Skocz do zawartości

Wysokość npm z GPS


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Zauważyłem dziwną rzecz. Jakieś 2 lata temu, ustalając wysokość n.p.m. dla mojego obserwatorium uzyskiwałem notorycznie wartość ok. 130-132 m. Tydzień temu, po odpaleniu apki ponownie (a nawet 2 niezależnych apek) uzyskuję wysokość... 94 m. npm. Zwrócił ktoś z Was uwagę, czy macie to samo? A może zmienił się układ referencyjny GPS albo coś?

Pzdr,
Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno zależy od jakości sygnału i liczby widzianych satelitów. U mnie w mieście musiałem dołożyć solidną antenę (mam osobne urządzenie) i oddalić od ścian, żeby pokazał wysokość pokrywającą się z szacunkowym wyliczeniem.

Sprawdź ile widzisz satelitów, czasem wypada że jest mało widocznych przez pewien czas i jest zmniejszona dokładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładność rzędu centymetrów uzyskacie odczytując ją z geoportalu, jest do tego specjalna zakładka.

Można też kupić kopię mapy wysokościowej za paręnaście złotych w lokalnym starostwie w wydziale geodezji. To jakby ktoś uparł się na dużą dokładność.

Niestety konsumenckie gpsy mają strasznie mało dokładny pomiar wysokości, do parudziesięciu metrów błędu.

 

U siebie korzystam z cyfrowych map terenu stąd wiem że posadzka mojego tarasu jest na 888.16 m n.p.m.

Ale za to łóżko mam już na 888.67  :)

  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu będąc na Śnieżce, postanowiłem przetestować mój turystyczny GPS - etrex Legend HCx. Dokonałem kilkudziesięciu pomiarów (uśredniłem je) i wyszła mi różnica 3 metry w stosunku do oficjalnej wysokości (1602 m npm), czyli 1599 m npm. Jak na turystyczny GPS to całkiem nieźle.

Edytowane przez Marek B.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zdiagnozowałem problem - aplikacje podają najwyraźniej wyniki w innych systemach odniesienia:
* Google Earth i np. polska "Dane z GPS" podają ok. 95m
* "GPS Test" podaje ok. 133m
Pomiary robione były w tym samym czasie tym samym urządzeniem, przy widoczności 10-14 satelitów i nominalnym błędzie 3-3.9 m.
Tę ostatnią wartość wysokości otrzymywałem też w inserterze Tomka Wężyka. Taka różnica ma znaczenie przy obserwacjach astrometrycznych bliskich planetoid.

I tutaj mam do Was prośbę, jesli ktoś chciałby się pobawić, o sprawdzenie wysokości:
- na Google Earch ( https://earth.google.com/web/ )

- w aplikacji "Dane z GPS"
- w aplikacji "GPS Test"

Napisałem prośbę o interpretację do twórców obu apek, ale nie spodziewam się szybkiej i klarownej odpowiedzi. Być może na podstawie zbioru danych z różnych lokalizacji da się wydedukować klucz, wg jakiego przeliczane i prezentowane są dane.

 

EDIT: Odkryłem, że wartość ~95m zgodna jest z wartościami podanymi na Geoportalu i opartymi o Układ wysokości Kronsztad. Moje podejrzenie jest takie, że nie jest on zgodny z wykorzystywanym w astronomi WGS84.


Pzdr,
Gajowy
 

Edytowane przez Gajowy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczyt na tarasie wg geodezyjnych map cyfrowych Zakopanego : 888.60 m

 

wg Google Earth 888 m czyli najbliżej prawdy :)

"Dane z GPS"   877m (pokazuje że błąd wynosi +-4.5m)

"GPS Test"     927 m.

 

Pomiary telefonem po kilkunastu minutach leżenia na tarasie.

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.