Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Słońca 10.06.2021


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie niestety nie było dane uczestniczyć w tym wydarzeniu. Ale znajduję tutaj kupę fajnych fotek, więc sam nie musiałem robić. :)

Nie dam rady zalajkować wszystkich, więc przesyłam umowne lajki dla wszystkich, którzy pokazali tutaj swoje fotki. ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie pogoda dopisała, z chwilowymi przerwami na przelatujące niskie cumulusy. Dałem okropnie ciała przygotowując się po nocy w półprzytomnym widzie. Zabrałem do pracy cały plecak sprzętu optycznego, ale do co drugiego zostawiłem w domu filtry :hysterical::Salut:

 W efekcie w akcji uczestniczyły: 2 szybki spawalnicze nr 14, lornetka 10x50 z filtrami Baader ND5, lunetka Yukon 20x50 z filtrem j.w. (weteranka spod Gross Ventre/Horsetail Creek 21.08.2017 tj. całkowitego zaćmienia w USA), teleobiektyw 300/5.5 i Olympus OMD EM10 II (filtr musiałem pożyczyć z lunetki 20x50, bo zapomniałem). Do tego 2 statywy. Refraktor 80/400 (też weteran zaćmieniowy) pozostał w plecaku, bo filtr wydłubałem z odrośnika jesienią podczas Jowisza z Saturnem i tak został na półce... Udało się pokazać zaćmienie kilku osobom płci obojga. Cyknąłem pamiątkową fotkę krótko po maksimum, wykadrowana poniżej.

Pozdrawiam

-J.

 

132_crop1.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje uważam za udane. Specjalnie kupiłem lepszy filtr słoneczny, który dawał wyraźniejszy obraz. Wypróbowałem różne metody obserwacji - przez teleskop, potem przełożyłem filtr na teleobiektyw aparatu i robiłem zdjęcia aparatem. Potem rzutowałem obraz na ekran na ścianie budynku, to krewni sobie popatrzyli (zrobiłem sobie zdjęcie na tle tego ekranu). Potem poszedłem do szopy w ogrodzie i z kartonu z otworem zrobiłem camera obscura i tak też dało się wyraźnie zobaczyć zaćmienie, mimo małej fazy. Chmury nie przeszkadzały. Chmura związana z nadciągającą burzą nadciągnęła tuż po ostatnim kontakcie.

Obserwowałem w okolicy Terespola i faza maksymalna wynosiła około 9,5%

6f4d6c377ab09e679b48f238047e72e8.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim głównym zaćmieniowym teleskopem był Lunt, ale powiesiłem też SW Maka 180 z Canonem 200D na tym samym montażu (AZ-EQ5). Przez zabawy z Luntem ten maczek celował gdzie chciał, ale dzięki cyfrowej stabilizacji da się od biedy obejrzeć timelapse z niego.

 

10 klatek wyzwalanych co minutę, najlepsza wybrana PIPPem, odrobinę podciągnięta przez IMPPG, stabilizacja ffmpeg.

 

 

Edytowane przez knowak
literówki
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AviatorL napisał:

Pytanie techniczne:

Jak uzyskujecie żółty kolor Słońca na zdjęciach z folią ND5? Macie założone filtry kolorowe? Żółte? Pomarańczowe? Baader czy jakieś tańsze?

Tutaj masz krótkie video jak podbić kolory na zdjęciach uzyskanych z folią ND5.
Photoshop => Temperatura => Jaskrawość / Nasycenie - wartości oczywiście zależne od indywidualnych preferencji :) 

 


 
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emocje po zaćmieniu nieco opadły i można rozejrzeć się po "internetach" w celu obejrzenia dokonań z innych krajów.  Szczególnie ciekawie wyglądają zdjęcia z USA i Kanady - bonus jakim było nisko przebiegające zjawisko wykorzystano tam idealnie.

Wiem że na całkowite w Hiszpanii w 2026 pojadą zapewne wszyscy zdolni do samodzielnego  poruszania się,  jednak ci którzy z jakiegoś względu zostaną, będą mogli polować na podobne widoki.  Ciekawego krajobrazu, architektury oraz industrialu jest  u nas multum :matrix:

 

W linkach źródłowych wiele  innych równie ciekawych zdjęć.

 

4A.jpg.ee81cd75015d6f4c238f398e47843eb4.jpg

https://twitter.com/AnthonyQuintano/status/1402930111314280450?s=20

https://twitter.com/hashtag/SolarEclipse?src=hash&ref_src=twsrc^tfw

 

5A.jpg.58298022d8f7c33f47a5338ffe249166.jpg

https://twitter.com/TrevorMahlmann/status/1402951254326775817?s=20

 

6A.jpg.da69313638453a6ba77ef75f00350ac0.jpg

https://www.sciencefocus.com/space/photography-2021-solar-eclipse-in-pictures/

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.