Skocz do zawartości

Astrolink 4 problem - rozwiązany


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Wczoraj i dziś windows 7 wywalił taki komunikat:

błąd_AL4.png

 

Po kliknięciu Zamknij pojawił się znajomy komunikat z AstroHuba:

błąd_AL4_.png

 

Informacje w błędzie .NET wklejam poniżej.

 

Czy ktoś miał podobny problem, poradził sobie z tym? Zaczyna mnie to frustrować, myślałem że jak przesiądę się z AstroHuba na Astrolinka to te cholerne exception for port COM znikną.

 

Windows 7, problem z "exception" występował na różnych laptopach, różnych kablach USB. Microsoft .NET to dla mnie nowość. Obecnie nie mam nawet podpiętego huba USB. Jak wyskoczył ten błąd to laptop stał sobie spokojnie koło sprzętu, tracking montażu włączony i nic poza tym, czekam na początek białej nocy.

 

Niestety po tym errorze rozłączają się urządzenia.

 

Pomocy...

 

Szczegółowe informacje na temat wywoływania debugowania w trybie JIT (just in time)
zamiast tego okna dialogowego znajdują się na końcu tego komunikatu.

************** Tekst wyjątku **************
System.IndexOutOfRangeException: Indeks wykraczał poza granice tablicy.
   w AstroLink.CommandBuilder.parseMonitor(String answer, AstroHub hub)
   w AstroLink.AstroHub.timer_Tick(Object sender, EventArgs e)
   w System.Windows.Forms.Timer.OnTick(EventArgs e)
   w System.Windows.Forms.Timer.TimerNativeWindow.WndProc(Message& m)
   w System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)


************** Zestawy załadowane **************
mscorlib
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3062.0 built by: NET472REL1
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.NET/Framework64/v4.0.30319/mscorlib.dll
----------------------------------------
AstroLink4USB
    Wersja zestawu: 4.2.1.0
    Wersja Win32: 4.2.1.0
    CodeBase: file:///C:/Program%20Files%20(x86)/AstroLink/AstroLink%204%20USB%20Panel/AstroLink4USB.exe
----------------------------------------
System.Windows.Forms
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3062.0 built by: NET472REL1
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.dll
----------------------------------------
System
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3062.0 built by: NET472REL1
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.dll
----------------------------------------
System.Drawing
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3062.0 built by: NET472REL1
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Drawing/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Drawing.dll
----------------------------------------
System.Configuration
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3062.0 built by: NET472REL1
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Configuration/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Configuration.dll
----------------------------------------
System.Core
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3081.0 built by: NET472REL1
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Core/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Core.dll
----------------------------------------
System.Xml
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3062.0 built by: NET472REL1
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Xml/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.dll
----------------------------------------
Accessibility
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3062.0 built by: NET472REL1
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/Accessibility/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/Accessibility.dll
----------------------------------------
System.Windows.Forms.DataVisualization
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3062.0
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms.DataVisualization/v4.0_4.0.0.0__31bf3856ad364e35/System.Windows.Forms.DataVisualization.dll
----------------------------------------
System.Windows.Forms.DataVisualization.resources
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3062.0
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms.DataVisualization.resources/v4.0_4.0.0.0_pl_31bf3856ad364e35/System.Windows.Forms.DataVisualization.resources.dll
----------------------------------------
System.Windows.Forms.resources
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3062.0 built by: NET472REL1
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms.resources/v4.0_4.0.0.0_pl_b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.resources.dll
----------------------------------------
ASCOM.DriverAccess
    Wersja zestawu: 6.0.0.0
    Wersja Win32: 6.4.1.2695
    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/ASCOM.DriverAccess/6.0.0.0__565de7938946fba7/ASCOM.DriverAccess.dll
----------------------------------------
ASCOM.DeviceInterfaces
    Wersja zestawu: 6.0.0.0
    Wersja Win32: 6.4.1.2695
    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/ASCOM.DeviceInterfaces/6.0.0.0__565de7938946fba7/ASCOM.DeviceInterfaces.dll
----------------------------------------
ASCOM.Utilities
    Wersja zestawu: 6.0.0.0
    Wersja Win32: 6.4.1.2695
    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/ASCOM.Utilities/6.0.0.0__565de7938946fba7/ASCOM.Utilities.dll
----------------------------------------
Microsoft.VisualBasic
    Wersja zestawu: 10.0.0.0
    Wersja Win32: 14.7.3062.0 built by: NET472REL1
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/Microsoft.VisualBasic/v4.0_10.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/Microsoft.VisualBasic.dll
----------------------------------------
ASCOM.Exceptions
    Wersja zestawu: 6.0.0.0
    Wersja Win32: 6.4.1.2695
    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/ASCOM.Exceptions/6.0.0.0__565de7938946fba7/ASCOM.Exceptions.dll
----------------------------------------
mscorlib.resources
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.7.3062.0 built by: NET472REL1
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/mscorlib.resources/v4.0_4.0.0.0_pl_b77a5c561934e089/mscorlib.resources.dll
----------------------------------------

************** Debugowanie w trybie JIT **************
Aby włączyć debugowanie w trybie just in time (JIT), plik .config tej
aplikacji lub komputera (machine.config) musi mieć
wartość jitDebugging ustawioną w sekcji system.windows.forms.
Aplikacja musi być również skompilowana z włączonym
debugowaniem.

Na przykład:

<configuration>
    <system.windows.forms jitDebugging="true" />
</configuration>

Gdy debugowanie JIT jest włączone, wszystkie nieobsługiwane wyjątki
są wysyłane do debugera JIT zarejestrowanego na komputerze
i nie są obsługiwane w tym oknie dialogowym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bug w software. Próba dostępu do elementu tablicy z poza indeksu. Niestety nie ogarniam, czy to problem w kodzie Jolo czy jakiejś bibliotece (bardziej prawdopodobne). Jeżeli Jolo nie znalazł rozwiązania, to może jeszcze spróbuj inną wersję Net Framework. Ewentualnie zapytaj Jolo z której sam korzysta. ASCOM też korzysta z Net Framework. Na stronie ASCOM  https://ascom-standards.org/FAQs/Plat6OnW7.htm piszą o  Microsoft .NET Framework 3.5.1 i nie używaniu  trybu kompatybilności. Port COM24 to dość wysoka wartość, może zmień na jakiś niższy np z zakresu COM1-COM9. Jeśli ktoś nie przewidział większych wartości to może właśnie jakaś tablica jest poza zakresem etc.. Generalnie zgadywanie. Pamiętam że czasem jak miałem taką dużą wartość to nawet nie mogłem jej wybrać w programie. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dziki napisał:

problem z "exception"

Moja konfiguracja - Win10, jeden port USB2, którego używam do montażu (COM4), do USB-C mam podpięty mini Hub z portami USB2 (próby połączenia Astrolinka przez USB3 nie powiodły się).

Po wielu "exception"  uruchamiam Astrolinka w takiej sekwencji:

-  do komputera mam podłączony tylko mini-Hub i kabel USB2

-  oczywiście włączam zasilanie Astrolinka

-  podłączam kabel USB do Astrolinka (Windows rozpoznaje go jako COM6)

-  włączam panel Astrolinka

-  podłączam montaż i resztę

 

Przy zachowaniu tej kolejności problem z "exception" przestał się pojawiać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten problem, wraca co jakiś czas.

To problem software`owy.

Rozwiązaniem tego problemu jest odinstalowanie panelu astrolinka i ponowne zainstalowanie go w innej lokalizacji (innym folderze) i znów działa przez kilka miesięcy i tak w koło.

Zależy od aktualizacji windows.

Zgłaszałem to kilka razy Łukaszowi i chyba nie podejmie próby zmiany tego z jakiś powodów.

@dziki Przeinstaluj i daj znać.

 

I jeszcze jedno bo zapomniałem, usuń stare pliki astrolinka z folderu użytkownia AppData przed ponowną instalacją (domyślnie jest on nie widoczny , musisz włączyć pokazywanie ukrytych plików)

 

C:\Users\nazwa komputera\AppData

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc. Zastosuję po kolei Wasze rady, zacznę od zmiany COM, a jak to nie pomoże na dłuższą metę to przeinstaluję panel.

 

4 godziny temu, .zombi. napisał:

Generalnie najlepiej takie tematy zgłaszać bezpośrednio do JoLo

Zdecydowałem że tym razem skorzystam z wiedzy społeczności (pewnie do Jolo też się zgłoszę jeśli problem pozostanie).

 

A z Jolo kontaktowałem się bezpośrednio podczas problemów z Astrohubem (gdzie miałem wywalający sesję "exception COM"). Łukasz serwisował AH, wymienił nawet moduł Arduino, ale problem jak był tak pozostał. Mam nadzieję że moja frustracja po wydaniu kilkuset złotych na nowe lepsze urządzenie które crashuje tak jak poprzednie jest zrozumiała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, warpal napisał:

Po wielu "exception"  uruchamiam Astrolinka w takiej sekwencji:

-  do komputera mam podłączony tylko mini-Hub i kabel USB2

-  oczywiście włączam zasilanie Astrolinka

-  podłączam kabel USB do Astrolinka (Windows rozpoznaje go jako COM6)

-  włączam panel Astrolinka

-  podłączam montaż i resztę

Niestety robię dokładnie w tej kolejności (ponieważ chowam laptopa na dzień): AL dostaje zasilanie, laptop dostaje zasilanie, podłączam AL bezpośrednio kablem USB do laptopa, włączam panel AL, odpalam panelem resztę.

:(

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dziki zmienił(a) tytuł na Astrolink 4 problem
  • 2 miesiące temu...

Zakończę temat, może będzie przydatny dla potomności. Przegadałem z jolo możliwe kroki, sugestie były następujące:

- zmienić port COM na niższy

- zrobić upgrade firmware do aktualnego

- przesiąść się na windows 10

 

Zdążyłem zrobić dwa pierwsze punkty, na przesiadkę na win10 nie starczyło czasu.  Efekt: od końca czerwca do początku września puszczałem kilka-naście sesji i Astrolink 4 sprawował się bez zarzutu. Zero błędów, rozłączeń, czegokolwiek. Myślę, że "problem solved" :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dziki zmienił(a) tytuł na Astrolink 4 problem - rozwiązany
  • 6 miesięcy temu...

Może się komuś przyda. Ja spędziłem kilka wieczorów na walce z "exception for port COM" -> walka ze sterownikami, przeinstalowanie wszystkiego, łącznie z Win10. Wszystkie działania były bezskuteczne...

po kilku dniach kombinacji rozwiązanie okazało się banalnie proste :o. Korzystam z peceta który jest zamontowany na setupie, a do niego łącze się przez zdalny pulpit. Okazuje się, że problem exception for port COM pojawiał się zawsze kiedy próbowałem połączyć się właśnie przez zdalny pulpit. Połączenie przez VNC załatwiło sprawę. Minusem było to, że jakość połączenia przez VNC jest gorsza, więc robię tak: Odpalam PC na montażu, łącze się z nim przez VNC, uruchamiam AstroLink panel, łącze go z Astrolinkiem, wylogowuję się z VNC, łącze się przez zdalny pulpit i wszystko działa idealnie ;).

 

Próba łączenia się przez zdalny pulpit:

 

1921324946_zdalny_pulpit2022-04-05231630.png.b043bd990851a0e3a8c94d27c900a008.png60803232_zdalny_pulpit22022-04-05231709.png.e5a7cb2675dc9611685d7fb9a1254210.png

 

Połączenie przez VNC:

 

1752751284_VNC2022-04-05231813.png.1505a41b1ee323eadc781215d13cad4c.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.