Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do 1500zł


Papkin

Pytanie

Witam, planuje zakupić w przyszłym miesiącu (pod koniec lipca) teleskop do kwoty 1500zł. Mieszkam na przedmieściach miasta 40k, oraz mam duże podwórko, więc wymiary ani masa teleskopu nie powinny sprawiać większych problemów. Przeglądając tematy na forum zdecydowałem się na teleskop Newtona 6". Tylko teraz pozostaje kwestia tego, że jest spora rozbieżność cenowa między różnymi modelami i firmami, dlatego czy bylibyście w stanie doradzić jaki konkretnie teleskop powinienem wziąć? Popularna jest synta ale przekracza budżet o 150zł, więc wolałbym coś tańszego. Ponadto widziałem na giełdzie Newton Photon 6" (150mm) F4  za 615zł, ale bez okularów i statywu, poza tym jestem sceptycznie nastawiony do używanego sprzętu, ale co o nim sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jest to raczej teleskop, którego każdy zna i jest dosyć często wystawiany na Giełdzie... Myślę, że do kilku tygodni na tym forum napewno ktoś wystawi. Pamiętaj, że możesz wejść też na inne fora i sprawdzić czy tam ktoś sprzedaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W obecnych czasach przy galopujących cenach sprzętu ostatnio ciężko będzie znaleźć dobsona 8 za około 1200 zł. A jak już będzie to szybko znika by pojawić się ponownie za 1600 zł. O sprzęt z forum raczej był bym spokojny raczej taki teleskop kupuje się z odbiorem osobistym. Ja standartowo na start polecam Newtona 200/1200 najlepiej od GSO.  Taki do wszystkiego na początek i planety i DS. 

Niedawno w Awansie były nowe dobsony 8 cali za 1350 zł ale nie wiem czy są jeszcze dostępne. Zapewne mieli jakieś resztki magazynowe.

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobsony to prosta i solidna konstrukcja, ciężko o jakieś poważne uszkodzenia, a jak są (np. wada obrotu poziom-pion)  to ludzie o tym piszą, 90% sprzedających zaznacza odbiór osobisty, taki sprzęt nie nadaje sie do wysylki kurierem, więc na miejscu wszystko dokladnie zobaczysz

 

Ja sam kupilem niedawno Dobsona 10 za 1900zł, jedyna wada to lekkie rysy na tubusie, ktore w niczym nie przeszkadają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Newton na Dobsonie to połączona robota kowala i stolarza. Mozna wszystko naprawić,  ale trzeba się na tym znać.  Często sprzedawane są Newtony po kulkukrotnym użyciu,  jednak kompletnie rozkolimowane.  Ktoś,  kto wie o co chodzi,  to ustawi takiego Newtona,  ale nowicjusz bedzie mial taki sam problem jak poprzedni wlaściciel.  Czasem pojawiaja sie Newtony z bardzo brudnym lustrem,  czesem ze zdartą powłoką. Mozna takie lustro umyć,  ale tu znowu dla części nowicjuszy jest to niewykonslne. Nie wszyscy umieją trzymać śrubokręt;)  zdartą powłokę można zastąpić nową,  ale to są i duże koszty i kłopot.

 

Dla wielu ludzi kolimacja Newtona jest niewykonalna,  chociaż nam może to się wydawać proste.  Dla wielu ludzi ustawienie montazu EQ jest niewykonalne,  chociaż nam może wydawać sie to łatwe.  Dla wielu ludzi zwykłe justowanie szukacza to już duży problem. Niektorym po prostu nie chce się grzebać przy teleskopia,  a jeszcze inni boją się cokolwiek w nim ustawiać. Niestety nie mozemy mierzyc wszystkich jedną miarą. Trzba to wszystko brać pod uwagę przy zakupie teleskopu i przy polecaniu teleskopu. 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Papkin napisał:

Szukałem i nie znalazłem żadnej oferty. Powinienem wystawić swoje ogłoszenie?

Może najpierw pomyśl czego oczekujesz.

Newton 8 a 10 to już na pewno da wspaniale obrazy. W tym budżecie chyba nie znajdziesz bardziej uniwersalnej maszynki z taką aperturą ale...

Kolimacja- rzecz prosta i banalna, tylko czy dla każdego?;).

Ciężar, gabaryty,kiepska poręczność.

W zimnych miesiącach zapomnij o spontanicznych obserwacjach.

Czekasz i czekasz a w końcu okazało się że lustro nie nadąża za spadkiem temperatury.

Otwarta konstrukcja wymaga pielęgnacji.

Mnie osobiście wkurzało przenoszenie z miejsca na miejsce gdy chciałem przeskoczyć w inną część nieba ( drzewa,domy sąsiada)...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Ciężar, gabaryty,kiepska poręczność.

W zimnych miesiącach zapomnij o spontanicznych obserwacjach.

Czekasz i czekasz a w końcu okazało się że lustro nie nadąża za spadkiem temperatury.

Otwarta konstrukcja wymaga pielęgnacji.

Mnie osobiście wkurzało przenoszenie z miejsca na miejsce gdy chciałem przeskoczyć w inną część nieba ( drzewa,domy sąsiada)...

No niestety chyba muszę się pogodzić z tymi wadami, bo bardziej poręczne odpowiedniki w tym budżecie pokażą mi dużo mniej.

 

Edytowane przez Papkin
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 19.06.2021 o 16:03, Papkin napisał:

Ponadto widziałem na giełdzie Newton Photon 6" (150mm) F4  za 615zł, ale bez okularów i statywu, poza tym jestem sceptycznie nastawiony do używanego sprzętu, ale co o nim sądzicie?

Tego bym unikał zdecydowanie. Newton F/4 wymaga dokładnej kolimacji i  w obserwacjach wizualnych ma parę innych niekorzystnych cech (b. krótka ogniskowa, niski kontrast z powodu sporej obstrukcji, duże wymagania co do okularów). Zwykle to jest specjalizowany sprzęt do astrofoto, gdzie F/stop ma pierwszorzędne znaczenie. Zdarzają się tak wykonane małe Newtony tanich "marek", przeznaczone niby do użytku ogólnego, ale lepiej omijać szerokim łukiem...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.