Skocz do zawartości

Niechłodzona kamera do DSO


TheShackMeister

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, TheShackMeister napisał:

Czy taka kamera da jakąś przewagę nad DSLR?

Jeśli już taką posiadasz to do jasnych DS możesz spróbować. Trochę przykładów znajdziesz w sieci. Bardziej ambitnie - filtry, mono i chłodzenie.

 

1 godzinę temu, TheShackMeister napisał:

Czy taka kamera da jakąś przewagę nad DSLR?

Zależy jak rozpatrujesz zalety i do jakiego aparatu porównujesz. Lepsze spektrum widma w kamerze w stosunku niemodowanego aparatu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, RMK napisał:

Jeśli już taką posiadasz to do jasnych DS możesz spróbować. Trochę przykładów znajdziesz w sieci. Bardziej ambitnie - filtry, mono i chłodzenie.

 

Zależy jak rozpatrujesz zalety i do jakiego aparatu porównujesz. Lepsze spektrum widma w kamerze w stosunku niemodowanego aparatu...

Aparat mordowany, aktualnie canon 1100Da szukam następcy.

Nie mogę pozwolić sobie na zasilanie 12V w terenie.

Kamera ma pracować na SA+ Redcat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki problem z zasilaniem 12V w terenie -montaż popychasz ręcznie??? 

Niewielki akumulator żelowy wystarczy na parę godzin.

Godzinę temu, TheShackMeister napisał:

Czy jest wg sens się w to pchać, nigdzie nie znalazłem odpowiedzi, liczę na was!

Tak, jest sens się w to pchać.

edit -dla jasności: pchać się w zorganizowania akumulatora, a nie focenie bez chłodzenia

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Grzędziel napisał:

A jaki problem z zasilaniem 12V w terenie -montaż popychasz ręcznie??? 

Niewielki akumulator żelowy wystarczy na parę godzin.

Tak, jest sens się w to pchać.

edit -dla jasności: pchać się w zorganizowania akumulatora, a nie focenie bez chłodzenia

Montaż zasila się z baterii (Star Adventurer), sprawdziłem pobór chłodzonych kamerek i niestety musiałbym dość ciężkie aku nosić dlatego pytam o przewagę niechłodzonej wersji względem lustrzanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, lkosz napisał:

Ja bym się przyjrzał myśli, że nie możesz sobie pozwolić na zasilanie w terenie. Z czego to wynika?

Dojścia w trudno dostępne miejsca.

 

12 minut temu, prestoneq napisał:

Sensu nie ma bo bez prądu to nie będzie działać :D, montaż SA można z bateryjek widzę ale kamery potrzebują prądu 12v...

Kamerki bez chłodzenia zasilane są z USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię satysfakcjonujące dla mnie zdjęcia DSO kamerą ASI120mm czyli najtańszą niechłodzoną kamerką plus zwykły obiektyw Samyang 135.

Klucz to dużo materiału i dithering żeby pozbyć się szumu. Latem rzeczywiście jest gorzej z temperaturą, ale wciąż to LP jest dla mnie głównym powodem do zgrzytania zębami, a nie dark current.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

Ja robię satysfakcjonujące dla mnie zdjęcia DSO kamerą ASI120mm czyli najtańszą niechłodzoną kamerką plus zwykły obiektyw Samyang 135.

Klucz to dużo materiału i dithering żeby pozbyć się szumu. Latem rzeczywiście jest gorzej z temperaturą, ale wciąż to LP jest dla mnie głównym powodem do zgrzytania zębami, a nie dark current.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurtuje mnie jedno pytanie, czy taka kamerka da więcej niż mordowany DSLR.

Mowie tu głownie o ASI 183 mc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TheShackMeister napisał:

Dojścia w trudno dostępne miejsca.

a pakiecik li-ion? 1x3 lub 2x3 ogniwa. Lekkie i nieduże. Jeśli rezygnacja z chłodzenia jest związana wyłącznie z tym aspektem, a nie np. ceną kamery, to trochę szkoda rezygnować. Jednak różnica między dwiema kolorowymi matrycami nie jest tak duża jak między chłodzoną, a niechłodzoną.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pieniądze nie są problemem, a układ zasilania ma być lekki, prosty i kompaktowy, to ja poszedłbym w następujący zestaw:

a) zakup takich dwóch powerbanków - jednym zasilałbym kamerkę oraz jej chłodzenie, drugim zaś grzałkę;

b) zakup dwóch takich przewodów (jeden do chłodzenia kamerki, drugi ew. na grzałkę).

Nie jest to tanie rozwiązanie, za to jest małe i lekkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nigdy nie zamieniłbym nawet szumiącego Canona Aps-c na coś z kolorową matrycą 13x8mm. Jeszcze gdybyś miał mono chłodzoną do narrowband to ma to już więcej sensu. W tym wypadku wątpię, że coś zyskasz a możesz dużo stracić.

 

edit: Z 250mm jeszcze taka matryca ma jakiś sens, ale mimo to... żyłem jakiś czas z taką matrycą i ciągle ma się z tyłu głowy "Czemu ja sobie nie kupie większej"

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, danon napisał:

Szczerze to nigdy nie zamieniłbym nawet szumiącego Canona Aps-c na coś z kolorową matrycą 13x8mm. Jeszcze gdybyś miał mono chłodzoną do narrowband to ma to już więcej sensu. W tym wypadku wątpię, że coś zyskasz a możesz dużo stracić.

 

edit: Z 250mm jeszcze taka matryca ma jakiś sens, ale mimo to... żyłem jakiś czas z taką matrycą i ciągle ma się z tyłu głowy "Czemu ja sobie nie kupie większej"

Wlasnie nie chce sie wkapowac w ...

Ale z 250mm taka mala matryca faktycznie kusi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usb tez potrzebuje pradu. Ogolnie jak chcesz focic kamera to musisz sie zaopatrzyc w powerbanki i tak sa lzejsze i poreczniejsze od aku 12v. Dodatkowo aby miec opcje sterowania sprzetem bez laptopa to pozostaje asiair a potem przez wifi na smartfon. Majac lustrzanke masz ekranik lcd.

Edytowane przez prestoneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, prestoneq napisał:

Usb tez potrzebuje pradu. Ogolnie jak chcesz focic kamera to musisz sie zaopatrzyc w powerbanki i tak sa lzejsze i poreczniejsze od aku 12v. Dodatkowo aby miec opcje sterowania sprzetem bez laptopa to pozostaje asiair a potem przez wifi na smartfon. Majac lustrzanke masz ekranik lcd.

Z zasilaniem USB nie mam problemu, calosc steruje astroberry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 5v usb na 12v tez mozna to tylko roznica napieciowa. Czyli sterowanie polowe masz ogarniete. Lustrzanka to sensor praktycznie taki sam jak w kamerach kolorowych, glowne roznice to czulosc wielkosc szumy. Jesli kamera ma byc niechlodzona to lustrzanka jest nie do pobicia w kwestii wielkosci czipu i ceny. Nie zamienialbym canona modowanego na kamerke cmos bez chlodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak czy inaczej jakąś formę zasilania w teren potrzebujesz - aparat na samej baterii też długo nie pociągnie. Pozostaje również kwestia zasilania grzałki na obiektyw/teleskop.

Akumulator żelowy + zasilacz impulsowy to rozwiązanie tanie, ale kłopotliwe pod względem gabarytów i masy do dźwigania. Pozostaje jeszcze kwestia posiadania prostownika do jego ładowania w domu (chyba, że już masz taki prostownik).

Powerbanki Li-ON to rozwiązanie drogie, ale lekkie i kompatkowe. Poza tym w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych (a takie są akumulatory żelowe) w niskich temperaturach mocno spada ich pojemność energetyczna, nawet o 50%. W przypadku baterii Li-ON jest to co najwyżej 25%.

 

Jak nie wybierzesz, to każdy wybór - czy to akumulator żelowy, czy bateria Li-ON - będzie dobry - lub zły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.