Skocz do zawartości

Sprzęt do pokazów nieba


Daniel Pączek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Dzień dobry. 
       Jestem nauczycielem fizyki w szkole podstawowej na pomorzu, a jednocześnie pasjonatem astronomii. Za zgodą mojego dyrektora chciałbym prowadzić z grupą uczniów kółko astronomiczne oraz spotykać się z nimi  na obserwację nocnego nieba. Dlatego mój dyrektor prosił mnie abym dowiedział się  jaki sprzęt byłby dobry do takich zajęć. Prosiłbym o kilka ofert sprzętu typu teleskop astronomiczny wraz z akcesoriami. Są to uczniowie klas 7 i 8  w wieku 14 i 15 lat i chciałby w nich zaszczepić bakcyla astronomii. Wiem, że dobór takiego sprzętu zależy od wielu czynników. Oto kilka wskazówek: dobrze byłoby, aby sprzęt był w miarę mobilny, sam posiadam  teleskop SW Dobson 10 Flex  i wiem że jest dosyć ciężki i troszkę nieporęczny. Zapewne dobrym rozwiązaniem byłby napęd typu np GOTO do pokazów większej grupie uczniów. Jednocześnie chciałbym ich nauczyć ręcznego wyszukiwania obiektów na niebie. Obserwacje będą prowadzone na wsi  w pobliżu szkoły (niezbyt ciemne niebo w odległości 15km Trójmiasto). Chciałbym z nimi oglądać ciekawe zjawiska astronomiczne,  planety Układu Słonecznego i również niektóre obiekty głebokiego nieba. Co do kwoty to sam nie wiem ile szkoła chciałaby przeznaczyć na taki sprzęt, ale nie ma to na tą chwilę znaczenia. Z czasem zawsze można rozbudować nasze szkolne obserwatorium astronomiczne o dodatkowe akcesoria. Proszę o jakieś sugestie. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pomyślał może o 2 sprzętach, jakiś dobson 8" i może jakiś refraktor. Do tego jakaś lornetka. Na początek nie szedł bym w apertury, ważniejsze żeby jak najwięcej osób mogło same sobie coś pokombinować, poszukać, popatrzeć. Można zagadać z wójtem może i coś dorzuci. Albo rzucić hasło na fb lokalnym. Sam mieszkam na wiosce i widzę, że rodzicie często do czegoś się dorzucają. U nas jest też piknik 2 razy w roku, którego celem jest zbiórka kasy na cele szkoły.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjedzie ponad 10k PLN, ale zastanowiłbym się nad 6 calowym Nexstarem Celestrona + 50mm Lunt.

Na montażu celestrona, po zdjęciu SCT możesz zawiesić Lunta i bezpiecznie pokazać dzieciakom (też z młodszych klas) Słońce w ciągu dnia. Nexstar powinien się zalignować na Słońce wystarczająco dokładnie.

Do tego kilka okularów i kolorowa kamerka ASI 120, będziecie mogli poavikować obiekty US.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, knowak napisał:

Może lepiej najpierw sprawdzić, czy będzie zainteresowanie? Wziąć swój sprzęt na początek? Później coś tam się kupuje, bo budżet jest, a sprzęt latami leży w skrzyni...

Miałem już swój sprzęt ostatnio na częściowym zaćmienia Słońca i dzieciaki były pod wrażeniem. Są chętni na takie spotkania z astronomią

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, ja szedł bym w sprawdzony ale budżetowy sprzęt:
1. dobson 8" plus goto
2. refraktor 100mm achromat

3. lornetka np. 15x70

Lunt jest super sprzętem ale jest drogi. Generalnie ciężko doradzać jak nie do końca wie się jaka będzie grupa odbiorców. Druga rzecz, jeśli miało by to być coś w rodzaju kółka zainteresowań, to można pomyśleć w zabawy w proste astrofoto, czyli jakaś budżetowa lustrzanka z kitowym obiektywem i jakiś montaż. W caasie niepogody można by np. bawić się w budowanie koziołka na arduino. Z doświadczenia wiem, że jak się ma grupę zapaleńców to fajnie jak są czymś zajęci a nie stoją w kolejce do jednego teleskopu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piotr K. napisał:

Krótko mówiąc, zachęcanie ludzi do astronomii amatorskiej w gruncie rzeczy jest sposobem na utrudnienie im życia, a wiedza i umiejętności, które przy okazji zdobędą, są do niczego nieprzydatne w realnym życiu. Jako nauczyciel powinieneś mieć to na uwadze

 

Ja wiem czy to hobby utrudnia mi życie... :scratchhead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, Piotr K. napisał:

Krótko mówiąc, zachęcanie ludzi do astronomii amatorskiej w gruncie rzeczy jest sposobem na utrudnienie im życia, a wiedza i umiejętności, które przy okazji zdobędą, są do niczego nieprzydatne w realnym życiu. Jako nauczyciel powinieneś mieć to na uwadze ;)

W życiu nie widziałem gorszych głupot... 

 

Ja żałuję że nikt wcześniej mi nie pokazał nieba tylko gadał kolejne bzdury o wytrzymałości materiałów w wieku 15 lat.... Przeszedłem przez technikum i studia na których było po raz n-ty znowu to samo. Zamiast męczyć młodych ludzi nudnymi lekcjami pokaże może w końcu coś ciekawego. 3/4 z nich nigdy nie będzie potrzebować materiałoznawstwa. Czasy gdzie wszyscy musieli wiedzieć wszystko dawno się skończyły. 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.