Jump to content
  • 0

Problem z lunetką do eq 3-2 PILNE

Question

Witam wsyzstkich

no więc wczoraj pierwszy raz spróbowałem odpalić napęd, lecz już naopotkałem pierwsze problemy. Okazało się, że z montażu trzeba było odkręcić tarcze, ponieważ miałem drugą wbudowaną w lunetce: tutaj jest wątek: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=28950 . No i udało mi się to zrobić i postępowałem zgodnie z dalszymi instrukcjami co były na tamtym forum ale miałem kolejny problem z którym się użerałem całą noc i mi się nie udało tego ogarnąć. No więc powinienem postępować tak

1)Ustawiasz pierścień rektascencji na 0 względem znacznika na korpusie i blokujesz go śrubką.
2)Odblokowujesz oś RA i obracasz ją tak, aby kółeczko polarnej było na dole, blokujesz oś.
3)Obracasz pierścieniem kalendarza tak, aby data 1 listopada na pierścieniu kalendarza pokryła się z godziną 0 na pierścieniu rektascencji
4)Luzujesz małą śrubkę blokującą znacznik lunetki (ten mały) i obracasz pierścieniem z tym znacznikiem tak, aby wskazał na 0 na skali „E 20 10 0 10 20 W”. Uważaj przy tym, żeby nie przekręcić przez przypadek pierścienia kalendarza. Zablokuj śrubkę.

no więć w 4 punkcie nie mogłem odkręćić małej śrubki bo ona jest tak mała, że nigdzie nie ma takiego imbusa i teraz się zastanawiam czy na pewno o to chodzi. A nawet jesli to jestem w Bieszczadach i nie dam teraz rady takiego zdobyć. Czy jest jakikolwiek sposób żeby to obejść? Bardzo chciałbym zrobić jakieś zdjęcie i nie chce tracić tak świetnej okazji bo niebo tu jest niesamowite!!!! Proszę o szybką pomoc. z góry dziękuję197783592_750356875659041_3124164421619098544_n.thumb.jpg.2edbf451c5429990a9ef9c9dc80642ef.jpg196574413_1479333222415196_6888165299406418343_n.thumb.jpg.138c01ad272b51aae58f055c799f32fd.jpg

197783592_750356875659041_3124164421619098544_n.jpg

23 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Posted (edited)

Cała ta zabawa z pierścieniami jest niepotrzebna jeśli ustawiasz montaż na Polarną według apki, np. PS Align. Sprawdzasz w apce, gdzie powinna być Polarna i ustawiasz tak montaż, żeby w lunetce była widoczna w tym samym miejscu.

Widok przykładowy z apki:

image.png.af083f70a50dc7f10676e46fb4b11563.png

W tym przypadku należy tak ustawić montaż, żeby Polarna w lunetce była na dole w okolicach godziny 6.

Edited by apolkowski
  • Like 1
  • 0
Posted (edited)

Olej te tarcze, chłopie, to jest zbytni olschool... nawet dla mnie ;)

Zrób jak Ci poradził kolega powyżej, albo jeszcze inaczej - o ile masz lunetkę starszego typu to w polu widzenia powinieneś mieć szkicowo Kasjopeję i Wlki Wóz - obracasz osią Ra aż te gwiazdozbiory (w lunetce) znajdą się mniej więcej w takiej pozycji jak - w danej chwili i miejscu - na niebie -> masz wówczas właściwy kąt Polaris, pozostaje śrubkami montażu ustawić ją na właściwym miejscu (w lunetce)
Biorąc pod uwagę wszystkie inne błędy tego montażu takie ustawianie zwykle wystarczy.. (tak ,wiem, zależy do czego ;))

BTW: te śrubki nie dość, że małe chyba nie są metryczne (tylko calowe) - zwykłe imbusy nie pasują...

Powodzenia! :)

Edited by Agent Smith
  • 0

Mam ten sam model i też ustawiam z apki na polarną. Szkoda zabawy z tarczą. Najważniejsze to sobie skolimować tą lunetkę biegunową do osi obrotu montażu. Trochę można przy tym nakląć. Ta regulacja trzema imbusami jest strasznie kiepska. 

• Like 4
  • 0
Posted (edited)

No własnie jak masz niewyjsustowaną lunetke, to te dokładne ustawienia sa o kant...

Aby naped w miarę dobrze działał do wizuala to wystarczy mniej wiecej wycelowac w Polarną, a nawet bez Polarnej wystarczy ustawic montaz w osi północ-południe, wypoziomować i ustawic swoja szerokośc geograficzną.

Gdzie jest biegun, gdy widzisz Polaris? To nawet bez apki jest bardzo proste - patrzysz na Mały Wóz. Oczywiscie w lunetce masz obraz do góry nogami tak jak i w Newtonie, a w refraktorze i katadioptrykach zwykle zwykle odbity prawo-lewo.

1.jpg.c191a8c8c6e3a0faf1bf7b651ca754df.jpg

Zauważ, ze Polaris obraca sie po małym czerwonym kółku (tozsamym z kółkiem widocznym w lunetce biegunowej) razem z Małym Wozem, a biegun znajduje sie na czerwonej linii łaczącej skrajne gwiazdy Małego Wozu (te najjaśniejsze - Polaris i Kochab).

2.jpg.614edecf0e7f21afdaeb5d54e37adc2a.jpg

Edited by JSC
  • Like 1
  • 0

Lunetkę najłatwiej wyjustować mając idealnie ustawiony montaż na polarną (np. metodą dryfu) i apkę gdzie powinna znajdować się polarna w lunetce :)

#niktNieMówiłŻeBędzieŁatwo :D

• Haha 1
  • 0
5 godzin temu, Agent Smith napisał:

Olej te tarcze, chłopie, to jest zbytni olschool... nawet dla mnie ;)

Zrób jak Ci poradził kolega powyżej, albo jeszcze inaczej - o ile masz lunetkę starszego typu to w polu widzenia powinieneś mieć szkicowo Kasjopeję i Wlki Wóz - obracasz osią Ra aż te gwiazdozbiory (w lunetce) znajdą się mniej więcej w takiej pozycji jak - w danej chwili i miejscu - na niebie -> masz wówczas właściwy kąt Polaris, pozostaje śrubkami montażu ustawić ją na właściwym miejscu (w lunetce)
Biorąc pod uwagę wszystkie inne błędy tego montażu takie ustawianie zwykle wystarczy.. (tak ,wiem, zależy do czego ;))

BTW: te śrubki nie dość, że małe chyba nie są metryczne (tylko calowe) - zwykłe imbusy nie pasują...

Powodzenia! :)

Właśnie o to chodzi, że nie mam tych 3 śrubek, bo to podobno od razu miało być "ustawione", ale jak odkręciłem stary montaż to chyba od nowa się musze z tym bawic. Ja za bardzo się nie znam, pierwszy raz to robię, więc jak coś powiedziałem źle to przepraszam.

• 0
5 godzin temu, californiakid napisał:

Mam ten sam model i też ustawiam z apki na polarną. Szkoda zabawy z tarczą. Najważniejsze to sobie skolimować tą lunetkę biegunową do osi obrotu montażu. Trochę można przy tym nakląć. Ta regulacja trzema imbusami jest strasznie kiepska. 

a w jaki sposób właśnie skolimowałeś tą lunetkę?

• 0
4 minutes ago, Igor Wierzbowski said:

Właśnie o to chodzi, że nie mam tych 3 śrubek, bo to podobno od razu miało być "ustawione", ale jak odkręciłem stary montaż to chyba od nowa się musze z tym bawic. Ja za bardzo się nie znam, pierwszy raz to robię, więc jak coś powiedziałem źle to przepraszam.

Nie przepraszaj tylko uściślij o których śrubkach mówisz, bo mam wrażenie, że się nie rozumiemy.

• 0
1 minutę temu, Agent Smith napisał:

Nie przepraszaj tylko uściślij o których śrubkach mówisz, bo mam wrażenie, że się nie rozumiemy.

no wiem tylko że ja tych śrubek nie mam jak odkręcić jeśli mówisz o tych co dałem na zdjęciach

• 0
2 minutes ago, Igor Wierzbowski said:

no wiem tylko że ja tych śrubek nie mam jak odkręcić jeśli mówisz o tych co dałem na zdjęciach

To co, mam Ci doradzić, żebyś wystrugał sobie imbusy z zapałek? ;)

Jakby co to dobrze dobranym cienkim śrubokrętem też je można odkręcić (albo przynajmniej próbować)... rusz głową.

• 0
8 minut temu, Igor Wierzbowski napisał:

wiem tylko, że u mnie to zupełnie inaczej wygląda ja nawet żadnego w środku kółeczka nie mam

197457969_479425393346221_861047287528446305_n.jpg

Przecież wyżej masz wyjaśnione, apka i wszystko jasne. 

Zakładając, że masz lunetkę skolimowaną. Ustawiasz statyw w poziomie, lunetkę wraz z ramienie ustawiasz w pionie czyli 6 godzina lunetki na dole. W tym momencie odczytujesz pozycję Polarnej z apki i w taki sam sposób ustawiasz Polarną w okręgu, który widzisz na lunetce. Robisz to za pomocą czarnych śrub, które odpowiadają za azymut i srebrnych śrub odpowiedzialnym za kąt. Jeśli ustawisz Polarną identycznie jak na apce masz wszystko gotowe. Możesz odblokować montaż i ustawiać aparat na obiekt. 

• 0
43 minuty temu, californiakid napisał:

Przecież wyżej masz wyjaśnione, apka i wszystko jasne. 

Zakładając, że masz lunetkę skolimowaną. Ustawiasz statyw w poziomie, lunetkę wraz z ramienie ustawiasz w pionie czyli 6 godzina lunetki na dole. W tym momencie odczytujesz pozycję Polarnej z apki i w taki sam sposób ustawiasz Polarną w okręgu, który widzisz na lunetce. Robisz to za pomocą czarnych śrub, które odpowiadają za azymut i srebrnych śrub odpowiedzialnym za kąt. Jeśli ustawisz Polarną identycznie jak na apce masz wszystko gotowe. Możesz odblokować montaż i ustawiać aparat na obiekt. 

a jak ja mam to skolimowac

• 0

Ciebie nie obchodzą te 4 gwiazdy, niech sobie są. Do północnego nieba jest to kółko w środku i ustawiasz polarną na nim.

• 0

Bresser ma fajna lunetke, bo ustawiasz na cztery gwiazdy obok Polaris, wiec nic innego Ciebie nie obchodzi.

EXOS2PF_Markings_720x.jpeg?v=1493669374

SW ma lunetke tez z czterema gwiazdami, ale to sa inne gwiazdy - nieba południowego (Octans). Na tej lunetce ustawiasz tak jak pisze powyzej kol. Paniki - interesuje Cie tylko kółko i znajomość aktualnej pozycji Polaris na tym kółku.

sky-watcher-new-reticle.jpg

Sa jeszcze inne

Edited by JSC
  • 0
W dniu 13.06.2021 o 09:41, JSC napisał:

Bresser ma fajna lunetke, bo ustawiasz na cztery gwiazdy obok Polaris, wiec nic innego Ciebie nie obchodzi.

EXOS2PF_Markings_720x.jpeg?v=1493669374

SW ma lunetke tez z czterema gwiazdami, ale to sa inne gwiazdy - nieba południowego (Octans). Na tej lunetce ustawiasz tak jak pisze powyzej kol. Paniki - interesuje Cie tylko kółko i znajomość aktualnej pozycji Polaris na tym kółku.

sky-watcher-new-reticle.jpg

Sa jeszcze inne

to po co oni dodali octans

• Confused 1