Skocz do zawartości

Backfocus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

czas najwyższy coś z tym kierunku zrobić ale ciemno to widzę. Podkładam coraz grubiej i nie wiem czy  to idzie w dobrą stronę czy złą. 

Załączam 2 klatki, może ktoś oceni czy potrzeba więcej czy mniej odstępu. 

Odstęp ok 0,5mm

Odstęp ok 3,5mm

Dla przykładu screeenshot rozciągnietego flata, on chyba też świadczy o tym, że prawa strona ucieka bardziej? W Nikonie miałem podobnie odchylenie z prawej, jak teraz w Canonie, więc to chyba raczej nie jest kwestia samego adaptera? Jakby nie patrzeć to chińczyk. Wyciąg wygięty? 

image.png.a283014f546ae219ef852025f49cceae.png

Canon 600D

Evostar 72 + dedykowany flattener/reduktor

Będę wdzięczny za rady i wskazówki w którą stronę iść, co pokombinować. 

Niesymetryczna winieta, jak słusznie zakładasz, sugeruj ugięcie na fokuserze, ale może też być minimalne krzywo osadzona cela obiektywu w tubie. Podejrzewam, że Evostar nie ma w konstrukcji przewidzianej regulacji celi. Pozostaje kombinacja z focusem i/lub zastosowanie tiltera.

7 minut temu, Tayson napisał:

Flatem sie nie sureguj. Pokaz surową klatke. Jak gwiazdki beda ok, to nie ma problemu. 

Godzinę temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Lecą głównie po prawej.

W sumie szczerze pospieszyłem się z pytaniem o pomoc skoro dystanse porobiłem z tektury...  Powinienem jakieś metalowe, równiutkie kupić aby wykluczyć ich winę :nottalkingtoyou: Trzeba się jednak wykosztować. 

12 minut temu, Paniki napisał:

Mialem, stosowalem. Czy polecam? Nie wiem, poniewaz nie mialem porownania do innych. U mnie dzialaly przy skali 7.2"/px.

W sumie dodałem kolejną tekturę około 1,5mm i... Chyba nie widzę różnicy po tej prawej stronie. A już ledwo mi miejsca wystarcza by wkręcić adapter. Łącznie będzie coś koło 4,5-5mm.

Pobrałem CCDInspectora. 

Każda podkładka obniża curvature o ok. 10%. 

Materiał z wczorajszych testów do pobrania

Wynik z CCDI:

Brak opisu.

19 godzin temu, Paniki napisał:

Dzięki, zawsze to lepsze niż tektura raczej. Czekam jeszcze na info z serwisuastro. 

• 2 miesiące temu...

Powracam do tematu. Nabyłem podkładki z allegro, więc wierzę, że są w miarę równe, a na pewno lepsze niż kartonowe.

Wczorajszą pogodę wykorzystałem na testy. Zdjąłem wszystko i robiłem najpierw fotki z samym adapterem i dodawałem kolejno 2 podkładki, a następnie już po jednej. Doszedłem do 6 podkładek (każda niby 0,5mm) i gwiazdki dalej rozjechane, choć głównie po prawej stronie, co chyba oznacza, że nie obejdzie się bez tilta.

Choć różnice wydają mi się minimalne między tymi każdą wersją. Ale może ktoś chciałby rzucić okiem na te klatki i przeanalizować w wolnej chwili. Byłbym bardzo wdzięczny.

Bez podkładek

+2 podkładki

+3 podkładki

+4 podkładki

+5 podkładek

+6 podkładek

Nie wiem czy nie skopałem roboty nie wykonując kalibracyjnych....

W dodatku na wariata zacząłem testować od dystansu 5mm z podkładkami i nie korygowałem aparatu, więc był obrócony o 180 stopni niż zwykle, a wtedy gwiazdki rozjechane były po lewej stronie - to chyba oznacza, że wyciąg jest coś wygięty? 

Za jakim tiltem do Evostara 72 warto się rozglądać?