Skocz do zawartości

Od ultrafioletu do podczerwieni


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to dobry dział na to, dlatego w razie czego proszę o przeniesienie tego w odpowiednie miejsce.

 

W sumie to mało astronomiczne, choć sprzęt wykorzystany jest jak najbardziej astronomiczny. Znalazłem worek z filtrami, które przeleżały w walizce parę lat, a jako że nie miałem dzisiaj żadnych planów, postanowiłem zobaczyć jak się owe filtry spisują. Wkręciło mnie to na prawie cały dzień i tylko trochę żałuję, że nie przyłożyłem się należycie do ustawienia ostrości, choć przecież jutro też jest wolny dzień  ;)

Ale po kolei. Mam filtry od 280nm, czyli ultrafiolet, poprzez całe pasmo widzialne, aż do podczerwieni, która kończy się na 1050nm. Filtry są różne, jedne mają szerokość 10nm, a inne nawet po 50nm.Wybrałem kilka i zacząłem avikować przez Redcata i DMK31, która demonem QE nie jest i np. klatki z filtrem 280 nm były kręcone po 10sek w pogodny dzień  :icon_exclaim:   Zresztą podczerwień 1050nm również szła na klatkach po 7 sek.

Dość przynudzania, pora na efekty.

 

Gif (14MB) przedstawiający przejście z ultrafioletu do podczerwieni, czyli 330nm, 575nm i 868nm

file.php?id=3865&mode=view

 

i złożenie tego do "RGB"

 

file.php?id=3866&mode=view

 

oraz potraktowane  HLVG
 

file.php?id=3867&mode=view

 
Następnie wycelowałem kota w stary, zdewastowany szpital Stalownik. Na początek gif przedstawiający różnice w  pasmach, od UV, po IR

file.php?id=3868&mode=view

i kilka wariacji złożenia tego w kolorowy obrazek.

Coś ala RGB - R(656nm), G(533nm), B(410nm)

file.php?id=3869&mode=view

R (1050nm), G(510nm), B(280nm)

file.php?id=3870&mode=view

I tak na chybił trafił ;)

file.php?id=3871&mode=view

 

Następny cel to Jowisz, Księżyc i Słońce. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie strzelił chociaż raz do słońca z filtrem 410nm o szerokości 50nm, a więc pasmo wapnia, ale na bardzo szeroko
 

file.php?id=3872&mode=view

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.