Skocz do zawartości

Kamera mono, filtry LRGB i Bortle 5 - filtr LP ma sens?


everr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Od jakiegoś czasu zbieram fotony w SHO kamerą mono CMOS, a teraz chciałbym pozbierać trochę materiału w (L)RGB. Głównie kolory gwiazd jako uzupełnienie SHO ale również by spróbować z kilkoma galaktykami.

Mieszkam w B5 (ok 20mag/arcsek2) więc w zenicie czy na północy nie jest źle (wiem,  wiem... pojęcie względne) ale od E przez S aż do W widać dobrze Wrocław. O ile w SHO da się przeżyć LP tak obawiam się o RGB. Czy mogę i czy będzie to miało sens aby wykorzystać filtr LP wkręcony/włożony na odcinku koło flattener? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pytanie jaki filtr anty LP. Kiedyś zrobiłem błąd i wpakowałem CLS, który zmasakrował mi kolory. Dla mnie UHC, CLS czy Idasy do galaktyk to przestępstwo. To już wolę nadrobić kilometrów i jechać pod ciemniejsze niebo. Jest jeden wyjątek - z filtrów anty LP, który mógłby być dobry dla Ciebie to w takim przypadku Baader Neodymium Moon & Sky Glow. Polecam gorąco. Najlepiej wydane 500 zł na filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory do gwiazdek to może się udać, ale pełne "galaktyczne" LRGB to ma niewielki sens. Mam podobne warunki i po wielu próbach na FOV od 4 stopni do 0.4 stopnia - nigdy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RGB dla samych gwiazdek jak najbardziej ma sens, ja tak robię z Warszawy i coś wychodzi więc u Ciebie tym bardziej. Pare jaśniejszych galaktyk pewnie też by wyszło, warto próbować :)

Wydaję mi się z praktyki, że jak nie ma się super nieba, mgławice najlepiej wybierać pod NB i coś wyjdzie w prawie każdych warunkach, a galaktyki LRGB, dla kamery mono nie pakowałbym się w filtry anty LP. Albo NB albo LRGB

 

 

Edytowane przez Maetrik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maetrik napisał:

RGB dla samych gwiazdek jak najbardziej ma sens, ja tak robię z Warszawy i coś wychodzi więc u Ciebie tym bardziej. Pare jaśniejszych galaktyk pewnie też by wyszło, warto próbować :)

Wydaję mi się z praktyki, że jednak mgławice najlepiej wybierać dla NB i coś wyjdzie w prawie każdych warunkach, a galaktyki LRGB, dla kamery mono nie pakowałbym się w filtry anty LP. Albo NB albo LRGB

 

 

Popieram w całej rozciągłości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się jeszcze może za bardzo nie znam, ale jestem w trakcie przeprowadzania badań nad wpływem LP w Bortle 5, na jakość zdjęć w pełnym RGB.

Wyniki są chyba obiecujące. Plejady to jedna klatka, bo w zeszłym roku za mało ich zrobiłem, więc stack w przygotowaniu.

Jeśli lustrzanką można to kamerą chyba tym bardziej?

L_0049_ISO1600_200s__8C.jpg

m31_final_gradient.jpg.68126ee18e7320a180c0b4eacb4f45dd.jpg

motyl_final.jpg

veil_final_.jpg.a8668bb9f4326ffe04cdd087409fc0bb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.