Skocz do zawartości

Sh2-68 Mgławica Płonąca Czaszka


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Sharpless 68 (PN G030.6 + 06.2 ) to z wielu względów bardzo ciekawa mgławica planetarna widoczna we wschodniej części gwiazdozbioru Węża. Jej koordynaty to ra: 18h 25' 6", dec: +0° 57' 0"

 

RbAKY8WLO8B3_16536x0_b9muqi8S.jpg

 

Pierwsze zaskoczenie spotkało mnie przy próbach obróbki sygnału RGB gwiazdek, ktorych zamierzałem użyć w tej pracy. Nie znalazłem fotografii, pokazującej przyczyny moich wyjątkowych kłopotów z balansem kolorystycznym, aż trafiłem na opis Wielkiej Rozpadliny (Szczeliny)- ang. Great Rift jako obiektu Drogi Mlecznej.
Dla zainteresowanych - więcej do poczytania na https://skyandtelescope.org/observing/a-trip-down-the-great-rift/.

W mojej pracy widać wyraźnie, które gwiazdy położone są pomiędzy Układem Słonecznym a dyskiem galaktycznym Drogi Mlecznej, a które są przez ten dysk zasłaniane.
Dodatkowo Sh2-68 jest położona w najbardziej gęstym skupieniu tego ośrodka międzygwiezdnego. Wykorzystałem mapę przygotowaną przez Boba Kinga na bazie Stellarium do pokazania jej lokalizacji.

 

Great-Rift-south-half-Oph-to-Sgr.jpg.2b072ba13979afb0e3782601e47838db.jpg

 

Ma to oczywiście także wpływ na jasność mgławicy, co przy niskiej jasności powierzchniowej ocenianej na 10 mag nie ułatwia jej fotografowania. W sposób oczywisty wydłużyło to niezbędny czas rejestracji.

Przy okazji poszukiwań ciekawostek dotarłem do dyskusji, czy wobec "prześwitywania" mgławicy przez ośrodek pyłowy jej kolor powinien też być bardziej pomarańczowy. Wyszedłem z założenia, że pyły tłumią, ale jednak nie zmieniają pasm emisji poszczególnych pierwiastków i pozostawiłem typowy czerwono-niebieski bikolor dla mgławicy.

No i wreszcie sprawa  „ogona kometarnego” zjonizowanej materii rozciągającego się na co najmniej 30 minut łuku od głównego korpusu mgławicy . Ten warkocz jest skojarzony z ruchem  gwiazdy centralnej i jest oczywiście smugą materii pozostawioną przez Sh 2-68 poruszającą się po orbicie Dysku Galaktycznego. Istnienie warkocza jest bezpośrednim potwierdzeniem oddziaływania Sh 2-68 z ośrodkiem międzygwiazdowym (ISM) i podkreśla prawdopodobnie ważną rolę pola magnetycznego ISM.
Więcej na ten temat można poczytać na https://www.researchgate.net/publication/248879684_Sh2-68_-_A_Planetary_Nebula_Leaving_it's_Mark_on_the_Interstellar_Medium.
Setup: FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. Filtry LRGB i OIII- Baader. Filtr ASAHA 6 nm Astronomik. Fokuser FLI Atlas.
Ha: 60x1200 sekund bin 20, OIII:  36x1200 sekund bin 2, L:36x300 sekund, RGB : 12x300 sekund każdy składnik. Razem 38 godzin rejestracji.

 

annotated.thumb.jpg.79aea73b96b01091fa7a9af0a8222b3e.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem kiedy ją zrobisz, wszak idealnie wpisuje się w Twoje preferencje. ;) Co ciekawe, ten obiekt obiekt można obserwować. Dwa lata temu zanotowałem, że (...) mgiełka jest spora (ok. 8 minut łuku) i bardzo stara – ma ponad 40 tys. lat. Myślałem, że będzie wyzwaniem (poprzedniej nocy, przy nieco gorszych warunkach jej nie zobaczyłem), ale nic z tych rzeczy. Do wyciągu Taurusa 350 mm załadowałem Asferyka 31 mm, którego wspomagał starszy, jeszcze japońskiej produkcji UltraBlock  - i już. Paczając zerkaniem, niemal natychmiast zlokalizowałem rozmytą, sporą plamę o nieokreślonym kształcie i trudnych do zdefiniowania granicach.  Z całą pewnością nie była bardziej wymagająca od idealnie okrągłego Abella 39 w Herkulesie, którego także podziwiałem tej nocy.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest problem z tym obiektem ze względu na ten gęsty ośrodek pyłowy. Mało nie wyłysiałem do reszty przy obróbce RGB zanim nie zrobiłem poszukiwań w necie o co chodzi z tą kolorystyką gwiazd

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt bardzo fajny i ciekawy. Interesujący opis. 
Co do samego zdjęcia to mam wrażenie ze przesaturowanie zjada detal. Nie mój gust, ale o gustach się nie rozmawia ;)
Jakbym umiał to bym obrobił nieco inaczej, ale nie umiem to się nie odzywam więcej :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt piękny i ciekawy. Ciekawe czy "smugi", które czasem widać na zdjęciach tego obiektu można by jeszcze bardziej wyciągnąć (widać je ładnie w górnej części czaszki, nad oczodołami), ale ciężko cokolwiek wnioskować bez stacka.

Obiekt trudny - 18.5 mag i jasność powierzchniowa 19.74 mag/arc-min2 (+ekstynkcja), więc ani to ugryźć lucky imagingiem, ani inaczej niż tylko przez żmudne palenie godzin materiału. Gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na miniaturkę: kolorowa miękko rysowana zjawa na niemal czarnym tle. Czyja to może być fotka myślę... Ani chybi Macieja! Otwieram temat i bingo! :)

 

13 godzin temu, wessel napisał:

Ja myślę że do detalu porządnego to mi trochę brak apertury.

 

 A ja myślę, że apertury i lepszego nieba (takiego z Namibii na przykład ;)).

 

"Zjawa" w wesselowej dość "mrocznej" obróbce wyszła bardzo wymownie. Zwłaszcza jej pysk. :)

A gwiazdek specjalnie nie czepiałbym się - według mnie są wystarczająco realnie kolorowe.

 

Dla edukacyjnego uzupełnienia "zjawa" zebrana przy pomocy "nieco" większej apertury. ;)

https://noirlab.edu/public/images/noao-sh2-68/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.