Skocz do zawartości

Flaty, darki , biasy, lighty, pomoc


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

W końcu czas i pogoda pozwoliły mi wystawić mój sprzęt do ogródka i spróbować fotnąć co nieco. Mam jednak problem, próbując zestackować w deepskystacker wszystkiego, widzi tylko 27 gwiazd, a M13 którą fotografowałem, nie widać...

 

Zrobiłem Lightów H 10x 60s, O 10x60s, S 10x60s Gain 0

Do tego Darki, Flaty, Biasy zgodnie z instrukcją

Darki 5x60s te same ustawienia co Light, zakryty wlot Gain 0

Biasy 5xnajniższa wartość exkpozycji, zakryty wlot Gain 0

Flaty 5xautomatycznie ustawił ASIAIR, ostrośc ta sama co Light, uzyta flatownica 

 

Bez guidingu, ponieważ z własnej głupoty, nie mogłem go użyć tej nocy. :)

Na podglądzie widać było M13 wyraźnie, gwiazdy, wiaodmo bez guidingu dupa, ale nie wyglądało to tragicznie, na jpg też widać.

Załączę po surowej klatce wszystkiego.

 

Od stanowiska jakieś 50m, znajduje się latarnia oświetlająca drogę, ogólnie niego słabe wiejskie.

 

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć, co robię źle, albo co skopałem? ;)

 

Sprzęt:

TS Optics 150/420

ASI 1600mm Cool

chłodzenie 68%

 

 

Bias_1.0ms_Bin1_H_0001_thn.jpg

Dark_60.0s_Bin1_H_0001_thn.jpg

Flat_6.4s_Bin1_H_0001_thn.jpg

Light_M13_60.0s_Bin1_H_0001_thn.jpg

Autosave.tif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz na gorąco z łąki, chmury naszły, wszystko popsuły. 

Mam parę screenów i jeszcze więcej pytań.

 

Dlaczego mój guiding nie rejestruje gwiazd? Mam aoga i dla mnie to czarna magia jak to ustawić... Kamera jest zepsuta, czy co? 

 

Następnie light, czy to normalne, że jest szary? I dlaczego w rogu jest ten skrawek czarny? Może ktoś, kto korzysta z asiaira podpowie, co robię źle? 

Screenshot_20210612-232104_ASIAIR.jpg

Screenshot_20210612-232622_ASIAIR.jpg

Screenshot_20210612-232835_ASIAIR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Ersoy napisał:

Mam aoga i dla mnie to czarna magia jak to ustawić... Kamera jest zepsuta, czy co? 

Masz tu kilka problemów.

Gdy używałem OAGa, po prostu za dnia ustawiłem ostrość obu kamer na czymś bardzo odległym. Były to słupy wysokiego napięcia oddalone o jakieś 2km. Wystarczyło, nie dotykałem ostrości nigdy więcej.

Jeśli masz lustro regulowane w OAGu, to sprawdź czy ono cokolwiek z toru optycznego widzi. Ja bym je wysunął na maksa , niech nawet rzuca cień, ale przynajmniej sprawdzisz jak wygląda guiding. Masz chyba ASI120, na 5 sekundowych ekspozycjach powinno roić się od gwiazd. To, jak dużo toru optycznego lustro widzi ocenisz za dnia, po prostu zajrzyj w mocowanie kamery.

Wyłącz dithering i najpierw ogarnij materiał. Przy ilości jaką do tej pory testowo zebrałeś, dithering nie ma żadnego znaczenia. PE na poziomie 156" to totalnie niedziałający guiding, ale algorytm robi swoje i po przesunięciu kadru nie potrafi wrócić.

 

Nie mam pojęcia o NB, ale może kalibrujesz wszystkie klatki na raz, a na pewno trzeba każdy kanał zrobić osobno. Wrzuć ten materiał na google drive to "będziemy myśleć" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ersoy napisał:

I dlaczego w rogu jest ten skrawek czarny?

 

Hmm... Nie widziałem nigdy na żywo OAG (ani innych cudów, z którymi startujesz), ale czy przypadkiem sensor kamery głównej nie jest źle obrócony względem OAG właśnie? Może ogarnij te zabawki po kolei - najpierw wyjmij OAG z toru optycznego i zrób kilka zdjęć bez guidingu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaz zdjecie setupu, a w szczegolnosci optyki i kamery. W sumie to powinno znalesc sie w pierwszym poscie.

 

Jak będziesz regulowac oag, to najpierw ustaw w nim ostrosc wyciagiem, potem ostrosc w glownej kamerze. Roznica wysuniecia wyciagu to dlugosc twojej regulacji pod oag. Pryzmat oaga najlepiej ustawic na dluzszym boku matrycu i maksymalnie co schowac, aby w torze optycznym wystawala tylko optyczna czesc.

 

Oag rzuca cien na matryce

"Off Axis Guider Tutorial — TheAstroGazer" https://www.theastrogazer.com/home/off-axis-guider-tutorial

Screenshot_20210613-074129_Google.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, count.neverest napisał:

Masz tu kilka problemów.

Gdy używałem OAGa, po prostu za dnia ustawiłem ostrość obu kamer na czymś bardzo odległym. Były to słupy wysokiego napięcia oddalone o jakieś 2km. Wystarczyło, nie dotykałem ostrości nigdy więcej.

Jeśli masz lustro regulowane w OAGu, to sprawdź czy ono cokolwiek z toru optycznego widzi. Ja bym je wysunął na maksa , niech nawet rzuca cień, ale przynajmniej sprawdzisz jak wygląda guiding. Masz chyba ASI120, na 5 sekundowych ekspozycjach powinno roić się od gwiazd. To, jak dużo toru optycznego lustro widzi ocenisz za dnia, po prostu zajrzyj w mocowanie kamery.

Wyłącz dithering i najpierw ogarnij materiał. Przy ilości jaką do tej pory testowo zebrałeś, dithering nie ma żadnego znaczenia. PE na poziomie 156" to totalnie niedziałający guiding, ale algorytm robi swoje i po przesunięciu kadru nie potrafi wrócić.

 

Nie mam pojęcia o NB, ale może kalibrujesz wszystkie klatki na raz, a na pewno trzeba każdy kanał zrobić osobno. Wrzuć ten materiał na google drive to "będziemy myśleć" :)

Muszę spróbować tak jak mówisz, w wolnej chwili wrzucę materiał na dysk. Dzięki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, karp_killer napisał:

 

Hmm... Nie widziałem nigdy na żywo OAG (ani innych cudów, z którymi startujesz), ale czy przypadkiem sensor kamery głównej nie jest źle obrócony względem OAG właśnie? Może ogarnij te zabawki po kolei - najpierw wyjmij OAG z toru optycznego i zrób kilka zdjęć bez guidingu. 

To już dobry trop, wkręcę kamerę główna dziś za dnia i sprawdzę jak to wygląda. Dzięki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Pokaz zdjecie setupu, a w szczegolnosci optyki i kamery. W sumie to powinno znalesc sie w pierwszym poscie.

 

Jak będziesz regulowac oag, to najpierw ustaw w nim ostrosc wyciagiem, potem ostrosc w glownej kamerze. Roznica wysuniecia wyciagu to dlugosc twojej regulacji pod oag. Pryzmat oaga najlepiej ustawic na dluzszym boku matrycu i maksymalnie co schowac, aby w torze optycznym wystawala tylko optyczna czesc.

 

Oag rzuca cien na matryce

"Off Axis Guider Tutorial — TheAstroGazer" https://www.theastrogazer.com/home/off-axis-guider-tutorial

Screenshot_20210613-074129_Google.jpg

Nawet nie wiedziałem, że ma to takie znaczenie. Czyli to jest cień pryzmatu, ale nie groźny można późnej go wyeliminować? 

 

Mam zdjęcie setupu z ostatniej nocy. 

20210612_213751.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak niegroźny, jak grożny!

Godzinę temu, Ersoy napisał:

Tor optyczny aogu, zgadza się z tym co pisałeś tyson, pryzmat jest w rogu kadru, stąd ten cień. 

 

Nadal nie wiem, czemu nie widzę gwiazd w guidingu. Przecież jest wysunięty myślę dobrze. 

20210613_111359.jpg

jak sobie oko zasłonisz, to nic nim nie widzisz. myslisz, ze gdy zaslonisz matryce, to jakos pozniej to naprawisz????

 

na powyzszym zdjeciu  wyglada jakbys mial oag za kolem przed kamera.  blad. oag ma byc przed kolem.

jaki rozmiar ma oag? moze okazac sie ze jest za maly pod Twoją kamere.

 

zerknij na link i przeczytaj ze zrozumieniem co Ci napisalem o pozycji pryzmatu.

 

5 godzin temu, Tayson napisał:

Pryzmat oaga najlepiej ustawic na dluzszym boku matrycy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

 

 

jak niegroźny, jak grożny!

jak sobie oko zasłonisz, to nic nim nie widzisz. myslisz, ze gdy zaslonisz matryce, to jakos pozniej to naprawisz????

 

na powyzszym zdjeciu  wyglada jakbys mial oag za kolem przed kamera.  blad. oag ma byc przed kolem.

jaki rozmiar ma oag? moze okazac sie ze jest za maly pod Twoją kamere.

 

zerknij na link i przeczytaj ze zrozumieniem co Ci napisalem o pozycji pryzmatu.

 

 

Dzięki Tayson za odpowiedź. Normalnie mam w układzie tak jak mówisz Korektor komy > OAG > Koło filtrowe > Kamera Główna. Złożyłem do zdjęcia w ten sposób, by pokazać, że nic nie zakrywa pryzmatu.

 

Muszę pokombinować z tym ustawieniem pryzmatu do dłuższej krawędzi matrycy Kamery Głównej. Przez EAF (focuser), mam problem z modyfikowaniem położenia kamery guidującej, ponieważ blokuje się właśnie z EAF-em. A jak skręcam złączki, to właśnie kończy w miejscu jak na zdjęciach, czyli bardzo blisko EAF-a.

 

OAG mam ZWO, nie wiem dlaczego miałby być za mały? Może rzeczywiście mam to beznadziejnie poustawiane, stąd te problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej, bo co nie możemy sie dogadac...

 

Liczac od poczatku oaga od strony korektora do matrycy kamery w oagu i liczac od poczatku oaga do głównej matrycy odleglosci musza byc takie same. Ostrosc na glownej musi rowniez dawac ostrosc w tym samym czasie na oagu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.