Skocz do zawartości

Jakie obiekty koniecznie trzeba zobaczyć?


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka. Od kilku lat mam teleskop, ale trochę zaniedbałem sobie obserwacje. Teleskop, który mam to Dobson 8. Potrafię znaleźć obiekt na niebie, dlatego poprosiłbym abyście napisali mi co Waszym zdaniem(nie chciałbym przekierowywania do tablicy wimmera itd) trzeba zobaczyć. Interesują mnie wszystkie obiekty oprócz gromad gwiazd otwartych, jakoś  mnie nie kręcą po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Agent Smith napisał:

Wpisz w wyszukiwarce forum "tabela Wimmera" :)

 

 

15 godzin temu, Krzysio2138 napisał:

dlatego poprosiłbym abyście napisali mi co Waszym zdaniem(nie chciałbym przekierowywania do tablicy wimmera itd) trzeba zobaczyć

 

:D :D :D 

 

A tak serio, warto zobaczyć wszystko co jest w zasięgu twojego sprzętu :) Nie ma gotowego rozwiązania, zależy jakie masz okulary, filtry, jakie niebo itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale on nie chce Tabeli Wimmera ;) Zresztą tam sporo gromad otwartych, które mnie tez szczerze mówiąc za bardzo nie kręcą (pewnie się narażam :nerves: ), mimo wszystko to  taka Chi-Ha  jednak robi na mnie duże wrażenie i na pewno dołacztyłbym ja do listy :)

 

Natomiast sa obiekty, które trzeba zobaczyć, wypada zobaczyć, bo o nich się bardzo często mówi. Oczywiscie , że wypada tez obejrzeć sobie cały katalog Messiera, ale nie wiem czy o wszystkich zawartych tam obiektach mówi sie równie często... Sa klasyki typu M13 czy M57... trzeba je zobaczyc.

Tak samo z obiektami na Ksiezycu, na Jowiszu, Saturnie, Marsie... Wypada np. na Marsie ujrzeć czapę polarną., bo czesto o niej sie mówi. Czesto sie mówi o kraterkach w Plato, chociaz są ledwo co dostrzegalne.

Czesto się mówi o rozdzielaniu Epsilonów w Lutni, o Albireo...

 

Myślę, ze warto zrobić taka minimalistyczną listę: "obiekty, które  absolutnie koniecznie trzeba zobaczyć"

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dobrychemik napisał:

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie? Nie ma go w tabeli Wimmera ;)

 

 

Warto dodać że jeszcze niedawno był tam napis ' Imienia Józefa Stalina" 

Natomiast wracając do tematu chyba teraz warto się skupić na Strzelcu i okolicy . Nie ma tam zbyt dużo gromad otwartych za to jest dużo gromad kulistych i mgławic. W 6 calowym Newtonie kulki wyglądają pięknie w 8 pewnie będą jeszcze piękniejsze.

Ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić żeby komuś nie podobała się 'Dzika kaczka " :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tego trochę. Warto kupić jakiś przewodnik po niebie lub ich kilka. Stellarium, SkySafari, Skeye i sporo innych. Każdy z nas lubi coś innego. 

Masz teleskop do DSów, znajdź Lagunę, Omegę i okolice, pod ciemnym niebem bajka. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można spokojnie odejść z tego świata nie widząc nigdy h+χ Persei oraz M24 i M8.

 

Jeśli jesteś bardziej wymagającym obserwatorem i "Tabela Wimmera" to mało, to któryś z kolegów ostatnio wrzucał "The Observer's Sky Atlas" w pdfie. Jeżeli to Cię również nie satysfakcjonuje to jest jeszcze Święty Graal observatorów, "The Night Sky Observer's Guide", polecam tom I i  II

 

Warto sprawdzić wątek:

https://astropolis.pl/topic/74057-łatwe-do-obserwacji-mgławice/#comment-844678

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kjacek napisał:

Jest tego trochę. Warto kupić jakiś przewodnik po niebie lub ich kilka. Stellarium, SkySafari, Skeye i sporo innych. Każdy z nas lubi coś innego. 

Masz teleskop do DSów, znajdź Lagunę, Omegę i okolice, pod ciemnym niebem bajka. 

 

3 godziny temu, Mc ślimack napisał:

Nie można spokojnie odejść z tego świata nie widząc nigdy h+χ Persei oraz M24 i M8.

 

Jeśli jesteś bardziej wymagającym obserwatorem i "Tabela Wimmera" to mało, to któryś z kolegów ostatnio wrzucał "The Observer's Sky Atlas" w pdfie. Jeżeli to Cię również nie satysfakcjonuje to jest jeszcze Święty Graal observatorów, "The Night Sky Observer's Guide", polecam tom I i  II

 

Warto sprawdzić wątek:

https://astropolis.pl/topic/74057-łatwe-do-obserwacji-mgławice/#comment-844678

 

 

I to są dobre odpowiedzi. Dzięki wielkie.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.