Skocz do zawartości

EKOS/Kstars


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, wczoraj próbowałem focić za pomocą EKOS, wszystko ładnie działa z wyjątkiem guidingu wewnętrznego. Próbowałem różnych ustawień, zrobiłem kalibrację, ale niestety guiding u mnie działa tak, że wykonuje powiedzmy z 5-6 korekt a potem po prostu szaleje, pokazuje RMS na przykład 3245 i jest odjazd. Guidowanie tej samej sesji za pomocą PHD2 działa bezbłędnie.

 

Czy ktoś z Was ma podobny setup do mojego (ED80 i QHY9) i mógłby wrzucić screeny swoich ustawień guidingu w EKOS?

 

Z dobrych wiadomości jest to, że ogarnąłem w końcu jak działa scheduler, bardzo fajna rzecz - zrobił mi wczoraj dwie krótkie testowe sesje bez mojej ingerencji na dwa obiekty M13 i Pacmana :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy na pewno wybrany jest teleskop prowadzący a nie główny?

2, Czy teleskop prowadzący jest zdefiniowany i ma poprawną ogniskową i aperturę?

3. Czy kamera prowadząca ma poprawnie podany pixel?  

4. Czy montaż ma wybraną poprawną prędkość śledzenia?

5. Czy wybrana gwiazdka nie jest hot pixelem?

 

Miałem kilka dni temu podobną sytuację. Kalibracja była OK, ale prowadzenie fatalne. Przyczyną była wybrana prędkość Lunar w opcjach montażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie punkty są poprawne ale niestety wczoraj znowu to samo. Guidowal orzez około 5 minut, było ok, następnie RMS nagle 245 i klatki przestały schodzić bo za wysoki błąd prowadzenia. Po okolo 4 minutach wszystko wróciło do normy RMS 1.2 ale po jakimś czasie znowu powtórka. W końcu przełączyłem się na guiding phd2 i do końca sesji ani razu nie było problemu. Chyba nie dane mi jest guidowanie internal guiderem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz kamerkę do guidera? Mi wczoraj guiding też pokazał jakieś kosmiczne wartości na astroberry. Podczas kilku wcześniejszych sesji używałem maka jako serwera i było OK. Powodem jest chyba problem z regularnym schodzeniem klatek z T7 w połaczeniu z Rpi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj puściłem nienadzorowaną sesję w Ekos. Miał uruchomić sesję o 23 i zrobić LRGB 60x20x20x20 po 60 sekund na klatkę i powtarzać sekwencję do 2.15. Nie wiadomo z jakiego powodu zrobił mi 111x20x12x0 

Kij wie o co chodzi, trzeba przejrzeć logi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj była kolejna nienadzorowana sesja z Ekos i wszystko poszło idealnie :)

Cały scenariusz przerobiony, czyli: automatyczny start sesji, sama sesja, meridian flip, refocus co zmiana filtra, na koniec zaparkowanie montażu i wyłączenie chłodzenia kamery.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa powtarzające się problemy z Kstars w różnych konfiguracjach. 

 

1. Ostrzenie. Czasami podczas ostrzenia program "łapie" artefakty w obrazie i na nich się skupia, zamiast optymalizować gwiazdki. Praktycznie 100% operacji ostrzenia kończę ręcznie sterując focuserem. Jakich parametrów używacie podczas ostrzenia?

2. Mój sposób prowadzenia sesji to serwer Kstars na Maku lub na Rpi i klient Kstars na Windows. Podczas kilku ostatnich nocy używałem dwóch setupów, jeden na NEQ6, a drugi na EQM-35. Po stronie klienta by jeden komputer stacjonarny z win10 i jeden laptop z win10. Problem się pojawił kiedy na jedną noc zamieniłem komputery. Profile były poprawne, dane kalibracyjne prowadzenia wyczyszczone, ale pojawiły się problemy z kalibracją guidingu i jego precyzją. Czy jest możliwość zapisania ustawień Kstars z konkretnego setupu i wgranie ich kiedy ten konkretny setup jest ponownie podłączony? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2021 o 09:19, isset napisał:

Hej, wczoraj próbowałem focić za pomocą EKOS, wszystko ładnie działa z wyjątkiem guidingu wewnętrznego. Próbowałem różnych ustawień, zrobiłem kalibrację, ale niestety guiding u mnie działa tak, że wykonuje powiedzmy z 5-6 korekt a potem po prostu szaleje, pokazuje RMS na przykład 3245 i jest odjazd. Guidowanie tej samej sesji za pomocą PHD2 działa bezbłędnie.

 

Czy ktoś z Was ma podobny setup do mojego (ED80 i QHY9) i mógłby wrzucić screeny swoich ustawień guidingu w EKOS?

 

 

 

W dniu 12.06.2021 o 17:40, isset napisał:

No ja mam t7c. 

I tu odpowiedziałeś sobie na pytanie o dziwne zachowanie guidingu.

 

Rpi4 +Ekos  nie chce działać z T7c i mnie co któraś klatka schodziła z kamery obrócona o 180st  (przyjżyj sie obrazkom z kamery pewnie u Ciebie są podobne efekty) a w PHD faktycznie obraz byl normalny.

Po przesiadce na RPI 4B musiałem sprzedać kamerkę i kupiłem Qhy5 problemy zniknęły.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej, czy ktoś może mi podpowiedzieć jak w Ekos robić flaty? Mam na myśli to, żeby program sam policzył czas naświetlania? Zauważyłem, że w panelu focusera jest coś takiego jak zrób flaty w tej pozycji focusera, czy to oznacza że gdzieś jakiś automat ustawi mi pozycje focusera na danym filtrze?

W CCDCIEL jakoś to było proste, jak wybieram typ FLAT, to mi robi kilka próbnych pstryknięć, analizuje obraz i dobiera czas naświetlania, a tu siedzę, patrzę i nie ogarniam :) 

 

1514842913_Zrzutekranu2021-06-25o21_03_22.thumb.png.f579cbf261711753cfbadd429e6120d8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
On 7/13/2021 at 7:42 PM, isset said:

W CCDCIEL jakoś to było proste, jak wybieram typ FLAT, to mi robi kilka próbnych pstryknięć, analizuje obraz i dobiera czas naświetlania

 

Dokładnie tak samo działa w Ekos. W zakładce CCD masz przycisk Calibrate i ustawiasz docelowe ADU i margines błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

cześć

 

mam pytanie

czy można zrobić tyak, by EKOS obsługiwał plate solve, guiding, dithering itd przez kamerę guide CCD

a żeby Canon 5D2 był wyzwalany przez prosty impuls z kabla wyzwalacza a nie usb (w moim przypadku przez astrolinka) ?

 

czyli do profilu ekos nie ładuję (chyba?) dlsr, tylko wyzwalam to spod sterownika astrolinka.

czy to się uda?

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w astrolinku pi mam opcję wyzwalania migawki przez wężyk spustowy (tak samo jak DF). Nigdy tego nie robiłem, ale zakładam że to prosty sygnał zwarcia puszczany w określonych odstępach, pliki zapisują się na kartę.

Jako, że ekos nie chce gadać z moimi DLSR to próbuję się ratować. Chciałbym mieć możliwość zapisania obiektu, zrobienia plate solve i ustawienia kadru wg zapisanych współrzędnych, a następnie uruchomienia guidingu.

Sesji nei zrobię, ale to odpalę wyzwalaczem po prostu. Pewnie nie będzie synchronizacji gdybym robił dither..

Bo widzę, że nie poradzę sobie z ekosem i moimi canonami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przemyśleniu wydaje mi się, że dithering jest do ogarnięcia, w ekosie ustawisz symulator na kamerze główniej i przez nią będziesz robił zdjęcia, dzięki czemu będziesz mógł włączyć dithering. A w astrolinku ustawisz sobie czas pomiędzy klatkami, tak aby nie trafić w fazę ditheringu.

 

w ogóle to wydaje mi się, że mógłbyś nawet przez ten symulator sterować migawką dlsr'a via piny gpio albo przez montaż, jeśli tam masz wyjście snap

Edytowane przez malebranchi
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz to:

https://indilib.org/forum/astroberry/7717-controlling-camera-shutter-with-skywatcher-snap-port.html

 

to teoria nie poparta praktyką, niemniej na płytce raspberry masz piny ogólnego przeznaczenia (gpio) i powinien być jakiś sposób, żeby niemi sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.