Skocz do zawartości

Kto z Was widział najwięcej całowitych zaćmień Słońca?


Agent Smith

Rekomendowane odpowiedzi

Rozmarzyłem się... a tu ZONK!

 

Wikipedia:

Zaćmienie Słońca z 2 sierpnia 2027[edytuj]

35px-Gnome_globe_current_event.svg.png
Ten artykuł dotyczy przyszłego wydarzenia. Informacje w nim zawarte mogą się zmienić wraz z pojawieniem się nowych faktów, a początkowe doniesienia mogą być niepewne. 
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Agent Smith napisał:

 

Dobrze to rozumiem..

 

 

Zdziwisz się :)

 

 

No rzeczywiście jak ktoś był w temacie szybciej i miał możliwości wyjazdu w 1999 i 2006 to zaliczył. Póxniej już nie było tak dobrze. Ale znalazło by się na forum grono co widziało więcej zaćmień całkowitych niż ja cześciowych. Dla mnie w XXI w. było więcej udanych tranzytów planet niż zaćmień słonecznych. Jak byłby wątek z odwrotnym pytaniem (wliczajac zaćmienia częsciowe) - kto widzął w ogóle najmniej zaćmień Słońca to bym pewnie wygrał ;) .

 

 

Edytowane przez Charon_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem 6:

 

1999 - Węgry

2001 - Zambia

2002 - RPA

2006 - Niger (wrażenia przytłumione przez pył znad Sahary)

2008 - Syberia

2009 - Chiny (trudno powiedzieć, żebym widział, raczej "byłem świadkiem" - była potężna ulewa i zrobiło się po prostu ciemno)

 

Relacje z niektórych wyjazdów na archiwalnej stronie: https://stalker.udl.pl/private/zacmienia.html 

 

Później pojawiły się dzieci, kredyt i od tej pory mam dłuższą przerwę od księżycowego cienia. Ale jeszcze do niego wrócę :) 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS1. Myślę, że @Radek Grochowski dołoży tutaj tu pieca, jeśli zechce się wypowiedzieć w tym wątku.

PS2. Znam człowieka, który w 1997 r. był w Mongolii i jednocześnie z całkowicie zaćmionym Słońcem widział kometę Hale-Bopp :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Agent Smith napisał:

Dla ułatwienia dodam, że rekord świata (w zeszłym roku) wynosił 35...

a więc w sumie obserwował całkowite zaćmienie przez ponad 1 godz 50 minut i zaczął w 1970 roku. Podobnie jak Fred Espenak czyli Mr Eclipse, dla którego zaćmienie w 2020 roku było pierwszym którego nie widział przez COVIDA. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Niki napisał:

a więc w sumie obserwował całkowite zaćmienie przez ponad 1 godz 50 minut i zaczął w 1970 roku. Podobnie jak Fred Espenak czyli Mr Eclipse, dla którego zaćmienie w 2020 roku było pierwszym którego nie widział przez COVIDA. 

Może nie wszyscy pamiętają ale w 2009 r. też była epidemia w Chinach. Na lotniskach sprawdzali temperaturę i można było trafić na kwarantannę. Było to nawet brane pod uwagę w planach wyjazdów aby dzień zaćmienia wypadał w ostatnich dniach wycieczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, Niki said:

a więc w sumie obserwował całkowite zaćmienie przez ponad 1 godz 50 minut i zaczął w 1970 roku. Podobnie jak Fred Espenak czyli Mr Eclipse, dla którego zaćmienie w 2020 roku było pierwszym którego nie widział przez COVIDA. 

 

Obserowali - jest (było?) ich trzech :)
Ciekaw jestem jak policzyłeś tak dokładnie ten czas - jakaś średnia "z palca" ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Agent Smith napisał:

Ciekaw jestem jak policzyłeś tak dokładnie ten czas - jakaś średnia "z palca"

No skąd, są dokładne dane. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, ponieważ średnia wychodzi ponad 3 minuty. Ale rekordzista wielokrotnie wynajmował prywatny samolot i przedłużał sobie w ten sposób zaćmienia nawet do 8 czy 9 minut. Czyli w sumie stosował doping :)

W sumie wszystkich zaćmień całkowitych, obrączkowych , częściowych oraz zaćmień Księżyca najwięcej widział Fred Espenak, ale mogę czegoś nie wiedzieć. Ponadto, nie było sytuacji w której zachmurzenie uniemożliwiłoby mu obserwację zjawiska. Wśród zaćmieniowców panuje opinia, że tam gdzie jedzie Fred, tam jadą wszyscy, bo  pogoda jest gwarantowana. Miałem okazję widzieć gościa podczas zaćmienia w starożytnym amfiteatrze w Side. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Niki napisał:

No skąd, są dokładne dane. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, ponieważ średnia wychodzi ponad 3 minuty. Ale rekordzista wielokrotnie wynajmował prywatny samolot i przedłużał sobie w ten sposób zaćmienia nawet do 8 czy 9 minut. Czyli w sumie stosował doping :)

 

Tutaj mieli doping na dźwigni :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz widziałem całkowite zaćmienie w 2006 roku w Side. Ciężko to opisać, takie przeżycie trochę dziwne, nie wiem jak to opisać, jakby "duchowe". Wydaje mi się że takie "must see" dla każdego miłośnika astronomii.  

Na pewno nie ostatni raz....

Szykuję się na Stany - 2024

Hiszpanie - 2026

Egipt - 2027  :) (to musi się wydarzyć, termin, długość zaćmienia i miejsce) 

 

Edytowane przez bas.sic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Stalker napisał:

PS2. Znam człowieka, który w 1997 r. był w Mongolii i jednocześnie z całkowicie zaćmionym Słońcem widział kometę Hale-Bopp :) 

Nie pamiętam gdzie, czy to było w Australii czy w Chinach widzieliśmy staruszkę z kilkudziesięcioma datami na zaćmieniowej koszulce. Wzbudzała powszechny podziw i pozytywną zazdrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.