Skocz do zawartości

Canon czy Kot?


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Się zastanawiam na sensem wymiany obiektywu Canona 200 mm f/2.8 (elka) na WO Redcata.  Co zyskam? Szkło pracowałoby z pełną klatką (6d). Może ktoś ma bezpośrednie porównanie? Kwestie ogniskowej i światłosiły pomijamy. 

Edytowane przez lukost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, patrix napisał:

Mam 200mm 2.8L i Redcat-a i 6D. Kot kładzie na łopatki Canona. Nie ma co się nawet zastanawiać.

 

1 minutę temu, Tayson napisał:

mialem C200mm i byl o wiele lepszej jakosci niz moj kot.

kota zatrzymałem ze wzgledu na FOV. z moja matryca C200 dawal za dyze pole na obiekty które sobie zaplnowałem.

No to nie jestem mądrzejszy. ;)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby jeszcze namieszać, nie wiem czy nie lepiej zainwestować w coś takiego, może być ciężko z kotkiem i ff.

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6438&lunety=ASKAR ACL200 200 mm F 4 APO gen 2 obiektyw dedykowany do astrofotografii SKU ACL200 G2

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam Canona więc nie mogę porównać, ale mój kot wcale nie ma perfekcyjnych gwiazdek. Ostatnio parę razy go użyłem z ASI533 i nawet z tak małym sensorem nie jest idealnie. Pytanie do posiadaczy kotów: czy wasze kotki też są tak czułe na wszelkie niedoskonałości ustawienia ostrości?

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem kota zaraz jak wyszedł i to była dobra decyzja. Te pierwsze wersje były OK.  Teraz jak czytam,że nie kryje APSC i jest wbudowany tilter to mnie przeraża. Wrzucam pełną klatkę w JPG, plus narożniki. Redcat plus 6D.

 

 

kot1.jpg

kot2.jpg

kot3.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, apolkowski napisał:

Nie mam Canona więc nie mogę porównać, ale mój kot wcale nie ma perfekcyjnych gwiazdek. Ostatnio parę razy go użyłem z ASI533 i nawet z tak małym sensorem nie jest idealnie. Pytanie do posiadaczy kotów: czy wasze kotki też są tak czułe na wszelkie niedoskonałości ustawienia ostrości?

 

Właśnie po to do Kota dodaje się tilter w zestawie, żeby można było ładnie ustawić. Tam oprócz tiltu spokojnie można wykręcić więcej niż 2 milimetry na tych śrubkach jak ktoś ma jakąś egzotykę z filtrami. W przypadku szkieł Canona, raczej ciężko cokolwiek poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dominiksito napisał:

 

Właśnie po to do Kota dodaje się tilter w zestawie, żeby można było ładnie ustawić

 

I to jest tragedia w dzisiejszych czasach. Jak czytam o kłopotach nawet z Epsilon 130, to mnie coś trafia, że kiedyś z prostego, taniego ED80 i 350D można było zrobić fajne zdjęcie, a teraz ze sprzętu za grube tysiące trzeba kombinować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, patrix napisał:

 

I to jest tragedia w dzisiejszych czasach. Jak czytam o kłopotach nawet z Epsilon 130, to mnie coś trafia, że kiedyś z prostego, taniego ED80 i 350D można było zrobić fajne zdjęcie, a teraz ze sprzętu za grube tysiące trzeba kombinować.

Ale może to efekt zwiększonych oczekiwań i ogólnego poziomu astrofotografii amatorskiej? Fajne zdjęcia sprzed 20 lat teraz by tu co najwyżej spotkały się z zachętą do dalszej wytężonej pracy nad swoim warsztatem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczekiwania były mniejsze, a piksele w kamerach były większe więc niedoskonałości optyki czy prostopadłość matryc miały mniejsze znaczenie. Poza tym teleskopy miały mniejszą jasność, a to oznacza większą tolerancję na dokładność ustawienia ostrości

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, apolkowski napisał:

Nie mam Canona więc nie mogę porównać, ale mój kot wcale nie ma perfekcyjnych gwiazdek. Ostatnio parę razy go użyłem z ASI533 i nawet z tak małym sensorem nie jest idealnie. Pytanie do posiadaczy kotów: czy wasze kotki też są tak czułe na wszelkie niedoskonałości ustawienia ostrości?

U mnie podczas ustawiania ostrosci motofocusem przy skali 3.7"/px dopiero przy mocnym przyjrzeniu sie widze minimalny ruch paska. Jak dla mnie niewykonalne palcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

U mnie podczas ustawiania ostrosci motofocusem przy skali 3.7"/px dopiero przy mocnym przyjrzeniu sie widze minimalny ruch paska. Jak dla mnie niewykonalne palcami.

Ok. Ale czy delikatne rozogniskowanie wpływa na kształt gwiazdek czy tylko ich „rozmycie”?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ode mnie jeszcze takie porównanie. @lukost ostatnio robiłeś te same rejony, co ja jakiś czas temu. Pozwolisz, że tu podlinkuje dla porównania.

 

Twoje z 6D i 200mm

sagitta.jpg

 

panoramka vul sgt v2.jpg

 

 

I moje z 6D i kota.

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=16&t=1065

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=16&t=1049

 

 

 

M27_6D_WO_29x180.jpg

Wieszak.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.