Jump to content

Żyrafa


Henryk
 Share

Recommended Posts

Jest to próba zachęcenia do rzucenia okiem na ten dziwny gwiazdozbiór.

Dziwny bo został utworzony w 1614 roku w miejscu, gdzie trudno dopatrzeć się konkretnych kształtów. Pewnie autor - Jakob Bartsch musiał być po kilku głębszych... Poza tym co jeszcze dziwniejsze, jest to gwiazdozbiór, którego ja właściwie w mieście nie widuję, co jednak nie jest dziwne, gdyż najjaśniejsza gwiazda ma 4.2 mag. Czasami zdarza się ujrzeć 2-3 gwiazdki.

Jeszcze nie tak dawno pomiędzy Małym Misiem, Dużym M, Woźnicą, a Kasią nie było wg mnie nic w środku.

Jednak po przyjrzeniu się przez złożone do kupy szkiełka, wciągnąłem się nieco do przyglądania się tej "pozbawionej gwiazd" okolicy, do czego chciałbym zachęcić więcej osób.

 

Widać tam może niewiele ciekawych obiektów, ale te co są, nie chowają się w gąszczu innych, co wg mnie może być zaletą.

Jeśli chodzi o obiekty rozciągłe, hitem ubiegłego roku była galaktyka NGC 2403, w której wybuchła Supernowa o jasności około 11 mag. Polscy obserwatorzy wykonali 63 oceny tego procesu. Oto link do krzywej jasności: Supernova

 

W Żyrafie można znaleźć także sporo innych galaktyk, ale raczej poza zasięgiem lornetek.

Warte obejrzenia są ciekawe konfiguracje gwiazd widoczne przez lornetkę. Najciekawszy dla mnie jest układ, który nazywam: podwójna proca

 

podwojnaproca.jpg

 

Poza tym mamy w Żyrafie mgławicę planetarną NGC 1501, o jasności 12 mag, a w pobliżu otwartą gromadę NGC 1502, z której wychodzi sznurek gwiazd, zwany kaskadą Kemble`a. W pobliżu szczytu tej kaskady możemy nasycić wzrok soczystą czerwienią półregularnej gwiazdy - U Cam.

 

Jeśli chodzi o inne gwiazdy zmienne, wymienię bardzo ciekawe cefeidy CK, RW i RX Cam - ta druga i trzecia niedaleko NGC 1501.

Jest także stara cefeida typu W Virginis - RU Cam, oraz zmienna zaćmieniowa typu EB - AW Cam. Obie niedaleko galaktyki NGC 2403.

 

Niedaleko od jaśniejszej z "proc" możemy znaleźć ciekawą mirydę (X Cam) o krótkim okresie i bardzo stromej krzywej rosnącej. W pobliżu także jest coś dla miłośników zaćmieniowych typu EW - DN Cam, a także bardzo czerwona i dość jasna półregularna - ST Cam. Zaś całkiem blisko Gwiazdy Polarnej świeci inna miryda - R Cam, obecnie o jasności nieco powyżej 9 mag, wg AAVSO.

W pobliżu alfy Żyrafy możemy obserwować ciekawą mirydę o dwuwierzchołkowych maksimach: T Cam .

 

Na koniec zostawiłem prototyp jednej z grup gwiazd nowych karłowatych - Z Cam. Wybucha ona w odstępie kilkunastu dni, jednak czasami ma okresy, w których jasność utrzymuje się na poziomie pośrednim pomiędzy maksimum a minimum, czyli około 11,5 mag. Ostatni taki okres trwał długo, bo aż 16 miesięcy, aż do chwili, kiedy w połowie stycznia bieżącego roku gwiazda ruszyła w "dół", co pięknie widać na wykresie krzywej jasności z obserwacji polskich astronomów: Z Cam. Szkoda tylko, że Z Cam jest dostępna jedynie dla dużych lornetek, a przede wszystkim dla teleskopów, gdyż warta jest regularnych obserwacji.

 

Czy kogoś zachęciłem do Żyrafy? ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 46 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.