Skocz do zawartości
  • 0

Dwa sprzęty na jednym HEQ5


dobrychemik

Pytanie

Chciałbym móc fotografować dwutorowo na jednym montażu HEQ5:

1 - ED80 (czasami zamiennie z Makiem150) + chłodzona kamera + guider

2 - Askar ACL200 + Canon

 

W tym momencie mój montaż ma siodło Vixen. Doradźcie mi proszę, albo pokażcie na przykładach, jak to sobie zmontować i jakie elementy dokupić, żeby to wszystko porządnie się trzymało i części nie gubiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
35 minut temu, flamezz napisał:

Wiele osób foci wieszając aparat na pręcie przeciwwagi.

 

Askar jest dość ciężki, wolałbym go solidniej zamocować niż na końcu pręta.

 

23 minuty temu, ZbyT napisał:

kupujesz szynę typu Vixen plus takie cuś https://deltaoptical.pl/szyna-montazowa-dovetail-do-gso?from=listing

wystarczy wiertarka i kilka otworów aby zmontować to razem. Obiektyw mocujesz zwykłą śrubą statywową 1/4" i gotowe

 

 

No i właśnie tu już przekroczyłeś granicę mojej wyobraźni i muszę prosić o potwierdzenie czy dobrze zrozumiałem.

 

Czy chodzi o to, żeby np. EDka posadzić na bardzo długiej szynie (mam 30 cm), i do tej szyny od spodu dokręcić podlinkowane siodło?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Tayson napisał:

Piotrek intrygujacy karton

Mały tymczasowy śmietnik ze starego kartonu, chyba nawet po Twoim kotku (nawet w radio trąbią ciągle, że upały to nie żarty i trzeba się nawadniać) :)

 

a wracając do tematu, chyba bałbym się na końcu pręta taki zestaw wieszać, różnie mogą wyglądać klatki z tego, ciekawe też jak wówczas guiding by się zachowywał. Askar ciężki trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam parę metrów bieżących szyn w standardzie kolejowym. Jeżeli długość nie przekracza 5-6 metrów, to przy upałach nie powinno być problemu z wydłużaniem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, dobrychemik napisał:

Gdzie Wy je kupujecie? 

Ja w castoramie zakupiłem kiedyś po woreczku różnych długości, grubości śrub plus nakrętki i mam zapas na wszelkie zachcianki apropo majsterkowania. Sprawdzają się znakomicie :)

nawet od biedy możesz wziąć szynę ze sobą i dopasować jak należy :)

 

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minutes ago, dobrychemik said:

Dotarły do mnie dwa siodła, a szynę miałem jeszcze z dawnych czasów.

I teraz taki drobiazg: nie mam odpowiednich śrub. Czy one mają jakąś swoją nazwę, jakiś standard? Gdzie Wy je kupujecie? 

 

1/4" UNC. Powszechne śrubki fotograficzne, ale do szyny najlepsze z łbem walcowym imbusowym 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tylko nie kupuj ich w sklepie fotograficznym - zapłacisz majątek za śrubkę ;)
Przerabiałem ten temat i za cenę jednej śruby od fotografa kupiłem kilkanaście różnej długości w sklepie internetowym ze śrubami. W internecie znajdziesz też namiary na taki sklep stacjonarny ze śrubami w Krk.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minutes ago, Maetrik said:

Ja w castoramie zakupiłem kiedyś po woreczku różnych długości, grubości śrub plus nakrętki i mam zapas na wszelkie zachcianki apropo majsterkowania. Sprawdzają się znakomicie :)

nawet od biedy możesz wziąć szynę ze sobą i dopasować jak należy :)

 

 

Zgadza się. Ja w Castoramie znalazłem zaskakująco dużo części do montażu i teleskopu w cenach 10x niższych ;-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://www.art-nierdzewne.pl/

 

Śruby są za gorsze. Tak jak koledzy wyzej pisali, sprawdzić jaka trzeba i kupić jako normalna śrubę w sklepie, a nie na aukcjach gdzie sprzedają je za paręnaście zł. Edit:(widzę że ceny w sklepie wyżej też poszły z 2x do góry) 

 

@apolkowski czy ja dobrze widzę że na aukcjach jest jedna śruba za 10zl?

Edytowane przez danon
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

6 minut temu, danon napisał:

 

@apolkowski czy ja dobrze widzę że na aukcjach jest jedna śruba za 10zl?

 

Być może. Ja tam kupowałem kilka rzeczy po 3 - 5 zł i z darmową przesyłką. Było to dla mnie wygodniejsze niż kolejne konto w kolejnym sklepie. Ale masz rację, że sklepy specjalistyczne są lepszym rozwiązaniem przy większych zakupach.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, apolkowski napisał:

Dużo calowych i innego dobra jest np. tu: https://allegro.pl/uzytkownik/ZKosmosu

 

Użytkownik chyba nie na darmo nazywa się "Z kosmosu". Ceny za śruby calowe ma rzeczywiście z kosmosu. porównaj ceny tego typu śrub z cenami, np. w sklepie, który poleca kolega danon

6 minut temu, danon napisał:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.