Skocz do zawartości

Księżyce i inne drobiazgi...


Gość Siergiej

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie ta plama to wynik polaczenia sie barwy niebieskiej i zoltej w tym miejscu. Nic innego jak aberracja chromatyczna. Jesli sie przyjrzycie widac tez czerwonawa plame na dole ksiezyca.

pozdrawiam

P.S.

Fotka i tak jest n1 gratulacje Siergieju :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie mam 100 % pewnosci ze to nie artefakty .

Ale zobacz jeszcze ten kollaz .

 

Na porównaniu Twojej fotki z tą z symulatora nie można się opierać, gdyż w symulatorze nie da się określić położenia obserwatora oraz nie jest uwzględniony rodzaj teleskopu.

Ponieważ kanał niebieski w Twojej fotce był strasznie rozjechany, a kanal czerwony też trochę, wyodrębniłem kanał zielony który wydaje się najlepiej zogniskowany i powiększyłem zdjęcie. Można wyodrębnić dwa jasne obszary przedzielone ciemnym pasem i ciemniejszy obszar na górze.

Spróbowałem dopasować fotkę z symulatora - lustrzane odbicie i trochę obróciłem. Niestety muszę przyznać że raczej średnio to do siebie pasuje, można dopasować na kilka sposobów.

ganim_sierg.jpg

 

Niemniej jednak mogę stwierdzić że jak dla mnie to coś tam na Ganimedesie majaczy, ale trudno być pewnym na 100%..

Ja operowałem na Twoim jpg-u i ujęcoi końcowym, spróbuj w materiale źródłowym operować tylko na kanale zielonym. I powtórz zdjęcie w lepszych warunkach.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie mam 100 % pewnosci ze to nie artefakty .

Ale zobacz jeszcze ten kollaz .

 

coś tam podobnego jest, ale przeraża mnie to co się dzieje na pierwszej górnej fotce. tam jest strasznie dużo tego niebieskiego. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już prezentowałem moje zdjęcia Ganimedesa. Z reguły widoczne jest coś w rodzju połowy ciemnego pasa na środku jego tarczy lub jest ona całkowicie pozbawiona szczegółów. Inaczej jest z Callisto, którego tarcza jest zawsze jednolicie szara i dużo ciemniejsza niż ganimedesa.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=5316

 

Lemarc, jakim sprzętem była zrobiona fotja Io, którą pokazałeś?

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już prezentowałem moje zdjęcia Ganimedesa. Z reguły widoczne jest coś w rodzju połowy ciemnego pasa na środku jego tarczy lub jest ona całkowicie pozbawiona szczegółów. Inaczej jest z Callisto, którego tarcza jest zawsze jednolicie szara i dużo ciemniejsza niż ganimedesa.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=5316

 

Lemarc, jakim sprzętem była zrobiona fotja Io, którą pokazałeś?

Ten Io robiony był Maksutowem/Cassegrainem 25cm. średnicy, przy ogniskowej układu f=30, kamerka Phillips TouCam. Na przyszłość proponuję robić awiki w czarno białych ustawieniach, choć to już ostatni sezon na Jowisza w naszych szerokościach geograficznych. Trzeba wykorzystać ostatnie chwile i sam spróbuję, jeśli trafi sie seeing. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
Trzeba wykorzystać ostatnie chwile i sam spróbuję, jeśli trafi sie seeing.

 

 

Jeśli trafi sie seeing, trzeba sprobowac z roznymi filtramy , n.p. zielonym , zeby pozbawic sie refrakcji atmosferycznej , szkoda ze ja nie mam zadnego filtra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trafi sie seeing, trzeba sprobowac z roznymi filtramy , n.p. zielonym , zeby pozbawic sie refrakcji atmosferycznej ,  szkoda ze ja nie mam zadnego filtra .

 

Godne pochwały są już same próby rejestrowania - w warunkach amatorskich - takich obiektów. Wydaje się, że efekty mogą z czasem być tylko lepsze.

 

--

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety raczej coraz gorsze, jowisz coraz niżej...

 

No cóż.. w końcu wszystko jest względne. :)

Oczywiście zależy jak zdefiniujemy pojęcie czasu i jak z niego korzystamy. Ja podszedłem dosyć optymistycznie do pasji naszego kolegi, dlatego nie wątpię, że jeszcze w najbliższych miesiącach otrzymamy wyniki następnych prac. Mam cichą nadzięję, że się nie zawiedziemy.

 

Ostatecznie za jakieś pięć lat wszystko wróci "do normy".

 

--

pozdrawiam

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej

Ja tez mam cichą nadzięję, że się Was nie zawiode.

Na poczatku Czerwca wyjade na Wyspy Kanaryjskie , z kollegami z Rosji i Estonji .

Najwiekszy teleskop , jaki bedemy posiadac 14" S-K Celestrona .

 

Moze od Was kto chce do nas przylaczyc sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej

Wczoraj niebo na pare minut rozjasnilo sie.

W przerwach miedzy chmurkami nagralem 5-6 rolek .

Przy takim seengu , lapac szczegoly na tarczach ksierzycow - bezsensownie .

Ale na zdjeciu wyraznie widac roznice miedzy tarczami Jowisza , Io i Ganimeda :D

post-1549-1115460367_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.