Skocz do zawartości

M 101 - brzydsza nawet niż zwykle (+stack)


Patryk Sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Z jakiegoś powodu, trochę niespodziewanie, prognozy pogody zgrały mi się z wyjazdem na południe na długi weekend.

 

Stwierdziłem, że odhaczę najbrzydszą galaktykę naszego nieba (tak, żeby już do nie nie wracać) i zrobię Galaktykę Wiatraczek.

Niestety - noc zacząłem od zerwania kabli do chłodzenia w moim Canonie i wysoka temperatura totalnie zmasakrowała pracę sensora.

Mimo to - pojedyncze suby wyglądały zachęcająco, a we dwie noce zebrałem 5h materiału, więc zawód efektem końcowym tym większy.

Niemniej - do rzeczy:
Montaż - HEQ5

Sensor - Canon EOS 4000D

Teleskop - Newton GSO 200/800

I jako filtr SVBony SkyGlow

 

Moje któreś tam podejście wygląda tak:
881137562_PinwheelGalaxy.thumb.jpg.02275f1b3fe7bc2a557a3760475916e9.jpg

 

Nawet nie liczę na jakąś konkretną krytykę, po prostu uważam, ze tu nie było czego wyciągać.

 

Niemniej - do postu dorzucam stack.

Może Wam pójdzie lepiej ;)

Jednak preferowałbym się dowiedzieć, że stack jest lepszy, a to moje umiejętności obróbki są guzik warte ;)  Jakby ktoś się bawił w fotometrię 1,1arcsec/pix skala

 

1725997927_Pinwheelgalaxy-stack.tif

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba troszkę przesadzasz. 

Za bardzo tło wyciąłeś i gwiazdki mają lekkie jajo, ale sama galaktyka wygląda dobrze. Ma ładne kolory i złapało się troszkę wodorowych mgławic w niej. 

 

Dodatkowo ładnie prezentują się te małe klaczki w okolicy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

OK, podoba mi się bardziej niż moje :)

Opowiesz co robiłeś?

Bo ja nie jestem w stanie tak przyjemnych kolorów uzyskać .

Bardzo mi miło :D Tam jeszcze jest sporo do ogarnięcia, ale na pewno materiał nie należy do złych. Bardzo przyjemnie się go obrabiało.

 

Mój workflow obejmuje w 90% Pixinisnght + 10% PS i ACDSee.

Generalnie wersja na szybko jak tutaj to tak:

- Dynamic Crop

- Background Neutralization

- DBE (tutaj zrobiłem go dwukrotnie.  Bardzo dużo punktów - ok. 50 na linię i duża tolerancja)

- wyciągnięcie histogramu

- rozdzielenie na L i RGB, a potem ponowne złożenie LRGB Combination, ale z filtrem chrominancji (usuwa ją w znacznym stopniu)

- Range Mask - maska tylko na galaktyki, resztę trzeba wyczyścić np. Clone Stampem

- rzeżbienie krzywymi, Local Histogram Transformation etc.

- potem maska na gwiazdy i podbicie saturacji.

 

Ważne, żeby na każdym etapie zastosowania maski na końcu dać SCNR i usunąć zieleń.

 

Z grubsza to tyle :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, dałeś najgorszą możliwą odpowiedź, którą moge podsumować, ze.robusz z grubsza to co ja tylko lepiej :D

Preferowałbym gdybyś robił coś inaczej, bo to łatwiej wdrożyć. 

No nic idę zakasać rękawy i walczyć aż do skutku. 

Pochwalę się, jak coś mi wyjdzie :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zrobiłem kolejne podejście i wyszło to tak:

673992327_PinwheelGalaxy2shrink.thumb.jpg.3e860f9dfc80a728648233fc5f4bcdb2.jpg

 

Z retrospektywy - niepotrzebnie się w ogóle bawiłem w dekonwolucję.

Mam wątpliwości czy na tak krótkim materiale coś idzie dekonwolucją wyciągnąć, bo widzę że detal mi wyszedł identyczny jak na fotce @Tuvoc, a jestem wręcz pewny, że dekonwolucja wyprała mi nieco kolor.

Może jutro zrobię kolejne podejście.

 

Ale sama galaktyka wciąż brzydka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2021 o 00:39, Patryk Sokol napisał:

OK, zrobiłem kolejne podejście i wyszło to tak:

673992327_PinwheelGalaxy2shrink.thumb.jpg.3e860f9dfc80a728648233fc5f4bcdb2.jpg

 

Z retrospektywy - niepotrzebnie się w ogóle bawiłem w dekonwolucję.

Mam wątpliwości czy na tak krótkim materiale coś idzie dekonwolucją wyciągnąć, bo widzę że detal mi wyszedł identyczny jak na fotce @Tuvoc, a jestem wręcz pewny, że dekonwolucja wyprała mi nieco kolor.

Może jutro zrobię kolejne podejście.

 

Ale sama galaktyka wciąż brzydka

Chyba jesteś zbyt krytyczny względem siebie :-) Z dekonwolucją mi nie po drodze bardzo często. Czasem potrafi bardzo pomóc, ale bywa, że skutek jest odwrotny. Może trochę mniej odcinałbym tło, tam jest sporo ciekawych rzeczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.