Skocz do zawartości

Dodatkowy montaż+statyw, żeby się nie nudzić


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie mam HEQ5, który przy każdej nadarzającej się okazji (czyli w sumie dość rzadko) służy do astrofoto. Ponieważ mam więcej tub niż montaży, to chciałbym jednocześnie z fotografowaniem móc też coś poobserwować. I tu moja prośba o poradę: jaki w miarę tani zestaw montaż+statyw zakupić, aby mógł obsłużyć Maka150 wyłącznie do obserwacji wizualnych? Patrzyłem na AZ4, ale ma on deklarowany udźwig 6 kg, a sam Mak150 to już 5.5 kg. Do tego kątówka i okular lub dwa (bino). Chyba za ciężko. Co doradzacie?

A może nie tędy droga, trzeba się przeprosić z nielubianymi Newtonami i sprawić sobie Dobsona 10" lub 12"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie buduję widły pod Maka 180mm. Może zaprojektuj sobie takie widełki pod swojego? Bartek ma mi ogarnąć napęd, Piotrek K. zrobi tuleje, alu i łożyska z Allegro, przekładnia ślimakowa i inne elektro-rupiecie z Allegro lub Ali....

Będzie lekko (bo bez przeciwwag), solidnie i tanio (w miarę)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii udźwigu to na AZ4 czasem wieszam achromat 152/1200 na statywie stalowym. Daje radę, drgania tylko czasem nie wygasają, ale przy MAKu nie będziesz mieć tego problemu. Tubę i tak trzeba wyważyć więc kwestia wagi akcesoriów jest drugorzędna. Większy udźwig ma skytee2, do tego jest dwutubowy.

Problem możesz mieć gdzie indziej - przy dużych powiększeniach brakuje mikroruchów w AZ4 (w skytee są), dochodzą drgania od dotykania tuby żeby przesunąć za obiektem itp. Przy niewielkich jest ok.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że niepotrzebnie sprzedałem EQ3-2, teraz by się przydał...

 

@Marcin_G "zaprojektuj sobie" - Ty żartownisiu, projektant ze mnie jest tej klasy co i majsterkowicz :D Pozostaje mi tylko opcja zakupu gotowego produktu. Ale widły odpadają z dwóch powodów:

a) nie zawsze wizual będzie obsługiwany przez Maka, czasem będzie to też ED

b) Mak150 to nie jest moim docelowym długoogniskowcem, wcześniej czy później wymienię go na coś lepszego

Zatem potrzebuję czegoś uniwersalnego, a nie skrojonego pod jedną tylko tubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również Ci polecam AZ-4

Często na wyjazdowe sesje foto biorę do wizuala mój drugi APO 130 mm. Z kątówką i Naglerem waży ok 12 kg i nie ma problemu z zamocowaniem na AZ-4. Jedynie przy większych powiększeniach >150x (planety, Księżyc) przez kilka sekund drga. Ale z Naglerem 22 mm do DS-ów na dobrym niebie to prawdziwa uczta dla oczu.

Podobnie w wizualu spisuje się z Newtonem 8", chociaż ze względu na grubość tuby zenit jest lekko ograniczony.

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Oskar, ja mam do wizuala taki oto montaż.

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=2517&lunety=Monta ALT AZ z mikroruchami i stalowym statywem AZ5 TPL

 

Pod refraktorem 127/825 odrobinę stęka, ale uważam że te kasę to całkiem fajne "koromysło".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał:

Cześć Oskar, ja mam do wizuala taki oto montaż.

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=2517&lunety=Monta ALT AZ z mikroruchami i stalowym statywem AZ5 TPL

 

Pod refraktorem 127/825 odrobinę stęka, ale uważam że te kasę to całkiem fajne "koromysło".

 

Fajny, cieszę się, że chcesz mi go sprzedać ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od preferencji obserwacji. Jeśli ktoś zalicza wiele obiektów w krótkim czasie i używa niezbyt dużych powiększeń  to AZ bez mikroruchów, bo tak jest wygodniej.

Jeśli ktos lubi wpatrywać się w obiekt długo i w dużym powiększeniu to EQ, bo tak jest.... wygodniej. 

 

To samo dotyczy teleskopu. Sa ludzie którzy oglądają w powiększeniach 0,5xD i wtedy wystarczy króciutki achromat na AZ. Sa ludzie którzy ogladaja w powiększeniach 2,5xD i wtedy trzeba APO (bardzo długie achro) na stabilnym EQ z napędem. W małych powiększeniach drgania nie sa istotne, w dużych uniemożliwiają obserwacje.

 

Nie ma jednego własciwego sposobu obserwacji, nie ma jednego właściwego teleskopu, nie ma jednego właściwego montażu. Dla mnie to jest oczywiste... 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MarekJMD napisał:

Skoro masz już AZ5 to sprawdzonym rozwiązaniem jest zamontowanie na tym statywie głowicy EQ3-2, będzie OK i napęd do EQ3-2 pociągnie to bez problemów.

 

Nie mam. Jak pisałem na początku: mam tylko HEQ5.

Wydaje mi się, że najbardziej by mi szybki w rozstawianiu AZ z mikroruchami, czyli raczej AZ5, a nie AZ4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

Nie mam. Jak pisałem na początku: mam tylko HEQ5.

Wydaje mi się, że najbardziej by mi szybki w rozstawianiu AZ z mikroruchami, czyli raczej AZ5, a nie AZ4.

Jak kto woli. Dla mnie mikroruchy w AZ to nieporozumienie. Kręcisz cały czas dwiema gałkami i  wprawisz montaz w drgania. Jak dla mnie to sie nie sprawdza takie rozwiązania zarówno przy duzych jak i przy małych powiekszeniach. Podkreślam jak dla mnie. W małych powiększeniach mikrorychy są niepotrzebne, a w duzych kręcenie obiema gałkami nie dość , ze upierdliwe to jeszcze generujace drgania.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC Tak, rozumiem. Sam od zawsze byłem zwolennikiem montaży ekwatorialnych i najlepiej z napędem, bo są najwygodniejsze w prowadzeniu obserwacji. Tu jednak chciałbym uzyskać również wygodę w samym rozstawianiu się. Z AZ można być gotowym do obserwacji w 3 minuty.

 

 

6 minut temu, lkosz napisał:

to weź pod uwagę jeszcze ten skytee2

 

Świetna sprawa, ale to już droga zabawka. Jednak do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, apolkowski napisał:

 

To jest praktycznie to samo co ma @diver tylko pod nową nazwą. Biorąc pod uwagę cenę to chyba w tym momencie mój faworyt - montaż, nie diver :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, dobrychemik napisał:

 

To jest praktycznie to samo co ma @diver tylko pod nową nazwą. Biorąc pod uwagę cenę to chyba w tym momencie mój faworyt - montaż, nie diver :)

 

Ten Twilight ma trochę mniejszą nośność, ale z Newtonem 6" jest OK. Nie jestem specem od wizuala, ale doceniam łatwość rozstawienia i fakt, że położenie okularu jest stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

@JSC Tak, rozumiem. Sam od zawsze byłem zwolennikiem montaży ekwatorialnych i najlepiej z napędem, bo są najwygodniejsze w prowadzeniu obserwacji. Tu jednak chciałbym uzyskać również wygodę w samym rozstawianiu się. Z AZ można być gotowym do obserwacji w 3 minuty.

 

Ja jestem zwolennikiem EQ tylko dlatego, ze mam taki a nie inny sposób obserwacji. Długo na jeden obiekt w dużym powiększeniu.

Przy mniejszych powiększeniach EQ nie ma duzego sensu. I tu jestem zwolennikiem AZ. Ale tak jak Ci pisałem przemyśl te mikroruchy. Masz juz doswiadczenie w obserwacjach, wiec nawet 150x powiekszenia  i wiecej nie sprawi Ci kłopotów, tak jak nie sprawia posiadaczom Dobsonów. Co innego kręcić tylko jednym mikroruchem jak w EQ, jesli nie masz napedu  (od czasu do czasu trzeba tylko dociągnąć drugim, jak ustawiasz montaż na oko niezbyt w osi Pn-Pd), a co innego kręcić dwoma mikroruchami w AZ.

 

PS

Do wizuala montaż EQ tez ustawiasz w 3 minuty. Kwestia tylko i wyłacznie cięzaru przeciwwag.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecił bym montaż Exsos-2 w szczególności do Maków by ustawić go w tryb AZ nie trzeba żadnych przeróbek , gdy ustawimy go dokładnie w osi PN-PD w eq  i dokładnie w szerokości geograwficznej możemy cieszyć się widokiem przez długi czas i niepotrzebna jest widoczność Polarnej ani lunetki która też jest dodana do tego montażu.Niestety są też minusy ,a mianowicie waga i potrzeba sporego miejsca w warunkach balkonowych. AZ-4 do dużych powiększeń niespecjalnie się nadaje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MarekJMD napisał:

Miałem ten AZ5 TPL, nie polecam, będą drgania.

 

Na każdym montażu będą drgania, jak będziesz pukał, skakał etc. Im dłuższa fizycznie tuba tym gorzej, bo bardziej się buja. Nie jest ten montaż mistrzem sztywności, ale za tę kasę chyba trudno będzie znaleźć sztywniejszy i bardziej solidny. Dobry montaż AZ musiałby mieć konstrukcję widłową.

 

16 godzin temu, dobrychemik napisał:

Fajny, cieszę się, że chcesz mi go sprzedać ;)

 

Skąd wiesz Oskar? :) Już go wystawiałem na tym forum, ale chętnych nie było. Więc teraz sobie godnie stoi nie używany i sam nie wiem, czy chcę go sprzedać. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.