Skocz do zawartości

Mój Niebieski Koński Łeb


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Niniejszym prezentuje moje najlepsze zdjęcie z Teneryfy, jeszcze sprzed nadejścia calimy. Fotografowanym obiektem jest IC 4592, znana potocznie jako Niebieski Koński Łeb (Blue Horsehead Nebula).

Jest to mgławica refleksyjna położona w Gwiazdozbiorze Skorpiona. Gradienty nie pomagały w obróbce, poza tym przeszkadzało również zanieczyszczenie świetlne. 

 

SWSA, niemodyfikowany Canon EOS RP, Canon 200mm f/2.8L przymknięty na f/4.0.

ISO 1600 3 min., 80 x light, po 100x flat i bias, bez darków.

Obróbka: DSS + PS

Link do stacka: https://drive.google.com/file/d/1KJj5b1QZl3UrE4In7iG2Mcx1nnV_PP7-/view?usp=sharing

Blue_Horsehead_Nebula.thumb.jpg.0305647207c53223397b859f1bc0bf6f.jpg

Edytowane przez tomchm
Wrzucony link do stacka
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wydaje mi się, że można spróbować wyciągnąć z tej ilości klatek coś więcej. Troszkę brakuje mi niebieskości w - nomen omen - Niebieskim Łbie. Wiem, że to trudny obiekt, dość ulotny i słabo skontrastowany,  sam miałem spore problemy z sensownym obrobieniem materiału.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jak na taką ilość materiału to wyszło słabo. Ja ostatnio obrabiałem ten obiekt z innymi sąsiednimi w ilości 89x60sek i efekt miałem o wiele lepszy. Ale póki co nie wrzucam na forum bo z końcowego efektu nie jestem zadowolony. Muszę jeszcze dozbierać fotonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś potencjał tam jest :), aczkolwiek materiał zostawia sporo do życzenia -sporo szumu, pojechane gwiazdy, duże gradienty, ale da się z tego coś wycisnąć. Trochę wykadrowałem do tego resize 50%.

 

EDIT:  @tomchm Ta czerwień w prawym dolnym rogu to  chyba naturalna tam jest? Tak mi się wydaje. Chyba ją potraktowałeś jak LP.

 

bhhn.thumb.jpg.ba1ec987aa053a5631022c3628374898.jpg

 

 

Edytowane przez Nedved
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie było stosunkowo zimno tej nocy, bo akurat 3-40C. Myślę, że przy mniejszym LP mógłbym naświetlać przez 4 min. i wówczas miałbym znacznie lepsze wyniki. Inną sprawą jest kwestia obróbki - nadal uczę się jej. Może w Pixinsight można więcej tego materiału wycisnąć. A brak darków... cóż... własne lenistwo ;) Może kiedyś w przyszłości ponownie podejdę do tego materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.