Skocz do zawartości

Zaćmienia Słońca - wspomnienia


Agent Smith

Rekomendowane odpowiedzi

To na początek "nostalgia piece".

Tatry, Dolina Pięciu Stawów.

 

Quiz: który to rok ?

:)

 

IMG_0489c.jpg.25a396d3d05b4f5ceee682c649e825f7.jpg

 

Zenith E, Jupiter 135/3.5, Orwochrom 18 (chyba).
Slajd kopiowany na kolanie (sorry)

 

Edit: Fotka była odwrócona stronami - teraz jest dobrze, przepraszam.

 

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Agent Smith napisał:

Tamten wątek dotyczy całkowitych zaćmień, więc nie chciałem robić offtopa :)

Przepraszam purystów - skoro Wam to przeszkadza pousuwajcie to w diabły i cześć.
 

Można wydzielić i przenieść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro są zagadki to i ja mam jedną

 

kiedyś podczas wyścigu F1 mieliśmy możliwość obserwowania "na żywo" częściowego zaćmienie Słońca. Było to pod wieczór i gdy bolidy były pokazywane z kamer na wysokości toru momentami widać było wygryzioną tarczę Słońca tuż przed jego zachodem

 

czy ktoś to widział i kiedy to było oraz o jakie GP chodzi? Proszę podać datę i nazwę miasta lub toru

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się. Chodziło o to zaćmienie, a było to w Abu Dhabi na torze Yas Marina

wygrywasz talon na balon, a konkretnie miejsce w kapsule na misji stratosferycznej

cały pewnie się nie zmieścisz ale twój nick spokojnie da się upchnąć  ;)

 

pozdrawiam

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

W dniu 10.06.2021 o 02:00, Agent Smith napisał:

To na początek "nostalgia piece".

Tatry, Dolina Pięciu Stawów.

 

Quiz: który to rok ?

:)

 

IMG_0489c.jpg.25a396d3d05b4f5ceee682c649e825f7.jpg

 

Obstawiam jesień (październik) 2005. Też byłem w Tatrach, tylko w słowackiej Dol. Białej Wody :) A pierwotnie miałem być w Hiszpanii, bo to obrączkowe było :movingtongue: Nawet przewodnik kupiłem, do dziś nie wykorzystany zalega. Ale kilka miesięcy wcześniej zadzwoniła koleżanka z informacją, że jej kumple szukają chętnego na sierpniowy wypad do Iranu...

Pozdrawiam

-J.

 P.S. Koleżankę udało mi się rok później niejako wyswatać przy pomocy całkowitego zaćmienia w Turcji w 2006. Poznali się z przyszłym mężem przy okazji wyjazdu tamże.

 

 

 

 

Edytowane przez Jarek
2x podpis dałem, wrrr...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agent Smith

Mnie w Twojej zagadce zmyliło lustrzane odbicie zdjęcia - dlatego początkowo założyłem 31 maja 2003 r., pamiętając, że było widoczne o wschodzie Słońca. Tak to wyglądało u mnie, w Górach Kamiennych:

 

01.jpg.b8f53cad9bf0b9327089c8a9fda9ca1a.jpg

 

Jednak porównując to zdjęcie z Twoim zauważyłem inny azymut tarczy Księżyca. Przypomniałem sobie, że było zaćmienie widoczne tylko w części kraju. Orwochrom w podpowiedzi jakoś przeoczyłem, stąd początkowy typ na 2010. A później po nitce do kłębka :) 

 

Niestety, straciłem zdjęcia robione podczas tego zjawiska, na którym widać było naszą grupę (żeby zobaczyć zaćmienie, nocowaliśmy na szczycie Lesistej Wielkiej, w śpiworach i na karimatach leżących wprost na gołej ziemi), dlatego nie widać otoczenia. Ale mam świeże zdjęcie z tego samego miejsca i w tym samym kierunku:

 

IMG_20210605_190323.jpg.d5514ba2e13dbe8c2dd55a27508fcfec.jpg  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że ze "zwykłych" - częściowych zaćmień Słońca nie widzę w Polsce w przyszłości takich tuż nad horyzontem. Wydaje mi się, że o wiele fajniejsze w ten sposób (wykorzystanie chmur, cirrusów) niż wysoko nad horyzontem i tylko przez filtry....

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alice napisał:

Szkoda że ze "zwykłych" - częściowych zaćmień Słońca nie widzę w Polsce w przyszłości takich tuż nad horyzontem.

Zobacz na zaćmienie 12 sierpnia 2026 roku. W Polsce Słońce zajdzie zaćmione w okolicach maksymalnej fazy gdy zakryte będzie 80% Słońca. Ale wtedy raczej wszyscy wyjadą do Hiszpanii i na Islandię obserwować całkowite zaćmienie.

Także zaćmienie z 12 czerwca 2029 roku rozpocznie się dokładnie o wschodzie Słońca, tyle tylko, że będzie to bardzo płytkie zaćmienie (4.8% w maksimum)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.