w końcu komp z powrotem zobaczył kamerę.

 

Druga akcja to focenie SharpCap do jednej kamery  + FireCapture do drugiej. Czasami to działa, czasami nie, ustawiam losowe ustawienia USB traffic i pluje trzy razy przez lewe ramię: raz działa, raz nie. Wtedy wyłącz - włącz i tak się bawimy aż zadziała, albo skończy mi się cierpliwość. Jest o tyle dziwne że jedna kamera działa na usb3.0 a druga na 2, myślałem, że nie będą sobie przeszkadzać, w końcu jedno zdjęcie na minutę to nie jest chyba jakieś wielkie obciążenie dla systemu? A jednak...

 

A to dopiero dwie kamery, a marzą mi się trzy! ;)

 

Wydaje się, że głównym problemem jest mój laptop, na którym po kilku latach nazbierało się już różnych instalacji, wirtualnych portów do Arduino, nie wiadomo co jeszcze, choć żadnych cracków czy typ podobnych wynalazków szarej strefy, mam oryginalnego windowsa 7.

 

 

Czy reinstalacja systemu "na czysto" może coś pomóc?

 

A może zamiast windy dać Linucha, może to coś pomoże?

 

A może jest jakiś komp który ma jakoś fajniej oddzielone usb2 i usb3, żeby to się nie gryzło?

 

Wiadomo, ostateczne rozwiązanie to osobny hardware do akwizycji każdej kamery... Ale przecież normalny zestaw kamera + guider to też dwie kamery i jednak jakoś ludzie rutynowo chyba to ogarniają na jednym kompie?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiam to obecnie z dwiema kamerami ZWO, piszę apkę do automatyki teleskopu. Zapewne źródłem problemów jest sterownik, a w zasadzie osoba która go napisała. Sprawdź też czy nie masz wyrobionych gniazd USB i czy zwyczajnie urządzenie nie jest odłączane przez kontroler lub system operacyjny. W związku z powyższym odpowiedzi na Twoje pytania to jak wróżenie :)

 

Koniec-końców udało mi się dwie kamery naraz odpalić, ale wymagało to zrobienia (w pythonie) dwóch osobnych procesów, pobierających z kamery pojedynczo klatki (a nie jako video co jest powszechną praktyką w oprogramowaniu), kompletnie asynchronicznie. Zaleta? Działa niezawodnie, wada? 4FPS (wprowadzane przez samą kamerę) i opóźnienie na poziomie 100-200ms. Obie wady są dla mnie pomijalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reinstalacja okienek? Przy eksperymentach to podstawa. Ja mam prosty patent na szybkie środowisko testowe. Zainstalowanie wszelkich aplikacji na czystych okienkach. Po skonfigurowaniu i sprawdzeniu poprawności działania - obraz systemu. W razie awarii platforma odtworzona przy kawie na szybkim dysku SSD ;)

 

Odnośnie kilku kamer możesz sprawdzić FireCapture w wersji 2.7 beta jest taka możliwość - ustawia się w opcjach. Doczytaj tylko - jeśli dobrze kojarzę każda aplikacja powinna być uruchamiana z oddzielnego katalogu aby się pliki konfiguracyjne nie pogryzły.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

Może dysk SSD? 

To podstawa, wiadomo, mam w domu już tylko SSD na kompach, HDD trzymam jako backupy / archiwa.

 

50 minut temu, lkosz napisał:

Zaleta? Działa niezawodnie,

Hm, a z czego korzystasz do obsługi, jest jakiś oczywisty framework do ściągania klatek z kamer? OpenCV?

 

4 minuty temu, RMK napisał:

W razie awarii platforma odtworzona przy kawie na szybkim dysku SSD

Super, zacznę od tego. Najgorzej, że nie pamiętam dokładnie, ale chyba może być mały problem z Windows 7 bo już go nie wspierają a ja mam chyba jakąś wersję poleasingową, no nic, pobawię się. Jeśli miałoby zadziałać stabilnie to na pewno jest warte zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Hm, a z czego korzystasz do obsługi, jest jakiś oczywisty framework do ściągania klatek z kamer? OpenCV?

Moduł python-zwoasi i biblioteka udostępniona przez ZWO. Opencv tak, ale to do dalszej obróbki począwszy od debayeryzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie ta QHY462 trudna do współpracy. Próbowałem ją użyć jako prowadzącą z filtrem IR Pass 685 i ASI533 jako główną i kicha. Niby Kstars/Ekos ją widzi, ale klatki się nie ściągają. Zakłóca też działanie ASI. Zamieniłem na T7 i działa bez problemu. Spróbuję jeszcze z hubem.

EDIT. Działa po podłączeniu obu kamer do portów USB3 Rpi4.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.swagastro.com/dual-imaging-set-up.html

Z tego co zrozumiałem, to Sara używa LOGICIEL PRISM do zarządzania setupem (program umożliwia sterowanie do 3 kamer jednocześnie)  i Sequence Generator Pro do obróbki. Ciekawa strona do zapoznania.

Pozdr.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla zainteresowanych: Działa! A co zrobiłem?

 

Przeinstalowałem na czysto Windowsa 7, zainstalowałem SharpCapa 4 (tak z ciekawości), oraz sterowniki QHY i ZWO.

Następnie: do jednego portu USB podłączyłem QHY462C (USB3). Odpalam SharpCapa: działa. OK, idziemy dalej, zostały mi jeszcze 2 porty USB w kompie i dwie kamerki do podłączenia.

Myślałem, że dam jedną kamerę (T7C) do jednego portu, a drugą (ASI120mm) do drugiego.

Niestety, gryzły się niemiłosiernie, w szczególności T7C z jakiegoś powodu nie chciał ściągać klatek.

Co ciekawe, QHY chodziło bez problemu. Zakładam, że jest to związane z tym, że jej port USB mieścił się po drugiej stronie obudowy laptopa, więc jest szansa, że był fizycznie odseparowany,

natomiast dwa pozostałe - wyda je mi się - że były wyjściami z jakiegoś wewnętrznego huba, który po prostu nie dawał rady.

Wydawało mi się to nieintuicyjne, ale podłączyłem zwykły hub USB za 20zł z marketu, a do niego obie kamerki. Następnie drugi SharpCap i trzeci SharpCap - ojej, wszystko działa! :)

 

 

Oczywiście nie nagrywałem 1000fps, bo by komputer się spalił, ale wszystkie trzy kamery stabilnie, przez ponad pół godziny (zanim nie położyłem się spać) dawały konsekwentnie kolejne klatki.

Pierwsze testy robiłem bez montażu, czasy po 5s, i na najgorszych obiektywach (choć wcale nie takich złych - 25mm na M12 z aliexpresu). Więc wartości jakiejś wielkiej to mieć nie będzie, ale stanowi pewien, jak to mówią amerykanie, Proof of Concept :)

 

Do zrobienia jeszcze synchronizacja, prawdopodobnie spróbuję pobawić się skryptami SharpCapa albo coś w Pythonie wymodzić, żeby trigerrować kamery w tym samym czasie... Choć na razie nie ma to jakiegoś wielkiego znaczenia, ale gdybym chciał zrobić komuś portret, no to już by się przydało :)

 

Podsumowując, jestem dumnym właścicielem potrójnego zestawu astrofoto do umiarkowanie szerokich kadrów (25mm na matrycy 1/3 to jakieś 11 stopni na szerokość) która potrafi za jednym zamachem pokryć pasma R, G, B (T7C, po macoszemu), I (ASI120mm z filtrem Astronomik 642) oraz Z (QHY462C z filtrem 850nm). Wszystko jest zamocowane na Angeleyes-owych holderach do szukacza czy tam lasera, a filtry nakładam na kamerkę poprzez nałożenie przedłużki 1.25" z nakręconym filtrem. W środku przedłużek jest twarda gąbka z dziurą na obiektyw w środku, przez co obracając samą przedłużką można ostrzyć obiektywy.

 

kamery_otwarte.png

 

Zbliżenie na obiektyw:

zblizenie_obiektyw.png

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, szuu napisał:

jednak więcej bo to co przy bayerze ginie w filtrze tutaj przechodzi do innej kamerki

No w takim sensie, że piksele będą miały te same (mniej więcej) wartości ADU, tylko w przypadku splittera to tych pikseli będzie odpowiednio więcej... Tak, ogólnie się zgadzam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.