Skocz do zawartości

Przesunięcie optymalnej długości fali


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiadomo większość obiektywów bazuje na zakresie widzialnym i pod ten zakres jest optymalizowane. 

 

Widać to w szczególności na wykresach tego typu:

 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Comparison_chromatic_focus_shift_plots.svg

 

image.png

 

 

Moje pytanie jest takie:

Czy istnieje jakiś prosty układ optyczny soczewek, który przesuwa ten optymalny zakres w stronę większych/mniejszych długości fali? Albo, ja wiem, może jest jakiś trick w rodzaju rozsunięcie soczewek w dublecie? Czy coś w tym stylu? Nie ukrywam, nie znam się na tym jakoś szczególnie, ale zastanawiam się, czy to jest tak, że da się coś zrobić czy się nie da? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniskujesz sobie na jaką barwę chcesz. Na jąką zogniskujesz, taka będzie ostra. Wykres trochę kłamie, nie kłamie bo nie ogniskujesz okiem (ludzkim) na barwe 550nm tylko na trochę pomiędzy barwą zieloną a czerwona i niebieską (zalezy to od cech osobniczych). "0" jest ustawione własnie pomiędzy tymi barwami. Achromat przestawia czerwoną i niebieską na jedna strone w stosunku do zielonej. APO zwykle ma czerwony po jednej a niebieski po drugiej stronie zielonego. szybkie APO  w różnych miejscach pola okularu ogniskują inaczej. Singlet ogniskuje jak poniżej w Edytce.

@Loxley robi fajne fotki achromatem w wąskim pasmie , bo uzywa filtra wycinającego barwy niezogniskowane. Stąd wychodza fotki jak brzytwa nawet w stosunkowo krótkim achro. Tutaj o tym pisze 

  , a jak zauważy ten watek, to moze jeszcze cos dopisze?

 

EDIT

Zeby byc dobrze zrozumianym. Na osi optycznej sa ogniska różnych barw w różnej odległości od soczewki. Jak zogniskujesz na barwe niebieską, to rozogniskowane będa pozostałe (m.in. czerwona i zielona). Jak na zieloną to rozogniskowane będą inne (np. czerwona i niebieska).

512px-Chromatic_aberration_lens_diagram.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Mozesz tak dobrać optyke, ze porozsuwasz sobie ogniska barw dowolnie na osi optycznej.

Są achromaty gdzie najbardziej oddalony od zielonego jest niebieski, a sa tez takie, gdzie czerwony.

Obecnie tak projektyją achromaty, ze oddalaja najbardziej czerwony, ale moim skromnym zdaniem to bład! Czerwony i tak ma duzy dysk Airego, a jak go jeszcze rozogniskujesz to juz jest kompletna kaszana. Chyba lepiej juz rozognuiskowac najmniejszy dysk Airego czyli niebieski. Mój Vixenik 80/1200 ma najbardziej oddalony od zielonego właśnie niebieski :) co pokazuja poniżej:

vixen801200.jpg.f7a13ce52ebca0e7701c994b4ecc278f.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, w Twojej sytuacji (a sytuacja polega najwyraźniej na chęci dobrego ogniskowania szerokiego zakresu w okolicy bliskiej podczerwieni) najlepiej chyba by było przejść na teleskopy czysto zwierciadlane. Zamiast wydawać kupę kasy na szkło odpowiednio skorygowane po prostu ominiesz całkowicie problem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Jak wiadomo większość obiektywów bazuje na zakresie widzialnym i pod ten zakres jest optymalizowane. 

 

Dokładnie, optymalizacja do danego zakresu, jest wykonana przez odpowiednie dobranie mocy zbiorczej obu soczewek w obiektywie achromatycznym:

 

achro_1.gif.c72d424ade4ec55ac90d45d06f1323ef.gif

 

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Czy istnieje jakiś prosty układ optyczny soczewek, który przesuwa ten optymalny zakres w stronę większych/mniejszych długości fali?

Korektor IR do achromatu pracującego w zakresie widzialnym? Nie spotkałem się....

 

Ale można kupić obiektyw achromatyczny IR:

https://www.edmundoptics.com/f/near-ir-nir-achromatic-lenses/12292/

 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC nie chodzi mi o ogniskowanie, tylko o kształt tej krzywej, właściwie jego przesunięcie względem osi pionowej. Powolutku spróbuję wyjaśnić:

Zauważ, że przewaga apo na achromatem jest taka, że krzywa na wykresie pokrywa większy zakres spektrum przy w miarę płaskiej charakterystyce.

Płaska charakterystyka to nic innego, jak możliwość wyostrzania sporego zakresu długości fali niemal w tym samym miejscu.

Czyli jak zogniskuję na 500nm to będę miał zarówno 400nm  jak i 600nm też mniej więcej w pobliżu ogniska.

Oczywiście, nikt mi nie broni zogniskować sobie 900nm apochromatem, ale pochodna tej charakterystyki w tym zakresie jest bardzo duża - wykres jest bardzo stromy. Znaczy to, że nawet jeśli wyostrzę 900nm w punkt, to zarówno 850nm jak i 950nm będą już nieostre. Powoduje to, że w podczerwieni nawet najlepsze apo, o ile nie jest zoptymalizowane pod tą długość fali, będzie robiło wielkie placki z gwiazd przy filtrze szerszym niż, powiedzmy, 50nm. 

 

Chyba, że jest jakiś magiczny sposób, żeby - ja wiem? dodając coś do toru optycznego - zmienić charakterystykę. Może zalać wszystko wodą? Jakimś gazem? Barlow, korektor?

 

@Marek_N

Wygląda na to, że rozwiałeś moje i tak płonne nadzieje :) Chociaż wciąż zastanawiam się jakby wlać jakiś płyn między soczewki? :P

Piękna animacja. O to mi właśnie chodzi. O istnieniu achromatów pod NIR wiem od dawna, ale czy są takie apochromaty?

 

 

 

edited:
@apolkowskioczywiście, to zupełnie odrębny problem. Ale strata transmisji wydaje się wciąż lepszym problemem niż plackowate gwiazdy. 

 

Notabene, ostatnio robiłem zdjęcia tanią soczewką w RGB: wydawało się w miarę fajnie, dopóki nie rozbiłem stacka na kanały: G ostre, R placki, B placki. Masakra...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała światlosila moze maskować rozogniskowane placki.  Tak się dzieje w dlugich achromatach.  One maja potworne odległości pomiedzy ogniskami barw (znacznie większe niż krótkie achromaty),  a duzy dysk Airego (oraz maly kąt stożka swiatla) maskuje rozogniskowanie i masz w efekcie obraz jak z apo. Duzy dysk Airego powinien chyba maskowac wszystkie dlugosci fal (?). Chociaż możliwe,  ze sa one juz tak bardzo odjechane od innych,  ze nie bedzie to skuteczne. 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

O istnieniu achromatów pod NIR wiem od dawna, ale czy są takie apochromaty?

Tak jak napisał @dobrychemik - tylko Newton, najlepiej bez korektora - z małą matrycą spokojnie da rade.

 

Transmisja "zielonkawych" warstw MC w NIR wygląda jak poniżej:

 

mc_ir.png.e0f6d24eb8b0e6acab9d562009e1b14b.png

 

Na 2 elementach / 4 powierzchniach spadnie w zakresie 1.0-2.0 um do ~40%, a co najgorsze większość światła będzie się bezsensu odbijać miedzy soczewkami redukując kontrast i generując potężne odblaski....

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marek_N napisał:

Na 2 elementach / 4 powierzchniach spadnie w zakresie 1.0-2.0 um do ~40%, a co najgorsze większość światła będzie się bezsensu odbijać miedzy soczewkami redukując kontrast i generując potężne odblaski....

Myślałem, że to się kładzie tylko na pierwszą powierzchnię, a potem już jest normalne szkło?

 

Newton to kolejne dni spędzone na dogrywaniu sprzętu, ogarnięcie montażu, pewnie też guiding, ogólnie dużo zabawy ... w sumie esencja naszego hobby:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.